Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Царистите чакат КС да реши спора за Велико Народно събрание

0 коментара

Трябва да се побърза с питането до Конституционния съд (КС) за свикването на Велико Народно събрание (ВНС), за да може юристите да подготвят промените в българската конституция, свързани с членството ни в Европейския съюз, смята шефката на правната комисия в Народното събрание Анелия Мингова.

Депутати от НДСВ и лидерът на БСП Сергей Станишев отхвърлиха и нарекоха екзотична идеята на ОДС, лансирана от бившия премиер Иван Костов вчера, ВНС да бъде заменено от втора камара на българския парламент.

Второто питане до КС - "елегантен подход" за решава на спора за ВНС

Най-късно до края на тази година трябва да бъде разрешен въпросът със свикването на ВНС, което да утвърди промените в конституцията, в синхрон с европейското законодателство и конституция, заяви шефката на правната комисия в парламента Анелия Мингова, цитирана от БТА.

КС може да се произнесе по отправено към него питане от страна на президента или група депутати и да даде зелена улица за решаването на спора дали да се свиква ВНС, обясни царската депутатка Мингова. Тя обаче не каза дали от НДСВ подготвят подобно питане. Въпреки заявено подобно намерение, до момента и президентът Георги Първанов не е сезирал съда.

Това ще е "елегантният подход" да бъде решен казусът за ВНС и така ще бъдат избегнати ожесточени политически спорове, смята юристката от НДСВ Мингова. При първото питане съдът се произнесе, че само ВНС може да променя държавното устройство.

Дясната опозиция е за свикване на ВНС, за да бъде синхронизирана конституцията ни с европейската, но и за да бъде продължена съдебната реформа с промяна на мястото на следствието и засилване контрола над прокуратурата. Царистите също подкрепят идеята за ВНС, но ДПС, БСП и президентът не крият резервите си. ДПС обаче се обяви за това да бъде питан съдът и дори отчете, че тази инициатива е закъсняла.

Днес и Мингова заяви, че сезирането на КС трябва да бъде направено своевременно, защото парламентарната комисия не може да чака съдебното решение и ще продължи работата си по изготвяне на предложенията за конституционните промени. Тя отхвърли искането на БСП за референдум вместо ВНС.

Шефката на правната комисия определи като особено важно как съдът ще се произнесе по възможността ВНС да утвърди предвижданите промени в основния закон за преотстъпване на правомощия на български конституционни органи и институции на съответните европейски органи. "Това всъщност е и промяна в държавното устройство на България", коментира Мингова.

Само чрез ВНС е възможно да бъде регламентирано върховенството на приетите норми в Съвета на министрите на Европейския съюз в българския основен закон, посочи и зам.председателят на НДСВ Даниел Вълчев, който е шеф на парламентарната комисия по евроинтеграция.

Промените в конституцията могат да бъдат обсъждани и приети най-рано при подписването на договора на България за членство в ЕС през 2005 г., а най-късно - при самото ѝ присъединяване през 2007 г.

НДСВ и БСП: Идеята за двукамарен парламент е екзотична

Като неподходяща и екстравагантна определиха царски депутати и социалисти идеята на Иван Костов за двукамарен парламент, в който втората камара ще замести нуждата от ВНС. Според Вълчев, предоставянето на по-големи възможности за вето от страна на президента е по-добрият вариант от втора камара.

Колегата му Владимир Дончев нарече идеята на Костов "екзотична". Той поясни, че ПГ на НДСВ е скептично настроена към подобен вариант, тъй като предложението било направено без да има до момента някаква обществена подготовка и дебат по този въпрос.

ВНС трябва да бъде заменено с втора камара на парламента, която при вече възприетото европейско законодателство, да пресече опитите за непрекъснато манипулиране на закона, да гарантира стабилността и запазване потенциала за прилагането на закона, което е много по-важно за една правова държава, отколкото бързите промени на законите, характерни за времето на прехода, аргументира се Костов в интервю за Би Ти Ви.

"Българското общество не е доволно от съществуващите институции и едва ли ще приеме създаването на още една, каквато е горната парламентарна камара", контрира днес Вълчев.

Според него разширени възможности за налагане на вето от страна на президента може да замени горната камара. Това би довело до забавяне на законодателния процес и създаване на възможности за приемане на закони след широко обществено обсъждане, според Вълчев.

Изборите за европейския парламент в България, след пълноправното членство на страната в ЕС, могат да се решат и от обикновено Народно събрание още в този мандат, заяви още зам.-председателят на НДСВ.

Според Костов след като България изпрати свои депутати в Европарламента, не е оправдано у нас да се избират 240 народни представители и броят им трябва да бъде намален наполовина. Тази идея Даниел Вълчев приема.

Според Владо Дончев няма историческа основа, която да стои зад идеята за двукамарен парламент. "Нашата политическа традиция не познава двукамарния парламент, а и идеята за това е била отхвърлена още от българския възрожденски елит при конструирането на учредителното събрание", посочи Дончев.

Зам. председателят на ПГ на НДСВ Валери Цеков пък допусна, че това е по-скоро опит да се лансират оригинални идеи, които да оформят различен образ на новата политическа партия на Костов, чието учредяване предстои.

Лидерът на БСП Сергей Станишев също определи идеята за екзотична, и добави, че подобно поведение "демонстрират политици, които се занимават с властта, а не с истинските проблеми на хората, което е характерно за десницата".

Двукамарни парламенти съществуват в страни с федерално управление и със значително по-големи територии от България, по тази причини идеята е неприложима у нас, смята Станишев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.