Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Царят върти на пръст републиката

0 коментара

Много хора изказват мнение, че изборът за президент и вицепрезидент на републиката не е важен. В този момент от историческото развитие на България, когато имаме цар за премиер, гласуването за държавен глава е емблематично събитие. Вотът на 11 ноември представлява в известна степен и преброяване на републиканските настроения.

Влизането на Симеон Сакскобургготски в реалната политика стана толкова изненадващо, че дилемата република или монархия едва проблесна за кратко през пролетта и остана без следа в обществения дебат. От публичното говорене на тази тема днес печели най-вече левицата, която по този начин активизира твърдия си електорат.

Десницата до момента се ограничава единствено с изказвания в защита на парламентаризма и не обръща внимание на факта, че царят все още официално не е абдикирал. Това "домашно" по история обаче, все някой ден трябва да бъде написано черно на бяло от всички нас, гражданите на България, и то по възможност без присъствие на въоръжени "партньори". Вглеждането в обществено-политическите нагласи от периода април-май 2001, регистрирани от НЦИОМ, показва, че 59% от пълнолетните българи се определят като републиканци и едва 8% като монархисти. Това са цифри от преди провеждането на парламентарните избори. В този период 47% от подкрепящите Симеон Втори се възприемат като републиканци и 18 % като монархисти. И само 10% виждат ролята на Негово Величество на българската политическа сцена като цар.

Днес малцина си задават въпроса за формата на държавно управление, след като царят влезе в съществуващия конституционен ред и заработи като премиер. Можем ли да бъдем сигурни обаче, че "роденият с власт" ще се примири при евентуална бъдеща загуба на някой от поредицата демократични избори?

Какво означават думите му за "личната саможертва", повторени дори и в изявлението му от 2 октомври, с което подкрепи Петър Стоянов като кандидат за президент?

Какво жертва царят в сегашните президентски избори- позиция, звено, брънка от монархическия си проект ли или човешката си суета да бъде единственото лице-символ на нацията?

Прякото гласуване за държавен глава, обаче, по същество представлява избор за републиката. Защо?

Първо, защото избирателите със сигурност дават глас за фигурата, която в най-голяма степен олицетворява републиката.

Второ, защото гласуващите всъщност показват активно поведение, което е израз на гражданственост. Да си гражданин, а не поданик, в български условия означава и да запазиш открити сетивата си по въпрос, който "не е в дневния ред на обществото".

И трето, защото множеството проблеми, налегнали в момента разноцветния ни политически елит, са до голяма степен политически завихрения, предизвикани от цар.

От дясното пространство той иска да вземе ценностите и европейските връзки, от лявото електоралната бройка, от центъра - либералната фразеология и като резултат да преоформи съществуващия политическия модел. Реално днес в България царят върти на пръст републиката и е само въпрос на време и политически комфорт да постигне и по-далечните си цели. Едновременно с това, политическите ходове на царя продължават да са обвити в мълчание и тайнственост.

Липсата на публичност помага на Симеон Втори да нареди своята индивидуална план-програма по-лесно и съвсем в традицията на монархизма. Дали в тази негова лична програма, в точка последна не пише : " Това вече не е вашият президентски стол, българи, това е моят трон!" - може би и Стоян Ганев не знае. Последните социологически проучвания, които калкулират и вечните фантоми и настоящата демографска картина сочат, че вторият тур на президентските избори ни е в кърпа вързан. Очакванията за ниска избирателна активност увеличават шансовете задкулисието да решава вместо пряко всичките граждани.

За седем дни, в периода между първи и втори тур от президентските избори, царят-премиер може без много публичност, така да изкомбинира в своя полза интересите на играчите на българската политическа сцена, че самите играчи да не успеят да проумеят как изглежда целия пъзел и неусетно да влязат в капана на придворния сюжет. Всъщност съществуват ли гаранции, че и на втория тур царят ще продължи да подкрепя Петър Стоянов?

Ясно е само, че монархическият дух не пълзи, както казва един от кандидатите за държавен глава Георги Първанов, а триумфира и то във време на президентски избори у нас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.