Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ученическите раници може да олекнат още втория срок, според МОН

Родители спринтираха с раници на децата си, за да привлекат вниманието към проблема

2 коментара
Акция на родители "На чужд гръб и 10 ученически раници са малко". Сн. БГНЕС

Още втория учебен срок раниците на учениците могат да станат по-леки, каза заместник-министърът на образованието Таня Михайлова на извънреден брифинг в неделя, когато родители в няколко града организираха надбягване с раници под мотото "На чужд гръб и 10 ученически раници са малко".

Зам.-министърът напомни, че проблемът съществува от години: "Спомням си от 2010 г. за кампанията "Училище без тежест". Пак ви казвам – не искам да е кампания, а целенасочена политика на всички хора, ангажирани в МОН."

По думите ѝ министерството работи по проблема и гарантира, че ще бъдат взети всички необходими мерки. Единият от вариантите е да няма голямо съсредоточаване на много предмети с тежки учебници, както и да се въведе подходящ баланс на седмичното разписание.

 

Все пак Михайлова уточни, че всяко училище трябва да намери своя начин и индивидуален подход. Още в понеделник МОН ще изпрати писма до регионалните си инспекторати, за да покани директорите и учителите на разговори по места.

 

В момента едно от решенията, по които просветното ведомство работи, е да се разделят обемните учебници на части, както и да се използва по-лека хартия. Михайлова смята, че не трябва да се увеличава броят на помагалата, които не са задължителни и учителите ще бъдат помолени да не натоварват с допълнителни сборници, които не са нужни, когато учебникът и тетрадката чудесно вършат работа. Важен е учителят, който преподава в класната стая, убедена е Таня Михайлова. Тя припомни, че в часовете може да се използва и електронен учебник.

 

Михайлова подчерта, че отговорността е обща, не само на министерството, но и на учителите и родителите.

 

"От друга страна, съответно национална програма за увеличаване на шкафчетата в училище, в които да се оставят учебниците, така че да не се носят всеки ден, както и помагалата, екипите по физическо", добави Таня Михайлова. Според нея основният проблем идва в пети клас, когато учениците сами вече ходят на училище, а предметите се увеличават.

 

Междувременно родители тичаха в столичен парк с тежките раници на децата си в акцията "На чужд гръб и 10 ученически раници са малко".

"Уважаеми възрастни, родители, учители, директори на училища, на агенции, министри, депутати, замисляли ли сте се някога какво би било да тичаме няколко минути с раница на гръб? Не с каква да е раница. А с ученическа. От онези, 6-7-8-килограмовите, които децата носят всеки ден на училище", се казва в обръщение на организаторите на инициативата.

 

Омбудсманът Мая Манолова също участва в събитието, наметнала раница на шестоклачника.

"Проблемът е по-голям от тежките раници. Това е проблем изобщо, свързан с това как си представяме образованието. Може би истинското предизвикателство ще бъде за отговорните институции освен да потичат с раници, да прекарат един ден заедно с един шестокласник", коментира тя.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #2

    Не знам, защо но в мен е останало впечетлението, че в БГ училището не ме научиха на нищо. Всичко си научих сам в къщи с родителите си! :)

  2. анита хегерланд
    #1

    Въпросът може да се реши така, както е в редица западни страни. Всеки ученик има шкафче в коридора на училището, в което оставя учебниците си, защото вече си е написал домашните. Прибира се у дома само с учебника, по който ще бъде изпитван на следващия ден. Занималнята в България е задължителна и в нея се предполага, че ще се научат уроците и ще се напишат домашните, нали така?! Чантите са напълно излишни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.