Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трудно е да се намери златната среда между борбата с престъпността и защитата на човешките права

5 коментара
Трудно е да се намери златната среда между борбата с престъпността и защитата на човешките права
Много е трудно да се намери златната среда между борбата с организираната престъпност и защитата на човешките права. Така председателят на групата на ЕНП в Европейския парламент Жозеф Дол коментира във вторник пред журналисти в Брюксел критиките на сп. “Икономист“, че мерките на българското правителство срещу престъпността будят страхове, че България се превръща в полицейска държава.

В анализа си от миналата седмица изданието коментира как премиерът Бойко Борисов е дошъл на власт с обещанието “да не жали никой и нищо“ в борбата с организираната престъпност, след което са последвали многобройни полицейски акции, включително срещу представители на бившето правителство. Списанието обаче акцентира върху това, че още никой не е изправен на съд и дори има опасения, че се прави “завой към нещо като полицейска държава“.

Дол коментира, че е важно “демокрацията да бъде организирана така, че да бъде защитена сигурността на гражданите“.

Той допълни, че е много важно освен полицията, да функционира и правосъдието. “Организираната престъпност трябва да бъде преследвана, полицията да действа и правосъдието да функционира“, каза Дол. Когато някой бъде задържан, например за злоупотреба с еврофондове, той трябва да бъде осъден възможно най-бързо, а не след 10-15 години, поясни той.

Делото "Николов - Стойков" за пране на пари от програма САПАРД, което се наблюдава внимателно от ЕС, приключи 3 години след започване на досъдебното производство. Две години по-рано в Германия вече имаше осъдени за същия случай. Людмил Стойков бе оправдан, а Марио Николов бе осъден на първа инстанция.

Според Дол България трябва да положи още много усилия в областта на правосъдието, но “това е нормално за всички страни, които толкова време са живели в един друг политически режим“.

Дол даде пример, че във Франция гражданите смятат, че държавата не е достатъчно добре организирана в борбата срещу престъпността. Той посочи, че там скоро е била убита полицайка и има много организирани обири.

Попитан как ще коментира критиките на други партии членки на ЕНП като СДС и ДСБ към правителството на Бойко Борисов за някои политики, Дол заяви, че “център-дясното пространство трябва да бъде обединено преди и след избори, но не и еднакво“. Подобна била и ситуацията във Франция.

На въпрос за честите смени на позициите на премиера Бойко Борисов по различни теми Дол каза, че самият той също провокира дискусии по дадени въпроси. Според него това се случва във всяка държава и посочи, че има и други страни, където са се дискутирали темите за вдигане на ДДС или пенсионната възраст. Според него именно тези дискусии по едни или други политики дават възможност да се види коя мярка да бъде приета в крайна сметка.

Дол заяви, че “правителството в България дава най-доброто от себе си, за да се справи с кризата“ и похвали страната за ниския бюджетен дефицит.

Той съобщи, че през лятото ЕНП ще направи изследване, което да обхване всички страни членки на ЕС, за това какви мерки трябва да се предприемат, за да се справят с бюджетните дефицити.

“В една криза всички трябва да полагат усилия. Ако има намаление на заплатите на държавните служители в ЕС, то такава ще има и за евродепутатите и всички европейски институции“, коментира още председателят на групата на ЕНП в Европейския парламент.

Дол се обяви за данъчно облагане на прехвърлянето на капиталите и поиска общоевропейско икономическо управление. “А аз лично смятам, че ако имаме общи правила, тези данъци трябва да отиват в общия европейски бюджет“, каза Дол. Според него по този начин ще може да се създаде фонд, от който да се подпомагат държавите от ЕС, имащи финансови проблеми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И.Иванов, Щвеция
    #6

    "Много е трудно да се намери златната среда между борбата с организираната престъпност и защитата на човешките права. Така председателят на групата на ЕНП в Европейския парламент Жозеф Дол коментира във вторник пред журналисти в Брюксел критиките на сп. “Икономист“, че мерките на българското правителство срещу престъпността будят страхове, че България се превръща в полицейска държава."Не му е лесен зорът на Дол да се усуква по келифаревски по отношение на казаното безцеремонно от "Икономист" за тоталитарните

  2. The Exile
    #5

    Жозеп Дол е срам за всеки десен човек и в частност за ЕНП. Този субект с визия за дясното политическо пространство в Източна Европа на мокър парцал припозна за член на ЕНП бивщия бодигард на Тодор Живков, а танцьорката Румяна Желева издигна за срам на всички дясно мислещи българи за заместник председател на ЕНП, като настояваше до последния момент тя да стане емрокомисар, независимо от пълното фиаско на тази госпожа в европарламента. С благословията на този господин в България се установи режим на

  3. 07
    #4

    истината!Защо ми приличаш на левента "професор" Кушлев и на министъра без портфейл - също "професор"? Онзи пияницата, аверче на Веждито..Божо

  4. Журналист
    #2

    ЕНП - Европейски нагаждачи по професия. Не мога да повярвам, че една от най-големите партии в европарламента се е обвързало до такава степен с новите мутри на България. СРАМ И ПОЗОР за това леке!

  5. Але&Со
    #1

    този журналист разсъждава едностранно, за тази страна, където са крадците. Дали са крадци или само ловки фокусници, във втория случай имали праваааа. Но страните са две - другата страна е тази на жертвите. По закона на скачените съдове някой непременно е загубил това, което е спечелено от друг неизвестно как как. Дилема обаче няма. Кой се замисля за правата на жертвите. Те нямат лоби.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.