Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция заяви претенции за петрола в Северен Ирак

0 коментара

Позовавайки се на договори от 20-те години на 20 век Турция предяви претенции над петролните полета в Северен Ирак.

В сензационно интервю пред в. Хюриет турския външен министър Яшар Якъш заяви днес, че юристи проучват договорите, свързани с разпадането на Османската империя през 20-те години на 20 век, които дават права на Анкара над богатите на нефт райони на Мосул и Киркук.

С това Анкара започва сложна игра за защита на интересите пред евентуалната война срещу Ирак.

В пространното интервю на Якъш за в.Хюрриет от една страна е развита тезата, че Турция не желае разпадането на Ирак, а от друга се повдига въпросът за правата на Анкара над петролните полета на Мосули Киркук в Северен Ирак.

Вестник Хюрриет отбелязва в заглавие, че това са изявления, които ще предизвикат земетресение.

Според Якъш, ако юристите, които в момента проучват документите от 20-те години, открият легални основания, това ще даде право на Турция да има право на има глас за бъдещето на богатите на петрол райони в Северен Ирак в случай на евентуална военна операция на САЩ срещу Ирак.

"Това е чувствителен въпрос за нас. Ние го обсъждаме със САЩ. Те винаги казват, че разбират нашите тревоги и споделят нашите възгледи. ... Ако ние имаме права, трябва да обясним това на международната общност и нашите партньори и да осигурим тези права", посочва Якъш пред вестника.

Коментарът на Якъш е първото споменаване на високо равнище за международните договори от 20-те години на ХХ век, сключени след разпадането на Османската империя. Тези коментари подчертават решимостта на Анкара да има думата за бъдещето на иракския петрол след евентуална война, посочва Ройтерс.

Турските националисти преди време споменаваха за договорите и много турци смятат, че Великобритания с измама е лишила навремето Турция от правата ѝ, отбелязва Ройтерс.

Якъш изтъкна също, че сигурността на самата Турция, както и интересите на тюркоезичното малцинство в Северен Ирак означават, че Турция има интерес от стабилност в района.

При война ще има вакуум във властта там. Ако този вакуум е нещо, което засяга законната сигурност и стратегически интереси на Турция, тогава Турция може да се наложи да вземе мерки, посочи турският външен министър.

Турция отдавна държи войници в Северен Ирак, за да преследва партизани от Кюрдската работническа партия /ПКК/, които използват района за база. Напоследък Турция засили военното си присъствие в района с аргумента, че трябва да вземе мерки за евентуална вълна от бежанци в случай на война

Якъш е отправил още две послания - първо, че турският парламент трудно ще приеме решение за участие на Турция във военна операция срещу Ирак в духа на очакванията на САЩ и второ, че Ирак е така важен за САЩ, както Кипър за Турция и Анкара ще поиска помощта на САЩ по въпроса за Кипър.

Същевременно Якъш подчертава, че в случая не става дума за никакъв пазарлък и обвързване на подкрепата на Турция за евентуална военна операция срещу Ирак с помощ на САЩ по въпроса за Кипър.

Успоредно с това премиерът Абдуллах Гюл даде да се разбере в изявление за Си Ен Ен вчера, че Турция би могла евентуално да разреши на САЩ да използват нейните въздушни бази в случай на военна операция срещу Ирак, като обаче подчерта, че решение по този въпрос ще вземе парламентът.

"Ние сме стратегически съюзници. Искаме да задълбочим и да засилим нашата връзка със САЩ, разбира се. Нашата връзка е много стара. И в бъдеще ние без никакво съмнение ще си сътрудничим", каза Гюл в отговор на въпрос за възможността Турция да позволи на Вашингтон да извършва военни полети от нейна територия.
По-рано Анкара обяви, че ще изчака Съветът за сигурност на ООН да се произнесе за евентуална военна операция срещу Ирак преди да вземе решение за собственото си участие в подобна операция.

Вашингтон оказва натиск върху Анкара да се съгласи да подкрепи евентуална военна операция срещу режима на Саддам Хюсеин, като обещава контрол над богатите на петрол района в Северен Ирак и големи финансови компенсации за Турции.

Около 87 процента от турците са против война в Ирак, сочи извършено наскоро социологическо проучване.

По-различен акцент на мястото на Турция в иракската криза поставят изданията, които се спират подробно на обиколката на премиера Абдуллах Гюл в страни от Близкия изток. Според публикациите тази обиколка има за цел да търси мирно решение на иракската криза.

Анализаторът от в.Миллиет Фикрет Биля обръща внимание на оформянето на триъгълник Анкара-Дамаск-Техеран. И трите столици са за запазване на териториалната цялост на Ирак и непромяна на границите, което според в.Миллиет създава вероятност за съвместни действия от тяхна страна в името на тази цел.

Другите вестници акцентират на заявеното сътрудничество между Турция и Египет за избягване на война срещу Ирак. Гюл е разговаря вчера в Кайро и с генералния секретар на Арабската лига Амр Муса., който му е предложил Турция да се присъедини към Арабската лига със статут на наблюдател, съобщава АФП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.