Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Централна Европа е в предизборна треска

0 коментара

Централна Европа е в предизборна треска. Първите избори са в Унгария, като първият тур е на 7 април, а вторият - две седмици по-късно. Чешките избиратели ще се отправят към урните в началото на юни, а словаците - през есента. И трите страни са в авангарда на първата група кандидатки за членство в ЕС, нищо че глобалната конюктура е в спад. Кризата, обхванала останалите развиващи се пазари, направи завой покрай тях, рецесията в Европа и Америка също не им се отрази. Икономическата динамика в трите страни наистина отслабна през последната година и все пак бе по-значителна, отколкото в еврозоната или САЩ, така че трите държави продължиха да наваксват изоставането си независимо от неблагоприятния икономически климат.

Политическата картина обаче не е толкова розова. И в трите страни се клатят столовете на управляващите, те така и не успяха да осребрят икономическия успех и да извлекат политически дивиденти от него. Нещо повече, и в Будапеща и в Братислава има опасност радикални партии да определят изхода от изборите. Политиците в Прага изглежда имат намерение да поставят под въпрос европейския проект малко преди да застанат на финалната права. Споровете около декретите Бенеш заплашват да разкъсат и без това крехката регионалната солидарност. По пътя към Европа трите страни преследват повече от всякога само собствените си интереси.

Младият и повече от самоуверен унгарски премиер Орбан също носи вина за влошения климат в отношенията със съседните страни.С т.нар. закон за статута на унгарското малцинство брилянтният политик, който проявява остър нюх за вътрешнополитическите настроения, предизвика силното недоволство на Румъния, Словакия и Сърбия. След резките му изявления по въпроса за декратите Бенеш, които стреснаха и управляващите в Прага, очевидно се разпаднаха последните остатъци от конструкцията на единния централноевропейски дом.

Вероятно тактиката на Орбан е продиктувана от предизборната борба. Заради краткосрочната печалба обаче той постави под въпрос добросъседските отношения.

Дали по този начин правителството, изправено с гръб до стената, не се опитва с всички средства да се задържи на власт? Орбан и съперникът му Петер Медеши от Социалистическата партия като че ли имат еднакви шансове броени дни преди първия тур на парламентарните избори. Ако може да се вярва на допитванията до общественото мнение, младите избиратели имат известни предпочитания към консерватора-националист Орбан и неговият Съюз на младите демократи /ФИДЕС/, докато представителите на деловия свят симпатизират на Медеши, както и много интелектуалци. И все пак електоратът е раздвоен, много избиратели все още не са направили своя избор. В крайна сметка малките партии ще изиграят ролята на балансьор.

От икономическа гледна точка Унгария е на първо място сред кандидатките за членство в ЕС и образец за сполучлив преход към пазарна икономика. Макроикономическите показатели са добри, чуждестранният капитал запазва интереса си към страната. Многонационалните компании дават висока оценка на страната и вече прехвърлят там свои подразделения за научна и развойна дейност, други пък разполагат в Унгария регионалните си централи. Самото правителство междувременно насърчава малкия и среден бизнес в рамките на дългосрочен план с цел да повиши конкуретноспособността на унгарската индустрия.

И все пак през четирите икономически добри години след 1998 г. в страната не бе извършена нито една реформа, независимо от пропуските и слабите страни на здравеопазването, просветата, държавната администрация, селското стопанство. При пенсионното осигуряване дори се направи крачка назад. Механизмът за вземане на стопански решения не стана по-прозрачен, засили се политическото влияние върху икономическите решения, активизира се процесът на ренационализация на стратегически важни предприятия. Данъците са твърде високи, социалната тежест огромна.

Деловият свят е загрижен. Много предприемачи се надяват, че безцветният, но компетентен банкер Медеши ще си осигури добър съюзник. Медеши обещава по-голяма прозрачност, повече държавни инвестиции, по-ниски данъци, стабилна законова рамка, солидна парична и бюджетна политика. Що се отнася до изпълнението на критериите от Маастрихт, Медеши не смята да бърза. Друг е въпросът дали всички обещания ще се изпълнят при евентуална изборна победа. Европа обаче не бива да се тревожи. И Орбан и Медеши гледат към Брюксел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.