Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турски учен предрича апокалипсис в Истанбул след очаквано мощно земетресение

7 коментара
Молитва пред джамията "Св. София" в Истанбул за жертвите на земетресението в югоизточната част на Турция, 17 февруари 2023 г. Близо 44 000 души загинаха, а хиляди други бяха ранени ранени след две силни земетресения, които разтърсиха Южна Турция и Северна Сирия на 06 февруари. Сн. ЕПА/БГНЕС

Зловещи картини, напомнящи сценарий на постапокалиптичен филм, обрисува тези дни известният турски геолог Джелял Шенгьор, изреждайки причините зад решението си да напусне Истанбул - гъсто населения турски мегаполис, над който според много учени отдавна е надвиснала опасността от мощно земетресение с магнитуд от над 7 степен.

"И да не бъдат напълно сринати, 60-70 хиляди сгради ще бъдат разрушени. Улиците няма да бъдат достъпни за спасителни операции. Значителна част от пътищата към и от града ще станат неизползваеми, а оцелелите ще бъдат блокирани за дни, може би седмици, в хаоса, който ще възникне", предвижда Шенгьор.

По думите му в резултат на труса ще спре да функционира инфраструктурата за електричество, водоснабдяване, канализация и природен газ. "През първия ден навсякъде ще има пожари. Пожарникарите няма да могат да се намесят или защото са под развалините, или защото не могат да достигнат до затрупаните си автомобили", смята той.

Шенгьор обръща внимание, че ще бъде невъзможно и оказването на помощ отвън, тъй като, по думите му, 60 процента от екипите за помощ и спасяване, изпращани понастоящем в зоните на земетресения, са от Истанбул. "Когато Истанбул се срути, много малко екипи ще могат да дойдат, а тези, които го направят, няма да могат да влязат в града", казва той.

Според него новото летище в мегаполиса също ще излезе от строя за известно време, тъй като е построено върху насип.

"Гладът в града ще дойде след няколко дни. Ще започнат грабежи. Ще последват епидемии. Разрушенията няма да бъдат премахнати дълго време. Тежка миризма ще обгърне града и няма да може да се диша", предрича още ученият.


Страховитата прогноза на геолога, споделена пред турския журналист Фатих Алтайлъ, предизвика тревога сред жителите на мегаполиса и дебат сред учените, предаде БТА. И макар да му навлече някои критики, те не бяха насочени към вероятността за подобно развитие на ситуацията, а към решението му да се спасява поединично.


"Подобно говорене означава да се спасяваме индивидуално. Като учени ние представляваме всички. Какво като съм спасил собствения си живот, ако десетки хиляди, стотици хиляди хора бъдат оставени да умрат. Какво значение има дали аз ще живея или не", коментира пред телевизия Медиятава друг популярен турски експерт в областта на сеизмичната активност - проф. Наджи Гьорюр.

Според него държавата трябва спешно да реализира плана за действие по отношение на предпазните мерки при земетресение. Гьорюр смята, че с осъществяването на този план Турция може да бъде подготвена за земетресение след 15 години.


На този фон турският министър на околната среда, градоустройството и изменението на климата Мехмет Йозхасеки заяви днес, че парламентът, който е във ваканция, може да се събере извънредно, за да разгледа специален закон за подготовката за земетресение в Истанбул, съобщи турската частна телевизия НТВ. Проектът може да бъде обсъден още преди да е приключила лятната ваканция на депутатите, като бъдат предприети бързи действия, каза министърът.


Застъпвайки се за противоречивия мега проект за "Канал Истанбул", Йозхасеки заяви, че планираният изкуствен канал през мегаполиса би улеснил евакуацията от града в случай на евентуално силно земетресение.

Наред с това той заяви, че в следващите пет години министерството си поставя за цел да завърши обновяването на 600 хил. сгради, планирани за спешно събаряне, в рамките на започналата през 2012 г. програма за градска трансформация. До 2035 г. би трябвало да бъдат възстановени всички нестабилни постройки в мегаполиса, планира министерството.

"Градската трансформация" на Истанбул набра скорост след разрушителните земетресения в Южна Турция през февруари, които отнеха живота на десетки хиляди хора и причиниха разрушения в 11 турски окръга, а така също и в съседна Сирия.

За десет години в Истанбул общините и частният сектор са завършили трансформацията на 695 хиляди сгради, а процесът по трансформацията на 93 хиляди други продължава, сочат данни, публикувани в държавната Анадолска агенция.

В същото време обаче много жители на Истанбул изглежда са решени, също като проф. Шенгьор, да се спасяват поединично.

Страхът от земетресение подгони истанбулчани към райони с по-устойчиви жилища и по-малък риск от земетресения. Града напускат главно жителите на кварталите с преобладаващо стари жилищни сгради и тези, разположени в най-голяма близост до големия активен разлом в района.

Проучване показа, че около 70 процента от жителите на Истанбул биха сменили домовете си, понеже се съмняват в тяхната здравина и безопасност и смятат, че са под риск да се разрушат при земетръс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. John Doe
    #7
    Отговор на коментар #6

    Добре си му начукал празната манерка на "ха-познай" баш-майстора. От такива като него южна Турция заприлича на Хирошима след предното голямо земетресение.

  2. стефчо
    #6
    Отговор на коментар #4

    Познайко, аз съм архитект с над двадесетгодишен стаж в България и чужбина, специалист по консервация и реставрация на стари и старинни сгради, на твоите услуги. А ти, като ходиш да "присъстваш" на строежи, какъв си? Някой зрял соц-икономист от ВИИ "Карл Маркс"? Жичкаджия от МЕИ-то? Или вмирисан на древни цигари ПГС, който се кълне като в Библия във вечния учебник по стоманобетонови конструкции от края на 1960-те? Не, че нещо, ама ми звучиш авторитетно като пенсиониран шофьор на 604, понастоящем бакшиш :)

  3. boriana
    #5

    Не дай Боже!

  4. xa_poznai
    #4
    Отговор на коментар #3

    Стефчо не че нещо мойто момче ама прекаляваш с троленето! Явно хабер си нямаш от строителство... Ни от панелки отбираш, ни от ново строителство. Ако ще къртиш нещо из вас различно от плочки по-добре извикай някой, че като гледам не ти е това силата. Противно на глупостите които си писал първи, а вероятно и единствени ще паднат старите тухлени сгради, където желязото е изключение и бетона е лят на ръка. Всичко друго е много здраво, панелките няма да паднат докато ние сме живи, а пък "новото" строителство

  5. стефчо
    #3

    Мисля си аз за една двумилионна София. За едни панелки, надживяли с 20-30 години срока на годност на сглобките си. За едни стари кооперации, къде с прерязани греди и плочи, за да се пусне магазин на партера, къде надстроени с 1-2-3 мансардни етажа, без никой да им е подсилвал конструкцията отдолу. За едни цели гета от ново строителство, където по съвсем турски модел е пестено от всичко: от проектирането, през подбора на материали, та до изпълнението... Верно Господ да ни е на помощ.

  6. Горскио
    #2

    Горко за България тогава. Като ни дойдат 2-3 милиона рязани последователи на Мохамед, който говорил с някого (познайте с кого) и този някой му казал "Аз нямам син".

  7. Ощавен маркиз
    #1

    Господ бог НАШ и велик Аллах да не дават това да се случи с безсънния и трудолюбив босфорски мегаполис!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.