Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турски план за федерален Кипър- островът да се раздели на 3 зони

0 коментара

Нов сценарий за уреждане на кипърския проблем беше публикуван вчера във вестника на кипърските турци Африка /бившият вестник Аврупа/. Заради значението, което му придават чуждите дипломати, сценарият бе разпространен и в гръцките медии в Кипър и Гърция.

Конкретно, за първи път в него се говори за "тризонално решение в Кипър", а дипломатите оценяват, че би могъл да изиграе важна роля при договарянето на взаимни отстъпки между лидерите на двете кипърски общности, съобщават кипърските вестници днес.

Сценарият предвижда двете страни да отстъпят по 12 процента от територията, която контролират сега, за да бъде създадена една трета, междинна зона между Северен и Южен Кипър, която ще се администрира от централното правителство.

По тази логика централното правителство ще управлява 24 процента от територията на острова, толкова, колкото ще има и турската страна, за гръцката страна остават 52 процента от територията.

За разлика от искането на турската страна за пълно обезщетяване на имотите на бежанците без завръщане по домовете им, новият сценарий предвижда право на бежанците да изберат дали да се завърнат по домовете си или да бъдат обезщетени. Отбелязва се също, че за бежанци ще бъдат считани родените преди 1974 г. /годината на турската инвазия в Северен Кипър/.

От друга страна сценарият предвижда удовлетворяване на турското искане за ротационно президентство, като президентът ще се сменя през шест месеца, а също така ще има премиер, вицепремиер и осемчленен министерски съвет, съставен от четирима кипърски гърции четирима кипърски турци. На всеки гръцки министър ще съответства турски помощник-министър и обратното.

Федеративна Република Кипър, както ще се нарича страната според сценария, ще се основава на политическа и икономическа равнопоставеност и ще има единно международно представяне и единно гражданство. Сценарият предвижда и изготвянето съвместно от двете общности на нова обща конституция до края на 2003 г., пише вестник Филелефтерос.

Същевремено кипърските вестници Политис и Филелефтерос отбелязват известно "завръщане" на турската страна към позицията, че решаването на кипърския проблем не бива да се обвързва по време със сроковете за присъединяване на острова към ЕС. Подобни становища бяха изразени в интервю на турския външен министър Исмаил Джем за телевизия Си Ен Ен Тюрк и от държвания министър, отговарящ за Кипър Сюкрю Сина Гюрел в интервюто му за кипърското турско радио Байрак, пишат кипърските вестници.

От своя страна вестник Политис съобщава за "странни" изявления на испанския външен министър Жозеп Пике, направени пред италианския седмичник Камбио 16 и пред всекидневника Ла Вангуардия, според които "Кипър изпуска влака за ЕС".

Според цитираното от вестник Полтис, Пике заявил, че само пет страни, сред които не фигурира Кипър, ще бъдат присъединени с първата вълна в ЕС, а именно - Полша, Унгария, Словакия, Чехия и Словения.

Испанският външен министър обосновава твърдението си с това, че остават за отваряне най-тежките глави от преговорите - за общата аграрна политика, за структурните фондове, за икономическите отношения и околната среда. Като утежняващ дневния ред на ЕС фактор Пике посочва предстоящите тази година избори в шест от страните на ЕС - Франция, Португалия, Ирландия, Холандия, Швеция и Германия.

Дневният ред ще бъде толкова претоварен, че ще бъде изключително трудно постигането на общите решения за приключване на преговорите в рамките на тази година, за подписване и ратифициране на присъединителните договори през 2003 г. и влизане в сила на разширяването на ЕС през 2004 г., изтъква испанският външен министър в изявленията си за испанските вестници.

Обявяването на тризоналния план идва след приключването на първия кръг от интензивните преговори между лидера на кипърските турци Денкташ и президента на Кипър Клиридис. Преговорите започнаха в добра атмосфера през януари и продължиха около 2 месеца. Макар да не беше направено официално общо изявление за постигнатите резултати, стана ясно, че двете не са постигнали пробив по основните въпроси.

Новият план на кипърските турци предлага нова основа за преговори и създава надежди, че все пак ще се постигне споразумение. Основание за оптимизъм са добрите лични връзки между Декташ и Клиридис и очевидното желание и на двамата лидери час по скоро да видят острова ката член на ЕС.

Днес в Никозия пристига еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген, от когото се очаква да даде тласък на междуобщностните преговори на острова и да предостави точна информация за присъединителната процедура на Кипър в ЕС.

Вестник Политис оценява това посещение като политическо, изтъквайки, че основната цел на Ферхойген е да предаде посланието, че ЕС ще приеме "една обединена Република Кипър" и че има реална надежда за напредък в тази посока.

Ферхойген ще бъде приет от кипърския президент Глафкос Клиридис. Предвидена е и среща на Ферхойген с лидера на кипърските турци Рауф Денкташ и пратеника на ООН за Кипър Алваро де Сото.

Говорителят на Ферхойген Жан Кристоф Филори даде да се разбере, че по време на тези срещи еврокомисарят ще информира събеседниците си за заключителните процедури по присъединяването на Кипър в ЕС, включително и за предвидената структурна икономическа помощ от Евросъюза.

На семинар вчера, посветен на "Структурните фондове на Евросъюза и присъединяването на Кипър", в изказванията си главният преговарящ от страна на Кипър Георгиос Василиу и главният преговарящ на ЕС Леополд Мауер оцениха на 57 милиона евро помощите на ЕС за Кипър за периода до 2004 г. Една трета от тази сума е запазена за изпълнението на съвместни проекти на двете кипърски общности - гръцка и турска.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.