Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Целите на афганистанското правителство са различни от американските

0 коментара

Целта на САЩ е ясна: да намерят Осама бин Ладен и талибанския лидер молла Мохамад Омар и да сложат край на Ал Каида.

Афганистанските им съюзници обаче имат съвсем други цели, включително да си осигурят трайна власт и да уредят старите си вражди. Така въпросът за доверието става неудобен, и то в момент, когато САЩ изпращат пари и оръжия на онези племенни вождове, които са им необходими.

Една от тревогите на американците е, че местните командири може да ги манипулират и да ги използват срещу свои лични врагове, че усилията да се издейства предаването на молла Омар ще дадат обратен резултат, а издирването на Бин Ладен ще забоксува.

Помолен да коментира твърденията, че неотдавна един афгански командир е дал на американците погрешна информация, за да насочат бомбите към негов личен съперник, говорителят на Пентагона контраадмирал Джон Стъфълбийм каза, че според него това не е вярно. Той обаче призна, че за американските части е "от първостепенна важност" да не попаднат в такава ситуация.

"Нашите специални части в Афганистан, както и правителствените служби работят усилено, за да предотвратят подобно нещо", каза Стъфълбийм.

Според Джон Пайк, експерт по отбраната към портала Globalsecurity.org във Вашингтон, няма гаранции, че американците няма да бъдат подведени. Американските сили избират целите си в зависимост от информацията, която им дават местните съюзници, а те са доста разпокъсани, посочва Пайк. "На дадено равнище на практика се разчита единствено на субективни твърдения за политическата лоялност на даден човек или на група хора", добавя той.

Дори и целите на новия афганистански премиер Хамид Карзай се различават от американските. САЩ например настояват да получат молла Омар, ако бъде заловен. Това би поставило Карзай в деликатно положение, ако Омар се предаде на местен командир в замяна на обещание за процес в Афганистан.

Въпреки тези различия САЩ полагат усилия за стабилизиране на правителството на Карзай, за да избегнат вътрешните борби и хаоса, познати на Афганистан от миналото. В замяна Карзай подкрепя американската кампания за залавянето на Бин Ладен и молла Омар.

От самото начало на войната стана ясно, че е опасно да се разчита на афганистанците като очи, уши и дори мускули на САЩ. Служители от Пентагона твърдят, че поне досега сътрудничеството е плодотворно и резултатите идват по-бързо, отколкото във Вашингтон са се надявали.

Критично настроените специалисти обаче изтъкват, че последния път, когато племенни командири преговаряха с молла Омар, той се измъкна от тогавашната си крепост Кандахар на практика с цялото ръководство на талибанското движение.

САЩ безспорно могат да намалят зависимостта си от афганистанците, като изпратят в Афганистан повече свои части. Така може би и работата ще приключи по-бързо, смятат повечето наблюдатели.

Вместо това американските власти избраха план, който ще сведе жертвите до минимум и ще стабилизира Афганистан. "Ясно е, че САЩ имат достатъчно сили и щяха да заловят молла Омар още преди месец. Само че за целта щяхме да убием толкова много хора, че можеше да избухне гражданска война", посочва Пайк.

Американските специални части продължават да съветват и да помагат на афганистанците, които търсят Бин Ладен в района на Тора Бора. Шефът на Пентагона Доналд Ръмсфелд неотдавна бе попитан дали това няма да стане по-бързо, ако изпрати повече американски части. Той отвърна, че планът, който от самото начало предвижда да се разчита основно на афганистанците, не се е променил.

Америка изпраща пари, оръжия и екипировка, въобще каквото афганистанците могат да си пожелаят, за да ги стимулира да продължат търсенето, заяви генерал Ричард Майърс, председател на Съвета на началник-щабовете на американските въоръжени сили. "Всичко е направено така, че да ги подтиква към сътрудничество", добави той.

Контраадмирал Джон Стъфълбийм отбеляза, че се съмнява водачът на талибаните молла Омар да води преговори за предаването си, макар че един от командирите в Кандахар твърди, че от два дни се водят косвени преговори с него.

Американските власти "все още имат сравнително малко очи и уши на място, затова се справят с толкова информация, колкото имат", каза говорителката на Пентагона Виктория Кларк. Америка ще настоява да получи молла Омар, ако той се предаде или го заловят, посочи Кларк. "Както се вижда от докладите на временното правителство и антиталибанските сили, те разбират тази позиция", добави тя.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.