Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турската лира се обезцени с 27 % в първите часове на деня

0 коментара

Курсът на турската лира се понижи с 27 % спрямо долара в първите часове на деня, след като през нощта кабинетът обяви, че се отказва от фиксирания курс с цел да прекрати продължаващата вече 3 дни финансова криза, предадоха АП и Ройтерс.

През първия половин час от отварянето си днес, фондовият пазар в Истанбул отбеляза повишение от 10 % и достигна 7865 пункта. По информация на дилъри днес един долар се разменя за 950 000 лири в сравнение с 688 000 вчера. Според тях обаче цифрата не е точен индикатор за стойността на лирата и пазарите са в очакване на следващите мерки на правителството за коригиране на амбициозната антиинфлационна програма, която то провежда с подкрепата на Международния валутен фонд.

Анализатори в Истанбул и Азия прогнозират, че лирата ще продължи да се обезценява до около 30 - 40 % спрямо долара. След първоначалния шок обаче се очаква процентът на девалвация да се установи на 20-30 %. Психологическата бариера пред девалвацията ще бъде около един милион лири за един долар, прогнозира пазарен експерт в Истанбул.

До началото на кризата инфлацията в Турция бе на най-ниското си равнище от 14 години насам. Сега тя е около 30 % при 70 % през 1999 г., а за тази година правителството си беше поставило за цел да я сведе до 10-12 %. Анадолската агенция обаче вече съобщи, че кабинетът ще преразгледа прогнозите си и ще повиши тазгодишния инфлационен показател.

Междувременно представителят на МВФ за Турция Карло Котарели се завърна в Анкара, само ден след като отпътува оттам. Целта му е да обсъди новите параметри на антиинфлационната програма с турското правителство. Изпълнителният директор на МВФ Хорст Кьолер заяви, че одобрява решението на кабинета в Анкара за въвеждане на плаващ курс на лирата и същевременно призова страната да преразгледа макроикономическите показатели и да извърши реформа на банковата система.

Политически повод за начало на финансовата криза бяха разногласията между президента Сезер и премиера Еджевит в понеделник. До момента кризата струва 4,9 милиарда долара на хазната и бързо раздвижи политическите пластове в Турция.

Бившият премиер на Турция и председател на опозиционната Партия на верния път Тансу Чилер поиска незабавна оставка на правителството начело с премиера Бюлент Еджевит. На пресконференция г-жа Чилер предложи да се сформира правителство на националното съгласие, което да се заеме с търсене на изход от кризата, съпроводена по думите ѝ от най-голямата девалвация в историята на страната. В същото време синдикати и сдружения на предприемачи в Турция поискаха да се извършат промени в състава на правителство.

Появиха се и искания за оставката на турският президент Ахмет Недждет Сезер. Сезер обаче заяви, че няма да подаде оставка. Той се скара с Еджевит на заседание на Съвета за сигурност, след което Еджевит се оплака, че президентът има съмнения относно неговата ангажираност да се бори с корупцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.