Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Царят не казва подкрепя ли своите за съдебен референдум

0 коментара

Два часа след като мнозинството огласи с декларация в парламента, че е взето политическо решение за провеждането на референдум за съдебната реформа, премиерът Скаскобургготски каза, че току що е научил това.

"Това е решение първо на депутати, не от парламента. Мисля, че те изказват една готовност за нещо, което може да после да бъде обсъдено, да е подложено и на публичен дебат. Това е една готовност. Повече от това няма", обясни премиерът пред журналисти и призова "спокойно да гледаме на тази тема".

Днес управляващите изразиха категоричната си решимост да продължат съдебната реформа, която беше блокирана с вчерашното решение на Конституционния съд (КС) да отмени 44 текста от съдебния закон.

Не е ясна целта на референдума

Сутринта правосъдният министър Антон Станков също потвърди за референдума. Според него допитването до народа цели да дефинира част от проблемите в съдебната система и да се чуе мнението на обикновения българин какви промени следва да бъдат предприети. Ние искаме консенсус по съдебната реформа и след като политическите партии не могат да го постигнат, трябва да го постигне онзи, който ни е избрал, мотивира идеята Станков. В същото време той каза, че с решението на КС не се е случило нищо фатално. Съдебната реформа продължава, обяви Станков и добави, че на дневен ред са промените в конституцията.

Асен Агов, ОДС:

Референдумът е бягство от отговорност. Не може, след като управляващите подходиха толкова некадърно към съдебната реформа, сега да прехвърлят своята отговорност върху хората. Този референдум трябва да се превърне в допитване до хората искат ли това правителство да остане или не, след като не можа да се справи със съдебната реформа.

Депутатите от мнозиството се затрудниха да отговорят каква е целта на референдума, освен че не са формулирали и точно какво ще питат българските граждани. Близкият до ръководството на НДСВ депутат и юрист Борислав Ралчев не успя да обясни пред журналисти каква е целта на референдума - да се пита за промяна на конституцията или за подкрепа на съдебната реформа. "Идеята е свързана с това дали в крайна сметка ще се прави съдебна реформа или ще се стопира всичко. Въпросът още не е формулиран", уточни Ралчев.

Борислав Цеков от НДСВ нарече "политическо малоумие" идеята за референдума. Според него това е израз на "абсолютното интелектуално безсилие" на юристите в парламентарната група и в изпълнителната власт, които, по думите на Цеков са се провалили със закона за съдебната система.

"Референдумът не може да обезсили конституцията. Чувам, че се обсъжда възможен въпрос - да има или не имунитет за магистратите. Но той вече е решен в конституцията и не може наново да се решава с референдум", заяви Цеков.

Според министъра на правосъдието обаче референдумът като форма на волеизявление на суверена създавал юридически ангажименти към всички правни субекти в държавата. Макар че не уточни в какво се изразяват тези ангажименти, с наличието им Станков обясни защо ще се прави допитване до гражданите, а не до юристите - професионалисти.

Съдебната реформа е продиктувана от волята на суверена - българския народ, който очаква създаване на условия за бърз и справедлив процес, се казва в декларацията на НДСВ и ДПС. Според управляващите, "конституционното разделение на властите не е абсолютно. То се изразява само по отношение на тяхната независимост една от друга, а не и по отношение на тяхната самодостатъчност и независимост от волята на суверена - българския народ".

НДСВ и ДПС казват, че съдебната реформа е ключов въпрос за членството на България в ЕС и НАТО и държавата вече е поела ангажимент да я извърши.

Народът може да се пита "за" съдебната реформа или "против" съдебната реформа, но пак може да се стигне до това промените да се обявят за противоконституционни, както стана в този случай, смята обаче Борислав Цеков.

В НДСВ не знаят кой и кога е взел решението за референдума

Според пресаташето на ПГ на НДСВ Венцислава Ачова решението за референдум е взето на заседание на политическите ръководства на НДСВ и ДПС. По думите на Станков, това е станало няколко дни преди вчерашното решение на Конституционния съд.

Татяна Дончева, Коалиция за България

Реформата в съдебната система е огромен набор от промени, технология на една дейност и това не може да бъде решено с референдум. При допитването до народа хората трябва да могат да отговорят на зададения въпрос с "да" или "не". Как трябва да изглежда този въпрос, когато става дума за реформа на каквото и да е било?

Решение за референдум не е взимано нито на Политически съвет, нито от ръководството на парламентарна група, заяви депутатът от НДСВ Снежана Гроздилова. Според нея обаче понякога такива решения се взимат от ръководството на политическия съвет, в който участват премиера и лидер на НДСВ Симеон Сакскобургготски, зам.-председателите на партиите и техните секретари.

Няма такова политическо решение, бе категоричен днес Цеков, който не участва нито в парламентарното, нито в партийното ръководство на НДСВ. В партийния орган обаче е друг представител на групата за натиск "Новото време" - Мирослав Севлиевски.

"Политическите решения се взимат по предписания в правилника на парламентарната група и устава на партията ред, от съответните органи. Това, че някой е шушукал в някакъв килер с някого, не е политическо решение", заяви Цеков.

Депутатът открито нападна юристите в групата на НДСВ, с които кръгът "Новото време", в който е и Емил Кошлуков, отдавна е в публичен конфликт. "Именно юристите, заемащи ръководни политически длъжности, които уж са светила в юридическата наука - те показаха своята некомпетентност с този калпав и противоконституционен закон. Компрометира се самата идея за съдебната реформа, която се лансираше. Те трябваше да се съберат на едно място, да спрат да се занимават с всякакви други глупости и да не излизат от стаята, докато не сътворят един смислен закон за съдебната власт", заяви пред медиите Цеков, посочвайки юристите като отговорни за суспендирането на поправките в закона за съдебната власт.

Изпълнител на политическата воля на обявеното днес решение на НДСВ ще бъде министерството на правосъдието. По думите на Станков, референдумът може да се проведе най-рано през пролетта на следващата година. Решението за неговото провеждане ще бъде взето от Народното събрание и там ще бъдат очертани въпросите на допитването. След такова решение президентът трябва да насрочи дата за провеждането на референдума.

Запитан защо НДСВ прибягва до референдум за съдебната система, след като отхвърли възможността за допитване до народа при дебата за АЕЦ, Станков заяви само, че нито той, нито някой от заместниците му са членове на НДСВ и насочи журналистите да задават въпросите си към партийците.

Не виждам как избирателите ще могат да се произнесат по целия спектър от въпроси, около които върви в момента съдебната реформа, заяви президентът Георги Първанов и обеща да се изкаже по-конкретно, когато има конкретно формулиран въпрос за такъв референдум.

По-рано Първанов се произнесе против идеята на БСП да се допита до народа за 3 и 4 блок на АЕЦ и подкрепи евентуален референдум за съдбата на ядрената енергетика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.