Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цеков предупреди царя: Парламентарното мнозинство е Господ!

0 коментара

Пред парламентарната група на НДСВ стои предизвикателството да възстанови конституционната тежест на Народното събрание, което означава реален парламентарен контрол върху дейността на изпълнителната власт. Това заяви на кръглата маса "Царският фактор - 800 дни по-късно" зам.председателят на царската група Борислав Цеков.

"Крайно време е Министерският съвет да разбере, че освен обществото, има един Господ, който се нарича парламентарно мнозинство и всяка друга визия е конституционна ерес, а казано на шега - знаем какво следва за еретиците", каза Цеков, цитиран от БТА. Депутатът отбеляза, че все още ПГ на НДСВ не се е превърнала във водещ фактор и на няколко пъти парламентарното мнозинство е било поставяно пред свършен факт, но това се дължало по-скоро на политическа неопитност на партията, отколкото на стратегическа визия.

Ние не сме отстъпили от идеята си да променим политическия модел, декларира депутатът от ПГ на НДСВ Емил Кошлуков, който напусна партията заради това, че премиерът Симеон Сакскобургготски без да пита депутатите си, взе за съветник червения генерал и депутат Бриго Аспарухов.

Според Татяна Дончева от Коалиция за България ролята на Народното събрание е била принизена, а "сервилното отношение на мнозинството е различно от лоялността към премиера на всяко досегашно мнозинство". Тя повтори критиките на лявата опозиция, че министър-председателят Симеон Сакскобургготски е изваден от рутинния контрол от страна на парламента като отказва да отговоря на депутатски питания.

Въпреки намеренията на царя, политическата система успя да издържи на удара, коментира политологът Евгений Дайнов. "Царят се прегърна с народа, припознаха се и между тях бяха смачкани политическите партии", каза Дайнов. Според него БСП излиза от удара с нов лидер, СДС с риск за живота си се опитва да се преструктурира, а ДПС е най-бурно развилата се политическа сила, но не носи реалните белези на партия. НДСВ представлява предимно Симеон Сакскобургготски, а не група от обществото, коментира политологът.

Според Дайнов назначението на Бриго Аспарухов "отваря вратата към Русия", а сензационните убийства в последните години показват, че вратата към хаоса е открехната, защото няма политически спирачки за това.

В икономическата част на дискусията Владимир Каролев посочи, че при управлението на Симеон Сакскобургготски икономическите показатели са се подобрили или са останали същите, с изключение на дефицита в търговския баланс.

За икономиста Венцеслав Димитров "800 дни" всъщност не са фигурирали в икономическата програма на кабинета и са били обещания, "хвърлени с цел да обединят народа около Симеон Сакскобургготски". Според Димитров не са изпълнени обещанията за морал, почтеност и компетентност в управлението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.