Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция и Гърция в "";черния"" списък на САЩ за трафик на хора

0 коментара

Петнайсет страни не полагат никакви значими усилия да спрат трафика на хора, се казва в доклада на Държавния депратамент на САЩ, където явлението е описано като съверменна форма на робство.

Американското правителство може да наложи санкции на 15-те държави, сред които съюзниците на САЩ в НАТО Турция и Гърция. Публикуваният днес доклад обхваща 116 страни, разделени в три категории.

Втората най-голяма категория от 74 страни не правят дори и минималното, за да спрат търговията с хора, макар че "полагат значителни усилия в тази насока", съобщи Би Би Си. България е посочена в тази група редом с Унгария, Словения, Словакия, Русия, Китай, Канада, Израел и много други държави, предимно от Африка и Азия.

Броят на 15-те държави, посочени като най-големи нарушители на законодателството, е по-малък в сравнение с миналата година, когато те бяха 19. Освен Турция и Гърция, в тази категория са още Босна и Херцеговина, Белиз, Доминиканската република, Бирма, Куба, Грузия, Казахстан, Узбекистан, Северна Корея, Либерия, Хаити, Судан, Суринам.

За първи път страните, посочени в тази група, могат да бъдат наказани, като САЩ спре международната си помощ за тях, отбелязва Асошиейтед прес. Санкцията може да бъде наложена през октомври, макар че ще се прави допълнителна преценка.

Първата група включва 26 страни, борещи се активно срещу проблема с трафика на хора. В нея са изброени редица европейски страни, сред които Полша, Литва, Македония и Чехия.

"Морално недопустимо е стотици хиляди мъже, жени и деца да бъдат експолатирани, унижавани и поробвани", каза държавният секретар Колин Пауъл при представянето на доклада.

Около 800 000 - 900 000 души в света стават ежегодно жертва на трафик на хора, като между 18 000 и 20 000 от тях попадат в САЩ.

Докладът предупреждава, че проблемът с трафика на хора може да възникне и в следвоенен Ирак заради разпада на реда и законността.

"В много конфликтни ситуации криминални елементи са се възползвали от беззаконието и отчаянието на семействата и са убеждавали, насилвали или примамвали хората към проституция", се казва в доклада. Самите Съединени щати не саимунизирани по отношение на тези пробелми.

Държавният департамент не е успял да оцени положението в Афганистан и няколко други страни.

Правозащитната организация Хюмън райтс уоч критикува доклада, че не отчита по същество усилията на правителствата да се борят с търговията на хора. Докладът дава незаслужено висока оценка за минимални усилия, докато пренебрегва някои правителствени практики като масови депортации и арести, които в действителност наказват жертвите на трафика на хора, смята организацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.