Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция и Армения възродиха дипломация под сянката на геноцида и Карабах

35 коментара
Турция и Армения възродиха дипломация под сянката на геноцида и Карабах

Турция и Армения възобновиха дипломатическите си отношения, подписвайки в Цюрих в събота протоколи за развитие на двустранните отношения и за установяване на дипломатически отношения, но границата им ще остане затворена до урегулиране на конфликта в Нагорни Карабах, стана ясно от изявление на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган в неделя..

Думите му последваха декларация на външното министерство на Азердбайджан, в което се посочва, че нормализирането на отношенията между Турция и Армения преди извеждането на арменските войски от завзетите азербайджански територии пряко противоречи на интересите на Баку.

Турция затвори границата си с Армения през 1993 г. именно в знак на протест срещу окупацията на азербайджански територии от арменски сили.

Двата важни документа бяха подписани след тричасови разногласия между арменската и турската делегации, които на моменти застрашавали въобще парафирането им, но за туширане на споровете съществена роля изиграло посредничеството на САЩ.

Протоколът, който в крайна сметка подписаха външните министри на Турция и на Армения Ахмет Давутоглу и Едуард Налбандян, предвижда отварянето на границата да стане два месеца след ратификацията на протокола от парламентите на двете страни.

Предвижда се още разширяване на отношенията между двете страни в областта на транспорта, комуникациите, енергийната област и борбата с трафика и организираната престъпност, както и сътрудничество в правната област. Като точка в споразумението фигурира също разширяване на сътрудничеството в областта на образованието, културата и науката, реализирането на съвместни проекти в областта на културата и туризма.
Предвижда се и изграждането на консулства между двете страни въз основа на виенското споразумение от 1963 година.

Протести в Армения

Подписването на споразуменията беше посрещнато в Армения с протести. Хиляди жители на страната излязоха на демонстрации, изразявайки своето несъгласие с политиката на официален Ереван. Според тях подписаните документи не решават в пълна степен въпроса с признаването на арменския геноцид от страна на Турция през 1915 г., когато жертви на тогавашните събития стават около 1.5 млн. арменци. Според Анкара обаче цифрата е силно завишена и затова подписаното в Цюрих споразумение предвижда създаването на комисия, която ще включва и независими историци и която трябва да излезе със становище по въпроса с т.нар арменски геноцид.

В интервю за ББС протестиращ арменец заявява, че не е против отварянето на границата, но не е съгласен с това някаква си комисия да се занимава с разследването на масови убийства. Според него ратификацията на споразуменията от парламентите ще позволи на Турция да продължава да отлага признаването на геноцида.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. oymen
    #36

    Ако,вместо Османското владичество, тук беше гръцко и сръбско присъствие не знам колко щяхте да се запазите...

  2. 07
    #35

    soon or later

  3. Ъ
    #34

    Дай малко фактология....

  4. oymen
    #33

    Търси сам фактологията в историята.Малка справка тук:бълагарин и бг гражданин

  5. Ъ
    #32

    VI руска армия се на мира в Армения. Всички военни руски части ,които се изтеглиха от Грузия се дислоцираха в Армения. Благодарение на това Нагорни Карабах и анексираните азърбайджански територии винаги ще бъдат арменски.

  6. Алчо
    #31

    престанете да баламосвате електората с обещания за разни обещетения от страна на Турция нямаща нищо общо с ОИ-не е етично да залъгвате по такъвначин задлъжнелия към банките народ.Колкото доарменския геноцид-задължително трябва да се пдрицае наравно с този от Егейска Македония.

  7. Налбалдян
    #30

    На турците в гъзъ

  8. Пенчо
    #29

    Вашингтон така и не призна официално геноцида,проблема е Турция няма обща граница с Азърбайджан и пречи на контактите и влиянието им в тюркоезичните на Кавказ и Средна Азия и това напълно удовлетворява геоинтересите на САЩ, иначе пречиИран, така че другите локуми са за "населението"!

  9. Ъ
    #28

    Как да няма обща граница м/у Tурция и Азърбайджан- вгледай се внимателно в картата.

  10. Даскал Йорго
    #27

    Турция има обща граница с азербеджанската автономна република или анклав Нахачеван. Последната май нямаше допирна точка с Азербеджан, тъй като двете са напълно разделени от територията на Армения с Горен Карабах.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.