Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трудни преговори за бъдещето на ЕС

0 коментара

Външните министри на страните-членки на ЕС обсъждат днес как да организират дебата относно бъдещата структура на Европейския съюз. Различните виждания за развитието на ЕС трябва да бъдат предварително обсъдени и примирени преди специалната междуправителствена среща на ЕС, която е насрочена за 2004 г.
Определянето на 2004 за годината, в която ще бъде приета бъдещата структура и разширяването на ЕС, бе решено на срещата в Ница, в средата на месец декември 2000 г. През миналата седмица германският канцлер Герхард Шрьодер заяви, че дебатът по разширяването вече е започнал в Германия.

В две доста силни обръщения, едното направено в Бундестага, а другото на международен форум, организиран от корпорацията Бертелсман, Шрьодер изложи вижданията си за реформите в ЕС. Той поиска основните права на гражданите и европейските споразумения да бъдат обединени ясно и точно в конституция на ЕС, в която също да се регламентира ясен механизъм за разделение на властите между институциите в Брюксел.

Друга тема, която германският канцлер обяви за приоритетна, е разграничаването на отговорностите за управлението на ЕС между институциите на съюза, държавите-членки и регионите. И в двете обръщения Шрьодер не пропусна да отбележи, че Франция е основният партньор на Германия за постигане на по-силни европейски институции.

При идването си на власт в Германия, Шрьодер имаше репутацията на евроскептик. Сега вече, като канцлер, той се превърна в ревностен поддръжник на засилената европейска политическа интеграция и силна Европейска комисия, идея, която води до обтягане на отношенията му с Лондон и Париж.

Френският президент Жак Ширак, например, настоя в реч пред Бундестага, че нацията и националната държава все още са това, с което гражданите на Европа се идентифицират най-силно. Преведено на друг език, това означава процесът на изместване на правомощия от европейските столици по посока на Брюксел да бъде забавен.

На планираната за 31 януари френско-германска среща в Париж Шрьодер и германският външен министър Йошка Фишер ще имат тежката задача да убедят Ширак да промени мнението си по редица въпроси, сред които и този за придвижване напред на общите европейски институции.

Другият принципен противник на идеите на Шрьодер е Великобритания. През миналата година на срещите в Биариц и в Ница тя твърдо се противопостави на идеята на Шрьодер за обединяване на европейските споразумения в конституция на ЕС. Лондон е твърдо против всяко засилване на правомощията на институциите в Брюксел за сметка на държавите и регионите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.