Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трима учени с Нобел за икономика

21 коментара
Трима учени с Нобел за икономика

Носители на Нобелова награда за икономика за 2010 година са американците Питър Даймънд и Дейл Мортенсън, както и Кристофър Писаридес – британец от кипърски произход.

Двамата американски учени Питър Даймънд от Масачусетския технологичен институт (Massachusetts Institute of Technology) и Дейл Мортенсън, изследовател на пазара на труда Северозападния университет (Northwestern University, Evanston) и колегата им Кристофър Писаридес от Лондонското училище за икономика и политически науки (London School of Economics and Political Science) са отличени за приноса им в анализирането на пазарите. Разработената от тях теория може да се използва при отговор на въпросите: "Защо много хора остават без работа, когато на пазара на труда има толкова свободни места?" и "Как управлението на икономиката ще може да повлияе на безработицата".

В сайта на Нобеловия комитет се посочва още, че теорията е приложима и към пазари, различни от трудовия.

От началото на новия век Нобеловите награди за икономика се присъждат основно на американци. Изключенията бяха две – през 2003 г., когато призът бе поделен между американеца Робърт Ингл и англичанина Клайв Грейнджър, и през 2004 г. - между американеца Едуард Прескът и норвежеца Фин Кидланд.

Кристофър Писаридес, който е един от получателите на тазгодишната награда, освен гражданин на Великобритания, има и кипърско гражданство.

Теоретичните модели, разработени от тазгодишните лауреати, са помогнали за осъзнаване на това как регулациите се отразяват на безработицата, работните заплати и други аспекти на трудовия пазар.

"Според класическите разбирания за пазарите продавачите и купувачите се намират мигновено, без разходи и разполагат с перфектна информация относно цените на стоките и услугите... Това обаче не се случва в реалния живот", се казва в изявлението на Нобеловият комитет.

Работата на триото помага да се разберат реалните отношения между участниците в пазарите, където търсенето от страна на някои купувачи не се покрива, а някои продавачи не могат да продадат толкова, колкото искат.

Това може да са отношения между обикновени купувачи и продавачи на дадена стока или за тези между работодатели и търсещите работа, фирми и доставчици и др.

Работата на тримата е свързана още с имотния пазар и публичния сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Кочко
    #22

    И вероятно затова мозъка ти е поплесенясал, мисловните процеси (когато ги има) са се пообъркали и позабавили... мъка, мъка!За сведение, драги ми Архимехмед, информацията на Нобеловия комитет се поднася на широката общественост в нарочно лесносмилаема, пределно опростена форма. Цитираното от теб изречение за пазарите е пример именно за такова свръхопростяване, защото такива като теб друго и не разбират. А ти си правиш от това извода че научната работа на Даймънд, Мортенсен и Писаридес е елементарна.

  2. развеселен
    #21

    няма нужда човек да има ник "вишински" , за да е наясно, че, разбира се, икономиката не е никаква наука - само гилдиятаикономисти, естествено, се има за "учени" - особено пък това - ИПИ, ИУ и прочее ояли се тъпанари на чужда издръжка...

  3. Овенинът-коч
    #20

    Другарю комунист развеселен, за да заявиш че нещо е или не е наука, трябва първо да го познаваш какво е. Можем ли първо да видим дипломата ти за изкаран поне първи по икономика преди да ти повярваме?Щото преди време за българите и Айнщайн не беше физик, и физиката "не била наука" (защото не се вместваше в марксизма-ленинизма...), а най-вече заради такива тикви като тебе, България е в безизходно икономическо положение - точно защото никой в нея нито знае, нито иска да знае ЗАКОНИТЕ НА ПАЗАРА ... А защо ли тази "не-наука" е най-популярната специалност в САЩ последните 10 години... а? Сигурно не е защото американците искат масово да обеднеят?

  4. Гоцэфикация
    #19

    А салам Нобел?

  5. случаен
    #18

    Таз година на Писаридес, догодина на Балкански...

  6. znam
    #17

    Те най-точно могат да обяснят как така има толкова много работа и свободни места в България - а пък те вместо да бачкат, предпочитат да крадат и да паразитират на гърба на обществото и държавата! Изберете си произволно едно българско село или гето, в които живеят цигани, и идете в работно време да видите с какво се занимават!

  7. грешки
    #16

    такава и Кризата

  8. неразбрал
    #15

    Отъде пари за награди?

  9. Наградата
    #14

    Звучи малко просташки, ама така е на Балканите.Всеки е мно-о-го оригинален.

  10. Дядо
    #13

    Сигурно са познали последната криза, но преди 2 години никой не им е повярвал.Само си харчат парите за награди по икономика. Това нещо е по-скоро религия, но да е наука...Не, в никакъв случай не бих се съгласил, че има нещо общо с науката, освен с аритметиката, разбира се.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.