Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трима астронавти се завърнаха успешно на Земята

4 коментара
Трима астронавти се завърнаха успешно на Земята

Тримата астронавти, чиято мисия на Международната космическа станция (МКС) изтече, се завърнаха успешно на Земята.

Руснакът Анатолий Иванишин, японецът Такуя Ониши и американката Кейт Рубинс се приземиха в Казахстан при ясно, но студено време след 115 дни в околоземна орбита, предаде "Агенция Франс Прес", цитирана от БГНЕС.

За биолозите Рубинс и Ониши това е първата мисия в открития космос, докато за техния командир Иванишин тя е втора.

"Всички се чувстват прекрасно", заяви Иванишин в първи коментар веднага след кацането.

След като триото бъде откарано в казахстанския град Караганда, пътят им ще се раздели. Иванишин ще отиде в т. нар. "Звездно градче" – селище от градски тип край Москва, където се намира център за подготовка на космонавти. Рубинс и Ониши пък ще заминат за Хюстън, Тексас, където е Центърът за управление на полети на НАСА.

Успешното приключване на тяхната мисия бележи първата пълна мисия за и от МКС на новото поколение руски ракети "Союз".

Връщането на космонавтите на Земята беше забавено с две седмици, тъй като руските техници искаха да направят допълнителни тестове на софтуера на ракетата, преди тя да потегли обратно към дома.

Мисията на тримата ще остане в историята и като първата, в рамките на която се секвенира ДНК в Космоса. Процесът, при който се определя точната последователност на геномите в ДНК, беше извършен на борда на МКС за първи път от Рубинс през август.

Според НАСА този метод би могъл да помогне за откриването на потенциално опасни микроби на борда на МКС, като също така да помогне за установяването на болести в Космоса.

Рубинс е и едва втората жена на МКС след италианката Саманта Кристофорети. През ноември третата жена ще замине за космическата лаборатория. Това ще е американката Пеги Уитсън на 56 години, която ще се отправи към околоземна орбита заедно с французина Тома Песке и руснака Олег Новитски.

МКС е активна от 1998 г. насам и обикаля Земята със скорост от 28 000 км/ч.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Големите изследователи могат да прекарат активните си години след пенсиониране в космоса. Така се създадат важни международни връзки, които потенциално влияят в политиката.

  2. ловец
    #3

    lindentown, как е възможн да спреш нещо, което не съществува?! Америка "развива" своята ракетна програма след втората световна война с дейното участие на хитлериста Вернер Фон Браун. Всъщност ограмна част от просперитета си Америка дължи на избягали, заловени, депортирани и т.н. бивши хитлериски учени и техните научини постижеия. Виж, да развият някаква програма до 2021 е възможно, макар и напъните на Илон Мъск да изглеждат за момента твърде непродуктивни.

  3. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Русия и България имат космонавти-те ходят в коскмоса, а САЩ и Англия-астронавти! Тях пък ги пращат до звездите

  4. lindentown
    #1

    Обама, с неадекватното си решение за прекратяване на програмата "Спейс Шатъл" през лятото на 2011, нанесе големи щети на имиджа на САЩ, вкарвайки ги в положение да зависят над десетилетие от руските космически кораби, тъй като едва ли по-рано от 2021 ще има нова американска космическа ракета за пилотирани полети с екипаж.По мнението на много експерти програмата с двете совалки можеше да бъде удължена спокойно поне с 5 години, като се извършват по два полета годишно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.