Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Триумф, трагичен фарс, пародия. Светът реагира на "преизбирането“ на Путин за пети мандат

9 коментара
Владимир Путин

Приятелите на Русия на Путин – Венецуела, Никарагуа, Куба, Боливия, Хондурас, Северна Корея, Таджикистан, Узбекистан – първи поздравиха 71-годишния лидер, който бе "преизбран" за пети мандат. В западните страни събитието, което се проведе на 15-17 март, не се смята за избори, а някои не искат да признаят легитимността на Путин, пише The Moscow Times.

Основните международни почитатели на Путин са по същество същите диктатори, които задържат властта със сила и измама. Президентът на Венецуела Николас Мадуро, при когото около 15% от населението напусна страната след кървави репресии на протестни митинги, репресии срещу опозиционни фигури и катастрофална икономическа криза, написа: "Прегръщаме целия руски народ и партията "Единна Русия"! Мадуро нарече победата на Путин с резултат от 87% "триумф“.

Президентът на Никарагуа Даниел Ортега използва същата дума в обръщението си, като също нарече Путин "скъп другарю, брат и преизбран президент". Той определя победата на Путин за "принос към необходимата стабилност за човечеството".

Президентът на Таджикистан Емомали Рахмон, който получи от 83,9% до 97,6% от гласовете на изборите през последния четвърт век, нарече резултатите от гласуването в Русия "още едно ясно потвърждение на високия политически авторитет и широката подкрепа на държавния курс от руското общество".

Китай предпочете да се въздържи от бомбастични изявления, описвайки ситуацията от гледна точка на развитието на добросъседските отношения. В официалното изявление на Пекин се казва, че "Китай и Русия са най-големите си съседи и всеобхватни стратегически партньори за сътрудничество в новата ера". Китайският президент Си Дзинпин и Путин "ще продължат да поддържат близки контакти, ще водят двете страни към продължаване на дългогодишните добросъседски приятелски отношения, задълбочавайки всеобхватното стратегическо сътрудничество", каза говорителят на външното министерство Лин Цзян.

Синхуа по-късно съобщи, че Си е поздравил Путин: "Вашето преизбиране напълно демонстрира подкрепата, която руският народ ви оказа. Убеден съм, че под Ваше ръководство Русия определено ще успее да постигне по-големи постижения в националното развитие и строителство".

Севернокорейската информационна агенция КЦТА се ограничи до съобщение от две изречения: "уважаемият другар Ким Чен Ун" в понеделник "предаде поздравления на Владимир Владимирович Путин за преизбирането му за президент на Руската федерация", а посланикът на КНДР ще предаде "поздравително послание" на руското външно министерство.

Британският външен министър Дейвид Камерън даде съвсем друга оценка за случилото се. Той заяви, че "не така изглеждат свободните и честни избори". Камерън написа в Екс: "Избирателните секции в Русия затвориха след незаконното провеждане на избори на украинска територия, липсата на избор за избирателите и липсата на независимо наблюдение от страна на ОССЕ. Не така изглеждат свободните и честни избори". На "незаконните“ избори нямаше нито реален избор за избирателите, нито независими наблюдатели от ОССЕ, отбеляза той. Неговият колега от кабинета, министърът на отбраната Грант Шапс, написа в колона в The Telegraph, че в края на петия си мандат Путин ще е на власт толкова дълго, колкото Йосиф Сталин и той се "държи като съвременен Сталин“. Бившият британски посланик в Русия Андрю Ууд, говорейки пред Sky News, намери коментара за "много обиден за Сталин": "Режимът на Сталин беше подъл и кръвожаден, но организиран. Начинът, по който се управлява Русия днес, не може да се нарече режим - в смисъл, че не е организиран по никакъв начин, освен че трябва да правиш каквото ти каже Путин... Грубо казано, Путин е предател на страната си. Той създаде нещо, което сега се интересува главно от насилие и кръв".

Министърът на външните работи на Литва Габриелиус Ландсбергис заяви, че страната му не признава изборите на Путин и ги нарече трагичен фарс: "Законът не може да възникне от беззаконие, а международно уважаваната легитимност не може да възникне от принуда, потисничество и фалшификация. Затова ние не смятаме и не наричаме тази фалшифицирана и имитативна процедура избор, защото, за съжаление, тя е по-скоро трагичен фарс."

