Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трудно виждам печеливш ход за НДСВ и губещ ход за опозицията

0 коментара

Г-н Георгиев, доколко реална е възможността внесеният от опозицията вот на доверие да успее и какви ще са последствията?

Този път изглежда доста вероятно вотът на недоверие да успее. Това се дължи на безпрецедентното обединение на опозиционните сили, което беше трудно за прогнозиране преди 10 дни.

Как разглеждате възможността Новото време да подкрепи евентуални частични промени в кабинета, предложени от премиера, и така да провали вота на недоверие?

В контекста на последните изказвания на лидера на Новото време Емил Кошлуков, това би изглеждало много безпринципно. От позицията на досегашното си равнище на информираност, аз считам, че Новото време ще остане вярно на декларираните мерки и е за подкрепа на вот на недоверие. Не вярвам каквито и да било промени в правителството да повлияят върху тяхното решение.

При евентуален успех на вота какви варианти се очертават и кой би спечелил от политическата криза?

Вариантите са доста, но едно е ясно: към сегашния момент трудно виждам печеливш ход за НДСВ. Трудно виждам и губещ ход за БСП, ДПС и за останалите опозиционни сили. Най-вероятната формула за решаване на проблема след евентуален успешен вот е тази, която вече бе лансирана - по-скоро експертно или програмно правителство, което да функционира до края на мандата на парламента. Да осигури непрекъснато функционирате на администрацията в тези важни и от вътрешна, и от външна гледна точка, месеци и второ, да не се случат предсрочни парламентарни избори. Последното може да се случи, ако такова програмно правителство не получи парламентарна подкрепа и се стигне до служебен кабинет с мандат да подготви изборите.

Единствените, които няма защо да се плашат от предсрочни парламентарни избори, са БСП и ДПС, тъй като те са в добра форма и в сегашния момент, в сравнение с опонентите им в предизборната кампания.

Нито НДСВ, нито СДС, нито Новото време или ДСБ имат готовност да реагират адекватно при предсрочни избори. Още повече, че в дясното пространство далеч не са избистрени предизборните коалиции и сюжети.

Смятате ли, че Ахмед Доган рекетира царя и каква роля виждате на ДПС в бъдещия политически живот?

ДПС просто работи за бъдещото си. Каквото можа, постигна, за да демонстрира лоялно партньорство. Явно единодушно няма да подкрепи вота, но в същото време мисли и за предстоящите избори, където очевидно ще се стреми да запази силни позиции и евентуално в следващата управляваща формула. Не виждам при ДПС нерационално поведение.

Изненадан съм от ирационалното поведение на НДСВ през целия месец януари. По необясними за мен причини, НДСВ се задоволи с утешаващи данни за електоралните нагласи. Прекалено повярваха в някаква възходяща тенденция в доверието към тях и показаха, че не са зрял политически субект. Аз не подлагам на съмнение професионални и политически качества на отделни фигури в кабинета, но НДСВ решително показа, че не е партия. Партиите са тези, които в една нормална предизборна борба печелят или губят битки, а НДСВ като партия е виртуална реалност.

Как ще се отрази на СДС, ДСБ, БСП и останалите подкрепата им за общ експертен кабинет? Те декларираха, че няма да участват със свои представители в него и не искат да е с техен мандат, но фактът на подкрепата им за такъв кабинет няма как да бъде избегнат.

От опозиционните сили никой няма особен интерес прекалено да се идентифицира с това правителство, което в крайна сметка се очертава като много преходно. Всички опозиционни сили обаче имат интерес да отстранят НДСВ от достъпа до онзи ресурс, който държавната власт предоставя на политическите сили в предизборни ситуации, и най-вече това би трябвало да е желание от гледна точка на частни интереси на десните политически сили. Защото, ако НДСВ има някакви шансове да съхрани статуса си на управляваща сила и да разширява електората си, това е само на дясно. НДСВ от една година загуби всякакви шансове да постига влияние наляво от себе си. Голямата конкуренция на тези избори ще бъде в дясно от БСП и ДПС.

А какви са възможните и невъзможни коалиции преди изборите след тази политическа ситуация?

Предизборните коалиции остават, общо взето, в сферата на възможното - онези добре познати и много обсъждани коалиционни формули около ДСБ, около ССД и ВМРО и около СДС. Трудно ми е да гадая Новото време в каква предизборна коалиция може да се окаже, може би ще предпочетат да играят самостоятелно, колкото и рисковано да е това. Трудно мога да допусна, че и НДСВ има много варианти за предизборни коалиции. Най-вероятно ще имаме 5-6 борещи се за присъствие в следващия парламент десни формации, или формации надясно от БСП и ДПС.

Опозицията иска оставката на председателя на парламента Огнян Герджиков - той изкупителна жертва ли се оказа?

Изкупителна жертва е, но изкупителна жертва на НДСВ, а не на онези, които му искат оставката. Той става изкупителна жертва пак поради същата причина, която споменах по-горе - НДСВ не се формира като политическа сила. Всички си спомняме други наши управляващи партии от предишни правителства - БСП при Жан Виденов, СДС в различни периоди, но там винаги е имало три ясно обособени елемента в една управляваща партия - правителство, парламентарна група -достатъчно автономна понякога, и отделна партийна централа. Много често тогава говорихме за триъгълници на властта, спомняте си такива сюжети от близкото минало. Тогава беше много лесно да се прилагат животоспасяващи маньоври. Правителството лошо, но партийната централа добра или парламентарното мнозинство показва някакво друго лице - по този начин тези политически сили оцеляваха въпреки тежките трусове. НДСВ е едно цяло - там никой не може да каже в съдържателен смисъл къде свършва правителството и започва парламентарната група, партийната централа...Това прави НДСВ много уязвимо в кризисни ситуации. Няма кой властови център да поеме щафетата от поразения елемент на партийното присъствие във властта.

Тази криза за пореден път доказа, че все пак партиите наистина са основен елемент в условията на демокрация. Тази криза реабилитира партийността и показва нейните конкурентни преимущества в една ситуация на функционираща демократична система. Онези, които бяха склонни да опишат партиите като едва ли не изживели времето си партийни субекти, доста сериозно да ревизират мнението си сега, тъй като една така криза заплашва съществуването на НДСВ въобще.

Разбира се, всичко това, което казвам сега, е валидно за 18 часа на днешната дата (3 февруари -б.р.). Сутринта можем да бъдем изненадани от други новини. Което пък е косвен индикатор за нестабилност на политическата система, а това не е много добре за страната като цяло.

Има ли реален риск за подписването на предприсъединителния договор с ЕС?

Рискове има, но не ги виждам в това, което се случа тези дни. Те са по-скоро в онези класически нерешени от нас проблеми, към които и ЕС има претенции - като корупцията, нефункциониращата съдебна система и т.н..

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.