Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трите сценария на Путин и рисковете за България

67 коментара
Иван Костов

Обстановката и позиционирането

Кремъл - къде наистина, къде заради износ на свои вътрешнополитически проблеми - начерта червени линии. С тях не признава както правото на бъдещо самоопределение на Украйна, така и пълноправното членство на източноевропейските страни в НАТО. С тях отхвърля чл. 5 на Атлантическия съюз. Много му е нужно да отчете някакъв успех. Иначе кризата ще се върне като бумеранг и ще му нанесе вътрешнополитически удар.

В условията на провокирани от Москва рискове за своята сигурност Европейският съюз и особено Франция и Германия загубиха значителна част от своята външнополитическа тежест. Сключеното с тяхно участие и гаранции споразумение в Минск е неприложимо, защото всяка власт в Киев, която се опита да го изпълни, ще загуби доверието на мнозинството украинци. От друга страна то не удовлетворява и Кремъл, за когото споразумението е средство за постоянен натиск. Много европейски страни, с особено голяма тежест това важи за Германия, са силно зависими от руския внос на енергоресурси. Затова не са в състояние да отговорят, както трябва, на руското предизвикателство, опасявайки се от икономическа и социална криза.

Защо се намесват САЩ и Великобритания? Първо, защото е време да изпълнят гаранциите за териториалната цялост и суверенитет, които дадоха на Украйна, за да я принудят да се откаже от ядрените си оръжия. Впрочем, ако Москва не бе успяла да разоръжи Киев с помощта на Вашингтон и Лондон, не би посмяла да води днешната си агресивна политика. Второ, защото Балтийските страни, Полша и Румъния имат основателни опасения за своята сигурност - Русия нападна и завладя две значителни територии на Грузия, не се оттегля от Приднестровието на Молдова, анексира Крим и активно подкрепя отцепниците в Донбас. Това поведение те възприемат като заплаха срещу тяхната териториална цялост и суверенитет.

Рисковете за нас са с един повече, отколкото за останалите европейски страни. Влошаването на обстановката е в състояние да предизвика нова ескалация на политическата криза в България.

Три вероятни сценария на Путин

1. Удари на армията да бъдат така насочени върху инфраструктурата, че да предизвикат вътрешнополитическа криза в Киев, която да доведе до смяна на властта с послушна на Кремъл;

2. Успешна руска военна интервенция да засили преговорните позиции на Москва. Натискът върху ЕС ще се засили след въвеждането на обещаваните от НАТО санкции и руски контра санкции, а с това ще се увеличи отстъпчивостта на канцлера Шолц и на президента Макрон;

3. Ако сега не постигне удовлетворителен за себе си резултат, Москва вероятно ще екстремизира всички средства на хибридната война, която води от 2014 година срещу страните-членки на НАТО. Целта в този случай ще бъде изтощение и формиране на изгодно за Путин европейското обществено мнение чрез изнудване и заплахи.

Първите два варианта изглеждат откъснати от реалността. Украинските власти са предупредени и е малко вероятно да допуснат преврат. Още по-малко вероятно е, след като стане агресор пред очите на всички, Москва да засили преговорните си позиции и да получи търсените от нея отстъпки и ревизия на Северноатлантическия договор. След силната и предупредителна американска и европейска информационна кампания на Путин ще му бъде съвсем невъзможно да не изглежда като агресор, след като войските му нападнат Украйна.

По-вероятен изглежда третият. Колко ще издържи на такъв натиск всяка европейска страна зависи от качеството на нейната демокрация и от степента на независимост от руските енергийни доставки. Остава неясно, колко е в състояние да издържи на подобен натиск самата Украйна при положение, че няма да може да получи съществена помощ отвън.

Към рисковете за България

Съвсем ясно е, че дори при третия сценарий рисковете за България са особено високи заради нашата неконсолидирана демокрация, липсата на върховенство на закона и почти пълната ни зависимост от руски енергийни доставки. На фона на тази уязвимост за мен бе учудващо, че само в рамките на 10 дни оценката за руските заплахи за Украйна и за собствената ни национална сигурност се промениха диаметрално. Такава промяна не говори никак добре за прозорливостта на българските власти, а без прозорливост не може да се управляват рискове. Още по-малко може да се овладее външнополитическа криза.

