Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция е ключов съюзник срещу терозима

0 коментара

В контражура на утринното слънце войниците в камуфлажни униформи почти не се забелязват. Но за това пък се чуват добре. "Отляво фундаменталисти! Залегни!" - реве командирът и взводът турски пехотинци се просва на земята. Следва команда "За бой - стани! Атакувай!" И войниците се изправят и с викове "Аллах!" се втурват напред.

Точно така, грешка няма. "Аллах" е бойният вик на тази армия, която след реформите на Кемал Ататюрк защитава установения с конституцията светски характер на държавата. През 1997 г. генералите заставиха един премиер-ислямист да слезе от власт. Но на военните кораби на републиката коранът е винаги под ръка. Синтезът от двете неща се нарича Турция.

Макар възпитани в строго светски дух, турските въоръжени сили не пренебрегват упованието на Всевишния. В края на миналата седмица президентът Ахмед Недждет Сезер инспектира войскови части в Карс в непристъпната североизточна част на Турция по време на Зимното учение - 2002. Войниците бяха с топли дрехи под белите камуфлажи, оръжията - обилно смазани, за да не замръзват. В планините край Карс това се случва. А в Кабул, където скоро ще разпънат палатки над 260 турски войници, студът няма да е по-малък.

Турция се упражнява за война. Придобитата нова тежест в световната политика задължава. Най-патетично и поетично изрази това заместник-председателят на парламента Мурат Сьокменоглу с думите: "Ден след ден турската република гради величието и ролята си на изгряваща звезда на бъдещето"

От 11 септември Турция е на правилната страна в световната политика. Тя винаги е предупреждавала за опасността от ислямизма и тероризма. Новата подредба на масата от Вашингтон е направена като че по-мярка за Турция. "Мисията определя коалицията", казва американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд. Сиреч, САЩ си избират съюзниците не толкова по състоянието на икономиката им, а по-скоро по географското им положение. Което е късмет за Турция, защото страната преживява най-тежката си икономическа криза от 1945 г. насам. Отделен въпрос е състоянието на човешките права, но такива неща се забравят лесно. Стратегическото положение на страната е толкова изгодно.

Независимо дали става дума за Ирак или Иран - всички "мерзавци" са на един час път със самолет от Турция. Никой друг от съюзниците на САЩ не опира толкова плътно до "оста на злото". А зад Иран е Афганистан, който съвсем отскоро се завърна в "клуба на добрите" - или поне в предверието му. Това стана възможно с над 4000 американски полета от турската военновъздушна база Инджирлик. Местоположението превръща Анкара в момента в най-важния съюзник на САЩ.

Затова Турция е ухажвана. Американски политици я възхваляват като западно ориентиран "модел" за ислямския свят. В средата на март американският вицепрезидент Дик Чейни отива в Анкара. Целта му е да спечели мюсюлманския приятел за следващи мисии в похода срещу ислямски терористи и диктатори. Ще се наложи да ги убеждава. Защото турците още не са съвсем убедени.

Турските политици сърдечно желаят да са най-близкият съюзник на Вашингтон, но в сегашните обстоятелства това не е лесно. И причината пак е географското положение. Турция има седем съседа. С пет от тях отношенията ѝ са деликатни до обтегнати - в повечето случаи обременени от негативен исторически товар - кланета, прогонвания на население и премествания на границите. През последните години обаче турците показаха непознато дотогава чувство за такт в общуването с отделни съседи. Външният министър Исмаил Джем и някои други турски политици изненадаха със своя прагматизъм и гъвкавост на преговори с Гърция и със заклети врагове на Америка като Ирак и Иран.

В момента антитерористичната кампания се ожесточава. ФБР всеки ден предупреждава за готвени нови атентати, които се осуетяват от неговите агенти. В Близкия изток американците отново вземат на прицел Ирак."Точно най-трудният ни съсед", вайка се един дипломат от външното министерство в Анкара. "На север в Ирак са кюрдите, на юг - шиитите, а по-средата - Саддам". При първата война в Персийския залив през 1991 г. турските летища наред със Саудитска Арабия бяха изходните позиции за операция "Пустинна буря". Този път обаче Турция ще е главният плацдарм за настъплението.

През десетте години след войната турците развиха противоречиво отношение към Саддам. Не друг, а сегашният премиер Бюлент Еджевит, който по онова време беше в опозиция, се срещна малко след края на войната със Саддам на чай. Турските политици не искаха да изгарят мостовете към Багдад. Първият дипломат на Саддам - Тарик Азиз, пристигна през февруари 1999 г. в Анкара. Турция и Ирак отвориха петролопровода от Киркук към терминалите на Средиземно море в рамките на програмата на ООН "храна срещу петрол". Турската петролна компания ТПАО начерта планове за разработка на петролни полета в Северен Ирак. Няма съмнение - санкциите на ООН срещу Ирак навреждаха на турските интереси.

Но сега нещата като че се обърнаха. В сърдито писмо премиерът Еджевит поиска от Саддам незабавно да върне оръжейните инспектори на ООН. Диктаторът в Багдад отхвърли искането. Означава ли това, че Анкара окончателно е минала в лагера на враговете на Ирак? Едва ли. Приоритетите остават непроменени. "Не Саддам е важен за нас, а Ирак", обобщи турската позиция началникът на генералния щаб Хюсеин Кавръкоглу и посочи, че не бива да се допусне разпадане на Ирак. Кошмарът на генералите е, че в този случай кюрдите ще направят държава в Северен Ирак, която след това ще се съедини с кюрдите в Турция. "Никога", казва генералът. И твърдият му глас прикрива леката тръпка на несигурност в намеренията на най-близкия приятел. А какво ще стане, ако елитните американски части отстранят Саддам и си отидат и Ирак след това затъне в хаос?

Американците успокояват мюсюлманския си съюзник. "Съединените щати са против всякаква самостоятелна политическа единица в Северен Ирак", казва американският посланик в Анкара Робър Пиърсън. Друго нещо не е в интерес на Америка", уверява той.

Проправя ли това пътя за съвместен удар в похода срещу тероризма? Ще се хвърлят ли скоро турците с викове "Аллах!" срещу Ирак? Не би ли могла Турция да сложи ръка на петролните кладенци в Северен Ирак? В Анкара махат възбудено с ръка на този въпрос. "Представяте ли си какво означава да доведем иракските кюрди у нас", възразява един дипломат.

Генералният щаб също разсъждава консервативно - само не несигурност чрез промяна на границите! Турската армия може да се изкуши само ако кюрдите наистина направят държава в Северен Ирак. Затова далеч по-вероятно е да има разделение на задачите - турците да предоставят на американците летища и пътища за настъплението, а американците да отстранят Саддам и да не допуснат създаване на кюрдска държава.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.