Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цената, която трябва да се плати за палестинска държава

0 коментара

Създаването на палестинска държава вече е признато за законна и желана цел от президента на САЩ и министър-председателя на Израел.

Това е промяна от историческо значение. Но тя трябва да бъде съпътствана от подобен трус в съзнанието на арабския свят, за да може да се постигне траен мир.

Преди три десетилетия израелските лидери, най-вече Голда Меир, оспорваха дори съществуването на "палестински" народ. Жителите на Западния бряг и Газа са "араби", които никога не са имали и никога няма да имат държава, бе заявила Меир за вестник Таймс. Това бе казано скоро след като Израел отвърна на преките заплахи за своето съществуване, като за 6 дни завладя съседните арабски страни. Тази седмица се навършват 36 години от събитието.

Да сравним думите на Голда Меир с изявленията на Ариел Шарон на вчерашната среща на високо равнище в Акаба. "В интерес на Израел е палестинците да се самоуправляват в собствена държава", заяви премиерът, приемайки официално целта да има палестинска държава до 2005 г., както се предвижда в "пътната карта" на президента Джордж У. Буш. Това е концептуален пробив, колкото и Шарон да се стреми да придаде ограничен характер на това приемане и тази палестинска държава.

Буш също обвързва със сериозни условия своята подкрепа за постигане на палестинските национални идеали чрез решението за две държави. Условията включват спиране на терористичната дейност и разоръжаване.

"Аз премахнах една терористична държава в Афганистан, премахнах една терористична държава в Ирак и нямам намерение да помагам за създаване на терористична държава" край границите на Израел. Това е заявил, както се твърди, президентът пред свои сътрудници, когато са били обсъждани гаранциите за сигурността, от които Израел ще се нуждае в условията на мир.

Но вече се очертава парадокс. В тази най-висока степен на одобрение на вариант с две държави след 1947 г. (когато Израел е приел първоначалното разделение, предложено от ООН, а арабите са отказали), има арабски лидери, които не искат да признаят открито правото на Израел да съществува като държава на евреите.

Това отстъпление в голяма степен е прикрито и се изразява с езика на дипломацията. Но то подхранва вълни на антиизраелски чувства и антисемитска омраза, които се надигат в Европа, а може да се зародят и в САЩ и на други места. Такова поведение не вещае мир за Близкия изток.

Арабските лидери, които се срещнаха с Буш в Египет във вторник, участваха при условието, че Израел не е включен във форума. Преди това участници в преговори от палестинска страна бяха казали на журналисти, че са отхвърлили едно предложено общо комюнике с израелци, защото текстът можел да се тълкува като признание на съществуването на еврейската държава Израел.

Такова признаване обаче, според Ариел Шарон, е от решаващо значение. Израелският премиер бе поставил като условие за започване на преговори с палестинците те "да се откажат от всякакви претенции за връщане на палестински бежанци в държавата Израел".

По настояване на Буш Ариел Шарон се отказа от това условие за преговорите. Но той все още настоява, че в бъдещо окончателно споразумение този отказ трябва да се съдържа. Още в началото на процеса Шарон открои онова което според мен е най-голямата пречка, с която Буш ще се сблъска в усилията си за уреждане палестинско-израелския конфликт.

Този месец се навършват три години, откакто Бил Клинтън подготви за срещата с Ехуд Барак и Ясер Арафат (Кемп Дейвид - 2) нещо, което израелски и палестински служители характеризираха като предпазлив компромис с възможности да бъде приет.

Компромисът щеше да позволи на Арафат да твърди, че Израел се е съгласил да зачете официално "правото на завръщане" на близо трите милиона членове на палестинската диаспора, като на практика Израел щеше да пресява молбите и да определя кой всъщност може да се засели отново в страната. Резултатът щеше да е относително малък брой завръщащи се, може би няколко десетки хиляди. Но само такова споразумение щеше да запази жизнеспособността на Израел като еврейска държава.

Арафат, който е креатура на политиката спрямо бежанците, в последния момент отказа да погълне горчивия хап, предвиждащ и компенсации за получилите отказ от Израел. Но той обърна гръб на перспективата за мир и се ориентира към въстание.

Арафат не бе нито критикуван, нито притискан от арабските лидери, които бяха отказали да предприемат политически рискованата стъпка да интегрират палестинските бежанци в своите общества. Тези лидери продължиха да поставят своите интереси и сигурност пред интересите на мира. (Ето още един исторически факт, който заслужава да се помни: през 70-те години най-яростно се противопоставиха на палестинска държава фамилните монархии от района на Залива начело със саудитците).

Никой не може да оспорва факта, че палестинските бежанци водят съществуване, изпълнено с ежедневни страдания и унижения. Те заслужават не само съчувствие, но и компенсации за лишаването от имущество, както и възможности да започнат нов живот извън онези ужасни лагери.

За да се реализира това на основата на израелско-палестински мир, арабските лидери трябва да покажат смелост и твърдост, каквато липсваше през последния половин век в отношенията им с обществото в собствените им страни, когато ставаше дума за палестинските бежанци и работници.

Египет, Саудитска Арабия, Сирия, Ливан и преди всичко Палестинската автономна власт ще трябва да се откажат от идеята, че палестинците-бежанци имат абсолютно и неограничено право на връщане в Израел. Арабската страна сега също трябва да покаже с конкретни стъпки, че се е ангажирала с истинско решение за две държави.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.