"Фарс и пародия" - това бяха епитетите, използвани от чешкия външен министър Ян Липавски.

"Ясно е, че това не са свободни и честни избори, като се има предвид, че Путин хвърли в затвора политически опоненти и попречи на други да се кандидатират срещу него на изборите", каза говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби.

Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер няма да поздрави Путин за преизбирането му, предаде ДПА, като се позова на изявление на говорителката на Щайнмайер. "Няма да има писмо до Путин", е заявила говорителката Керстин Гамелин.

В публикация в неделя в социалната мрежа Екс президентът на Германия написа: "Днес аз мисля за хората в Русия, които се борят за свобода и демокрация и които живеят в постоянна опасност от режима на Путин. Ние няма да забравим тези смели хора".

Германското външно министерство заяви по-рано в същата социална мрежа: "Псевдоизборите в #Русия не са нито свободни, нито честни, а резултатът не изненадва никого. Управлението на Путин е авторитарно, той разчита на цензура, репресии и насилие".

ДПА припомня, че на предишните президентски избори през 2018 г. Щайнмайер поздрави Путин.

Първият, който "поздрави" Путин, беше президентът на Европейския съвет Шарл Мишел. В петък, малко след началото на гласуването в Русия, той написа: "Бих искал да поздравя Владимир Путин за съкрушителната му победа на започналите днес избори. Никаква опозиция. Без свобода. Без алтернатива."

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dabedabe
    #9

    Гледам Хитлера много го лъскат напоследък. Постоянно има канал за ВСВ и колко зор видял западът да умири германците и да спаси света от чумата, по неотложна необходимост с атомни бомби. Труман обявен ли е също за престъпник?

  2. Коментарът е изтрит в 14:35 на 19 март 2024 от автора.
    #8
  3. Александър Борисов
    #7

    Избори-матрица от нашето минало,от 1945 до 1990. Беше най-безличният и досаден ден,в който от рано ОФ агитаторите, започваха да блъскат по вратите:Хайде,трябва да сме първи! В клуба,впиваха ехидно погледи към нас, безпартийните/неблагонадеждните/,като че ли имаше възможност да гласуваме против !

  4. БГаньо
    #6
    Отговор на коментар #3

    По-специална теория на относителността. Избори, спечелени с 87,3% при липса на реална конкуренция, не са избори, а управление с 10% подкрепа е демокрация, ако останалите 90% са направили избор да не гласуват за никого. Разликатта е, че във втория случай хората имат реална възможност да избират, вкл. и да не гласуват. Затова първото е диктатура, а второто е демокрация. Ясно ли е сега? Или пак да обяснявам?

  5. Калико Джо
    #5

    Той властта си я бетонира не вчера, ами на 24 юни миналата година, когато успяха с Лукашенко да убедят Пригожин с вагнеровците да не продължи похода си към Москва. Защото първите два дни на този метеж, никой не се и опита да ги спре. След тази криза, вече му беше лесно да убие задкулисно този и онзи. Но доколко е стабилен в дългосрочен план, не знам. Уж Пригожин му беше протеже и сътрудник, ама замалко да му забие ножа в гърба... Диктаторите често така свършват!

  6. anton nikolov
    #4

    Светът да отговори на въпроса кой подхранваше десетилетия наред властта на убиеца Путлер. Кой го спаси от разгром през есента на 2022 г., когато не даде далекобойно оръжие на Украйна и даде жалките 14 процента от исканото оръжие на Украйна за контраофанзива , кой не можа да достави достатъчно снаряди на Украйна и кой се мотае още да даде 61 милиарда военна помощ.

  7. Теория на Относителността!? Управление с 87,3% подкрепа е "тирания", а Управление с 10% подкрепа е "Демокрация"???

  8. anton nikolov
    #2

    Западните кашкавали да спрат с увъртанията си и да заявят , че режимът на Путлер е нелегитимен.

  9. Динчев
    #1

    Военен престъпник, издирван от Хага - "легитимен" президет на Русия! Да се надяваме и да му пожелаем, първият му международен визит да е в Нидерландия!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.