Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Удобната законова бъркотия със столичния боклук

18 коментара
Удобната законова бъркотия със столичния боклук

Поредица от документални хватки и жонглиране с разпоредбите на Закона за управление на отпадъците прикриват скандални действия и съмнителни интереси на Столичната община при справяне с проблема с боклуците и показват нагледно липсата на прозрачен и работещ механизъм за решение на въпроса.

Около икономическия ефект на технологиите за пакетиране на сметта върху данъците на столичани и изгодността на договорите с трите балиращи фирми – “Екоел-6”, “Микс-ПС” и общинската “Чистота-Искър”, през последните месеци се разгоря силна обществена и общинска дискусия. Кметът Бойко Борисов нарече договорите “безобразни”, но към момента не е предприемал нищо спрямо тях. Миналата седмица той се възмути от обвинението на общинари, че крие договорите, и ги даде на Mediapool. От което на нас не ни стана ясно нито как си взаимодействат кметската администрация и Столичния общински съвет (СОС), нито какво реално може да последва в защита на интересите на столичани.  

Липсва решение на Общинския съвет за балиране

Съпоставянето на тези договори с решенията на СОС по проблема със сметта сочи, че реално градските съветници никога не са приемали решение за балиране на отпадъците.

С Решение № 1 от 13 януари 2005 г. по т. 9 СОС се задължава “в срок до 30 дни да определи технологичните решения, които ще бъдат прилагани за съхранение и третиране на отпадъците“. Съответно кметът на Столична община “незабавно след избора на технологии” трябва да обяви процедури за обществени поръчки за изграждане на необходимите съоръжения. В решението няма и дума за балиране.

 Б.Борисов: Балирането не е алтернатива, а неизбежност

За съжаление балирането не е алтернатива, а неизбежност, се казва в официален отговор на столичния кмет Бойко Борисов до Mediapool по повод материала “Удобната законова бъркотия със столичния боклук”. Според него ситуацията в София в момента е такава, че не може да се стигне до кризата с боклука от 2005 година.

Още

На 25 март 2005 г. в Държавен вестник обаче кметът Стефан Софиянски обявява две обществени поръчки. Едната е за “раздробяване, балиране и опаковане чрез специализирани съоръжения на твърди битови отпадъци, генерирани на територията на Столична община, и транспортиране на опакованите бали до площадките за временното им съхранение”. Другата -  “за приемане, складиране и временно съхранение на опакованите бали”.

Позовавайки се на “сложната и комплицирана ситуация, създала се след протеста на жителите на квартал Суходол и подписаната от тях декларация, от която следва да се осигури работеща инсталация за временно пакетиране на твърди битови отпадъци” ( цитат от основанието за избор на ускорена процедура за обществена поръчка – Държавен вестник, бр. 29 от 05.04.2005 г.) Софиянски обявява още една обществена поръчка. Тя е за “ доставка чрез лизинг на инсталация за раздробяване, балиране и опаковане на твърди битови отпадъци”.

Промяна в движение

Месец по-късно - на 31 март 2005, по доклад на председателя на Постоянната комисия по техническа инфраструктура Николай Желев, СОС приема решение за редакция на т. 9 от решението от  началото на годината, която добива следния вид: ” Възлага на кмета на Столична община да внесе за обсъждане в СОС предложения за технологични решения за третиране на отпадъците.” Така СОС, заличавайки думата “съхранение”, узаконява обявените междувременно обществени поръчки за балиране на отпадъците.

Николай Желев, който е градски съветник от СДС, обясни пред Mediapool предложеното от него изменение с това, че решението на СОС от 13 януари 2005 година е било “правено на крак”.

“Написахме го некоректно от правна гледна точка, защото по чл. 16 от Закона за управление на отпадъците всички дейности, свързани с боклука, са в правомощията и задълженията на кмета. Общински съвет като колективен политически и неекспертен орган не може да си вменява тези отговорности”, каза Желев.

Той обясни, че думата “третиране”, която присъства в промененото вече решение, включва всички процеси от цикъла.

Според Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ)-София това, че липсва конкретно решение за балиране на боклуците, не е проблем, защото общината е приела Програма за управление на дейностите по отпадъците, в която са предвидени технологични решения за въвеждане в експлоатация на инсталации за пресоване, балиране и пакетиране на битови отпадъци, позволяващи тяхното временно съхранение.