Не е разумно, освен за успокояване на обществеността, позицията ни да бъде "за дипломатическо решение и преговори". Както се вижда преговори, съчетани с постоянно поддържане огнищата на конфронтация и заплахи, напълно се вписват в замисъла на президента Путин.

Крайно необходима е българска антикризисна стратегия и конкретни политики спрямо по-вероятния трети сценарий на Кремъл.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

67 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivand
    #67

    До Борис. Нефтохима беше продаден от правителството на Костов, но 50 % като бяха продадени за 101 милиона долара и внесени в хазната,а останалите 50 процента бяха продадени на безценица на Русия от правителството на другаря цар Симеон и неговите кагабейски юпита. При правителството на царя, Бсп, Дс и Дпс министър Н. Василев внася доклад в министерския съвет за опрощаване на дълг от Русия към България за сумата от 150 милиона долара. Ето така децата на комунистите отписаха тези 150 милиона долара. Вместо да бяха влезнали в хазната.

  2. eks
    #66
    Отговор на коментар #57

    Нефтохим" е продаден за $101 милиона. Плюс пасиви за 426 милиона лева (по оценка на „Артур Андерсен”). Плюс апортна вноска поне $140 милиона - нефтено находище в Зап. Сибир. Плюс $268 милиона инвестиционни задължения за следващите 3 години. И са продадени 58%. Така че приетата цена реално е около $1 милиард.Решението за продажба на "Нефтохим"-а взема служебното правителство на Софиянски. Участници в наддаването освен "Лукойл - България" (100% руска фирма) са една турска фирма, една кипърска офшорка и "Петрол" (с мафиотски руски капитали). Сделката е обявена за "Сделка на годината" за 1999 г.В началото интерес към сделката проявява и OMV, но след това се отказва.

  3. eks
    #65
    Отговор на коментар #59

    Защото според него а и според други тези събития ще се отразят много неблагоприятно на Европа и особено на окрадената и разградена България. Ако се спрат доставките на нефт и газ какво правим? Трябва да питате Борисов а и Станишев защо нямаме алтернативни източници за енергийни суровини и още защо бяха забранени по тяхно врене сондажите в Черно море и не само там. Хиляди въпроси, които тепърва трябва да имат отговори и съответни действия.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #64
  5. ирис
    #63
    Отговор на коментар #50

    Това което са правили през 1915-бомбардиране в Добруджа,1941,1943 и окупация 1944.Няма да говорим за изнасилени жени и момичета,за мародерства,нещо в което тези хора са експерти.Ако някой се съмнява,това се случва в момента в Централна Африка и Мали. Не разбирам хора,които са готови да предат собственият си народ срещу рубли (без голяма стойност )

  6. ирис
    #62
    Отговор на коментар #51

    не ви ли е срам след толкова години да повтаряте едни и същи опорки,за всичко вече има публикувани документи,няма нищо скрито покрито,а и такива като теб ровиха до дупка.Много ви е яд на Костов,който измъкна България от руската орбита,продължавайте да пишете глупости и да си вярвате.не знам дали ставате по-щастливи

  7. ирис
    #61
    Отговор на коментар #57

    нямаш кой да купи Нефтохим,който може да преработва само руска суровина

  8. ирис
    #60

    жалко,че българите не оцениха този човек,достоен,прозорлив и мислещ за цтраната

  9. Мунчо Велики
    #59

    Привърженик съм на Костов. Съгласен съм с над 90% от казаното и написаното през годините от него. (90% мое одобрение е рекорд за български политик, като ме знаете какъв съм мърморко) Любопитно ми е обаче, защо толкова се активизира в последно време. За последните 10 дни има повече статии, отколкото през последните 10 години. (и във външната политика, и в икономиката)

  10. Борис
    #58
    Отговор на коментар #12

    Така си е, платихме за Ф-16 почти цената на Ф-35:https://www.aerotime.aero/articles/27553-Top-10-most-expensive-fighter-jets-in-2021

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.