Турция се превръща в голяма сензация

44 коментара

Приключи борбата в предварителната група А на европейското първенство по футбол в Швейцария и Австрия.

Турция - Чехия 3:2

Голмайстори: 0:1 Колер (34-а мин.), 0:2 Плашил (62), 1:2 Туран (75), 2:2 Каквечъ (87), 3:2 Каквечъ (89) . Женева, стадион "Стад дьо Женев", 30 000 зрители.

Тук залогът бе огромен – победата гарантираше класиране на четвъртфиналите. Този факт сякаш "гипсира" футболистите и на двата отбора, които през първите 45 минути демонстрираха повече нерви, грешни отигравания и грубости.

Птиченцето на късмета после кацна на раменете на турците. При това съвсем закономерно, защото те бяха по-добрият отбор в решителните последни минути. От 0:2 южните ни съседи обърнаха нещата в своя полза и оставиха покрусени своите съперници.

Така Турция заяви гръмогласно своите амбиции да бъде с основна роля и на четвъртфиналите.

Съперник на турците в четвъртфиналите на 20 юни ще бъде отборът на Хърватия, победител в група В.

Швейцария – Португалия 2:0

Голмайстор: 1:0 Якин (71), 2:0 Якин (83 от дузпа). Базел, стадион "Санкт Якоб", 40 000 зрители.

В този двубой без значение домакините от Швейцария все пак напуснаха първенството с вдигнати глави.

Те взеха престижна победа над лидера в групата и спасиха честта на страната на шоколада.

Португалците мислеха повече кой ще им бъде съперник на четвъртфиналите  - Германия (по-вероятно) или Австрия.

Крайно класиране: Португалия 6 точки (5:3 голова разлика), Турция 6  (5:5) Чехия 3 (4:6), Турция 3, Швейцария 3 (3:3).

Президентът на УЕФА Мишел Платини изрази задоволството си от провеждането на първата половина от мачовете на Евро 2008.

"От показаното досега апетитът ни за още по-добър футбол се изостри. Качеството на мачовете наистина бе на доста високо равнище. Залагането на здравата защита, е част от миналото. Отборите се опитват да атакуват, да надиграят съперника си и по този начин да стигнат до победата. Дотук в турнира има само един червен картон, а средният брой на жълтите е по-нисък от обичайното досега. Балансът е повече от положителен".