Въпросната програма е приета на 13 септември 2005 г., две седмици преди да бъде затворено сметището в “Суходол” и ден след като общината е дала зелена светлина тримата оператори за балиране на отпадъците да приемат смет без нужните разрешителни от РИОСВ. Такива фирмите получават след два месеца и половина – на 23 ноември 2005 г.

Програма узаконява постфактум договорите

Явно се е разчитало през СОС да мине всяко предложение под заплахата на нова криза с боклука и евентуална блокада на сметището в “Суходол”, каквато имаше веднага след Нова година и през юни 2005 г. Такава можеше да се разрази след 2 октомври миналата година, ако кметството не бе спазило обещанието си за затваряне на депото.

За договорите с балиращите фирми обаче тогавашният кмет Стефан Софиянски хич не се е бавил. Четири от контрактите – три за балиране и един за съхранение, са парафирани от него на 20 май и на 16 юни 2005 г. През юли Софиянски се спаси в парламента като народен представител от Варна, а заместникът му и изпълняващ временно длъжността кмет Минко Герджиков е подписал последния договор – за съхранение на балите на площадката, управлявана от общинската “Чистота-Искър”. Това е станало на 19 октомври.

Месеци по-рано – през април, пък е обявен конкурс за доставка на балираща инсталация за нуждите на общинското предприятие.

Николай Желев изрази възмущението си от това, че общинските съветници не са били запознати със съдържанието на договорите за опаковане и съхранение на сметта преди тяхното подписване. Според него тези контракти са изключително неизгодни и за парите, които се плащат сега, е можело да се отделят средства и за закупуването на сепарираща машина.

В същото време той заяви, че процедурата по провеждането на конкурса е била само “формално прозрачна”.

“Чистота – Искър” балира за 29.87 лева за тон без ДДС. “Микс –ПС” и “Екоел –“ вземат съответно по 33.64 лв. за тон и 34.57 лв. за тон.

Трима победители от трима кандидати

Действително в конкурса за балиране, обявен на 25 март, участват  само трите фирми, с които кметът Софиянски предлага да се сключат договорите. Така реално липсва каквато и да било конкуренция и общинската “Чистота-Искър”, “Екоел-6” и “Микс-ПС” фактически налагат своите цени на кметството. Преговори за оптимизиране на предложените стойности не е имало.

Любопитна подробност е, че “Чистота-Искър” е в списъка за общинска приватизация приз 2006 г. Тя и миналата година бе там, но не бе обявена за продан. Но ако СОС сега вземе такова решение, бъдещият купувач ще получи доста изгоден договор с още по-изгодни за фирмата неустойки, в случай, че общината спре да доставя боклук за пакетиране.  

“Балиращите фирми са класирани на първите три места, опаковат и извозват на тези цени, които са предложили”, каза пред Mediapool Нели Манова, председател на общинската комисия по екология. Парафирането на тригодишните договори тя обясни с това, че още тогава в общината са имали ясна представа, че завод за преработка на отпадъците в този срок няма да може да се построи.

“Трябваше да се стартира някаква процедура за третиране на отпадъците. Договорите един или два пъти са минавали през прокуратурата и щом тя не е установила нищо нередно, значи най-вероятно няма”, коментира Манова.

Същото становище изрази пред Mediapool  и зам.-кметът по финансите Минко Герджиков, който бе временно изпълняващ длъжността кмет до избора на Бойко Борисов за кмет през ноември м.г. Герджиков изтърва нервите си и обвини медиите, че са подстрекавани да “ровят темата”.

Раздухване на дребни подробности?

“Занимавате се с раздухване на дребни подробности, а аз в условията на криза със суходолци трябваше да решавам дали да започне да се вози боклукът от улиците или да го оставя да стигне до втория етаж на сградите”, упрекна Герджиков.

