Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция отбелязва 50 години като кандидат за ЕС

44 коментара
Турция отбелязва 50 години като кандидат за ЕС
Турция отбелязва тъжна 50-та годишнина, откакто за пръв път почука на вратите на Европейския съюз. Някои ентусиасти се надяват, че последната договорка между ЕС и Турция за газопровода "Набуко" може да ускори придвижването на Анкара към покана за членство, пише EUobserver в понеделник.

На 3 август 74-милионната евразийска държава отбелязва 50 години от подаването на първата молба за членство в ЕС, тогава Европейска икономическа общност.

На този ден през 1959 г. турският премиер Аднан Мендерес отправи първото искане страната му да се присъедини към икономическия блок от шест държави - Белгия, Франция, Германия, Италия. Люксембург и Холандия, създаден само две години по-рано.

Молбата на Турция изпревари тези на няколко други европейски страни, като Великобритания и Испания, които сега се смятат за основни сили в 27-членния ЕС.

Турската молба обаче се придвижваше с убийствено бавно темпо, неотклонно съпътствана от съмнения за крайната цел на отношенията между Турция и Европа.

Отначало Европейската икономическа общност отхвърли молбата за присъединяване. През 1963 г. обаче двете страни приеха споразумение за асоцииране, което отбелязваше перспективите за членство на Турция.

Почти 40 години костваше на Анкара обаче да получи статут на страна - кандидат за членство и още шест, за да започне през 2005 г. действителните разговори за условията за присъединяването си към ЕС.

"Нашата страна няма повече търпение към каквато и да е загуба на време и отлагания" , заяви главният преговарящ на Турция с ЕС Егемен Багъш в изявление по повод годишнината, която по думите му не е "причина за празнуване".

"Трябва да си научим уроците от миналите грешки и да постигнем членството в ЕС възможно най-бързо", добави Багъш, подчертавайки решимостта на Анкара да продължи по пътя на реформите.

След четири години преговори, Турция отвори 11 глави от общо 35. От начало процесът на отварянето и затварянето на преговорните глави бе в застой заради несъгласието на Кипър.

Обтегнатите отношения между двете страни датират от турската инвазия в Кипър през 1974 година. В момента Анкара има военни подразделения в северната част на острова, като е и единствената страна, признала самообявилата се севернокипарска република.

През 2006 г. ЕС реши да блокира осем преговорни области заради провала на

Анкара да отговори на изискванията по отношение на Кипър, особено заради отказа ѝ да позволи влизането на кипърски кораби и самолети на пристанища и летищата си.

В последно време Никозия отказа да одобри затварянето на глава "Енергетика" заради ходовете на Анкара срещу кипърските усилия за експлоатиране на енергийните ресурси по южния бряг на острова.

Турция се смята за ключов съюзник, който да помогне на ЕС да разбие енергийната зависимост от Русия. На 13 юли бе подписано междуправителствено споразумение между Турция, Румъния, България, Унгария и Австрия за изграждането на газопровода "Набуко".

Проектът, подкрепян от ЕС и САЩ, има за цел да разнообрази доставчиците и маршрути за Европа, пренасяйки газ от от турския град Ерзурум до австрийския Баумгартен.

По време на церемонията по подписването председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу отбеляза, че газопроводът евентуално ще подобри шансовете на Турция за ЕС.

"Вярвам, че с доставката на първия газ, която според някои експерти ще бъде през 2014 година, това споразумение ще отвори вратата на нова ера между ЕС и Турция", заяви Барозу и добави: "Тръбите може да се направени от стомана, но "Набуко" може да циментира връзките между нашите народи".

Някои турски експерти обаче предупредиха, че подобни надежди са неоснователни.

"Има много страни, с които ЕС има широки икономически отношения, Брюксел обаче не им дава каквато и да е надежда за членство. Смятам, че би било грешно да се прави директна връзка между Набуко и ЕС", заяви проф. Емре Изери от Университет Кадир Хас, Истанбул.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BMW
    #45

    Samo, 4e velikite gadateli sa kazali, 4e dnite na Turkiq sa prebroeni, a ne tezi na EU. :-)

  2. USB
    #44

    FREEDOM FOR KURDISTAN

  3. лого
    #43

    Доста бъркаш за латинския в католическите църкви.Питай някой католик за това.Отдавна в тази църква службите се водят на родин език.Ако си от София,иди на служба в новата католическа църква и чуй.Можеш да попаднеш и на служба на полски.Да не говорим,че Библията също е на роден език, не на еврейски,гръцки или латински.Времето на триезичната ерес отдавна мина.Между другото - Коранът на български е съпроводен с текст на арабски.Това е задължително.

  4. коемнтатор
    #42

    да-да.. повечето от тях в Азия и нямащи нищо общо с Европейските ценности. Ако влезнат в ЕС ще бъдат втората по големина група в парламента и ще имат осезаемо влияние върху делата на ЕС. Като се има предвид нарастващото влияние на ислиямистите в страната чакането им пред прага на ЕС тепърва започва...

  5. minavasht
    #41

    Zashto prodaljavat da se izlagat tezi turci !!! Predlojiha im v prav tekst kakvo e naj-dobre za tjah. Kato ne iskat, neka da stavat za smjah pred sveta.

  6. Kerpeden Ali
    #40

    Totalno 220 petiletki kolonialno robstvo i eto rezultata-kompleksi,robski kompleksi!Dobre,nikoy da ne vliza v ES,samo BG da ostane,daje drugite da izlezat...Jalki polyanovtsi!

  7. Българин
    #39

    Тая средновековна страна няма място в Европа.

  8. Дедо Тошо
    #38

    Европейските ценности и светските свободи са наложени със сила и се крепят на армията. Това е нерешим парадокс. Или светска диктатура, или по демократичен път до ислямски фундаментализъм.

  9. !!!
    #37

    третират ги като отрепки и не инвестират нито в училища, нито в инфраструктура в турски кюрдистан.Така, че глава Права на Човека, или каквото е там, скоро няма да бъде затворена.

  10. Ислямизиран ЕС
    #36

    Турция е неевропейска страна с не-европейска култура.Вярно е, че икономически (или по-скоро по статистически дании) е по-напреднала от България и Румъния, обаче това не е толкова важно и вероятно скоро ще се промени..Членството на Турция в ЕС е част от стратегията на Ционизма - целта е ЕС да се превърне в многорелигиозна империя, подобно на Щатите..Исторически еврейството се е развивало най-добре в многонационални и нехристиянски държави..Националните държави са трудни за установяване на икономическа

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.