Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цените на кредитите намалели с над 28 на сто за година

3 коментара
Цените на кредитите намалели с над 28 на сто за година
Спад в реалните цени на отпусканите банкови кредити с 3,12 пункта или 28,11 на сто е отбелязан за една година, отбелязва индексът за годишния процент на разходите (ГПР) по заемите, изчисляван всеки месец от „Моите пари” от септември 2005 г. насам.

За август стойността на ГПР е 7,98 на сто и е най-ниската от началото на изчисляването на индекса. От септември 2005 г., когато е изчислена неговата първа стойност, се наблюдава устойчива тенденция на намаление на стойността на показателя, изразяващ истинската цена на кредита. От 11,10 на сто през септември 2005 г., стойността му намалява до 7,98 процента в момента.

През август, спрямо юли понижението на индекса е в размер на 8 базисни пункта (-0.99%). Стойността е очаквана предвид значението на месеца за банковия сектор, коментират от “Моите пари”. Настоящият индекс е формиран от промените по офертите на девет от банките, които го формират.

Три от банките подобряват условията по отпусканите от тях ипотечни кредити. Първата от тях намалява таксата за разглеждане на документи наполовина. Тя понижава и таксата си за усвояване на кредита от 1,5 на сто на 1 процент.

При втората от банките, подобряващи условията си, отпада застраховка „Имот”, а при третата условията са изцяло нови и по-добри. Делът, който тези три банки притежават от пазара на ипотечни кредити отпуснати в левове, е 40,27 на сто.

Останалите четири банки, отбелязващи промени по офертите си, отчитат леко покачване на своите ГПР. Така най-добрата оферта на първата от тях се характеризира с по-висока такса за разглеждане на документи - 55 лв. (покачване с 35 лв.). Като нов компонент се включва и застраховка „Имот”.

При втората банка е добавена такса за годишно обслужване на кредита, а таксата за оценка на обезпечението нараства с 20 лв.

При третата банка се завишава застраховката „Имот” с 2 базисни пункта.

Причината за завишението на ГПР по най-добрата си оферта на следващата банка се дължи на отпадането на промоционалния период и включване на 20 лв. такса за разглеждане на документите. Лихвата от фиксирана за първата година, вече е променлива за целия период и е с 0.90 пункта по-ниска. Въпреки че лихвата е по-ниска, компонентите имащи отношение към размера на ГПР се оказват с по-голяма тежест в резултат на което той расте.

При следващата банка, причините за повишаването на ГПР по най-добрата оферта се дължи на отпадането на промоционалния срок от 120 месеца и по-високите такси за разглеждане на документите и за управление на кредита. Въпреки че договорената лихва по новата най-добра оферта е по-ниска, тя не може да компенсира по-високите размери на посочените такси, както и отпадането на промоционалния срок. В резултат на това ГПР на банката по тази оферта е с 2 базисни пункта по-висока в сравнение с най-добрата ѝ оферта през месец юли.

Последната от банките, които леко влошават ГПР по най-добрите си оферти, прилага нова комбинирана застраховка „Имот” плюс „Живот”. Таксите, които се дължат по тях, се изискват сумарно, което води до нарастването на ГПР.

Делът на банките, завишили своя процента на разходите по най-добрите си оферти за ипотечни кредити отпускани в левове, е 13,79 на сто.

От така представените данни би могло да се заключи, че банките регистриращи понижаване на своя ГПР по най-добрата си оферта имат решаващото значение за актуалната стойност на индекса. Въпреки че сумарно техният пазарен дял е относително по-малък, те успяват да неутрализират покачването на ГПР по офертите на шестте банки, регистриращи покачване на показателя. От това може да се направи и второ заключение. При банките, намаляващи своето ГПР, изменението е чувствително и така се елиминира покачването при останалите, въпреки че техният дял е относително по-голям.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. самюелсон
    #5

    за нашата демокрация. Истината е че освен чисто комунистически банки на пазара се качиха и международни еврейски капитали (Уникредито, ЕСЖЕ, Византийската банка и др.) и основните закони на пазарното стопанство сработиха - ио което му е хубавото - в полза на потребителя. Сега комунетата просто ще печелят не от обир, а от оборот и ше им се налиожи да работят повече за да изкарват повече. А ние като всички цивилизовани хора ще живеем днес хубаво с пари, които ще изкараме утре - по-лесно и повече.

  2. самюелсон
    #2

    аз живея в рая, защото спестяванията ми носят по-висока рента от кредитите, които ползвам, а парите си харча когато поискам, където поискам и за каквото поискам, а това че отварянето на системата към нормалния свят е добре за всички, включително и за глупаците от рая.

  3. Йордан Митев
    #1

    Не е съвсем така, защото банките лъжат както техният покровител, Св.Николай. Къде са им европейските лихвени проценти? Защо освен ипотека искат още хиляди формуляри или напр. натрапват на нуждаещите се договори, пред които Ньойският от 1919 г. бледнее?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.