“Балирането бе единственият вариант за решаване на проблема и изчистване на улиците, трябва ли да се придиря, че в договорите са вписани други терени, а не тези, на които сега се оперира”, коментира той това, че в контрактите фигурират площадките в с. Габра и с. Селсавци, а не тези край Требич, Мрамор и Кремиковци, където сега се вози сметта. Според Герджиков “май са подписани нови актуализирани договори с трите фирми за балиране”, които са съвсем актуални. Бойко Борисов обаче даде само копията, които Mediapool публикува миналата сряда.

По думите на Герджиков излишно се нажежават страстите и, че “не са ни проблем договорите за балиране, а липсата на място за съхранение на балите”. Това се налага заради изчерпващия се капацитет на двете площадки, на които сега се съхранява временно сметта. В същото време зам.-кметът заяви, че не бива особено да се разчита на варианта с повторното отваряне на сметището в Суходол, защото “не виждам как ще ангажираме за две седмици полиция да пази камионите с боклука от гражданите. Това вече го преживях миналото лято”, каза той.

Суходолци заплашват с блокада всякакви опити за подновяване на извозването на столичната смет в техния квартал, каквото заявление е внесено в РИОСВ-София и се чака актуализацията на общинската програма за управление на отпадъците.

Герджиков не пропусна дежурното, че “трябва площадка за съхранение”, но в отговор на въпрос няма ли най-сетне да се предложи такава и да се спазят процедурите по одобряването ѝ, той каза “търсим”.

Бави се шорт листата  за третирането

В същото време общината все още не е обявила късата листа с класираните 5-6 технологии от общи 39-те оферти на фирми, които искат да строят завод за преработване на сметта, за да се внесат за изготвяне на оценка за въздействие върху околната среда в екоминистерството. Минко Герджиков бе обещал това да стане още в края на април, сега Манова даде срок през тази седмица.  Което не е сигурно, че ще бъде спазено.

Към момента единственото фактически изяснено нещо е опасното преплитане и прехвърляне на отговорности между администрацията и СОС по управлението на кризата с отпадъците, без да се задава светлина в тунела.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. njakoj
    #19

    защо никой не сезира главния прокурор и да бъдат подведени под съд тези юнаци?

  2. Мизия
    #18

    Мисля, че и Българите с коефициент на интелигентност по -нисък от средния, разбраха, че Б. Борисов/ с прякора боклука/ няма да се справи с боклука.За тази работа се иска можене."Едно е да ти се иска, друго е да можеш, а пък трето и четвърто да го направиш" -Хайтов- "Мъжки времена".Той не може да се справи с боклука на София, а иска да управлява България, да печели избори , да става Министър-председател.ДА, ама НЕ!!!!

  3. реалистка
    #17

    Белгия е три пъти по-малка по територия от България. Населението и е по-голямо от нашето. И пак намират къде да си слагат боклука. Сигурно са факири като Астор?!

  4. П. Петров
    #16

    В Белгия не биха си и помислили мутра-пожарникар да избират за кмет! В Белгия живеят белгийци, които никога не са живяли при комунизъм, не се възхищават на мутри и ченгета, техният елит не се състои от манекенки и бивши КДС-ари!

  5. КДС
    #15

    "Кметът Бойко Борисов нарече договорите “безобразни”, но към момента не е предприемал нищо спрямо тях." Няма и да предприеме.Той и мошениците около него получиха каквото трябваше и въпросът приключи.Сега малоумниците, гласували за избирането му за кмет на София, пък и нормалните софиянци, ще има да чакаме някакво положително за града и живеещите в него решение.Разберете, всичко е само приказки! Няма да се решат нито проблемите с мръсотията, боклука и боклуците,нито проблемите с кучетата, нито проблемите със "Софийска вода",нито проблемите с колосалното количество дупки по улиците,нито някой друг от останалите наболели проблеми на Столицата!!!

  6. B52
    #14

    Rodna rech, omajna sladka

  7. съветник от СОС
    #13

    колкото се говори. Този Желев, заедно с Манова, Герджиков и Софиянски да се дадат на прокурора и всичко ще стане ясно. Те играха в комбина за да ни натресат балирането/за да гушнат 23 млн./, а сега го увъртат по килифарски. СОС не е питан нито за балирането, нито за площадките,а е трябвало. Законът за устройство на територията задължава СОС да има решение за това коя територия се определя за площадки за балиране и коя за съхранение на балите. Такова решение няма,а тези юнаци на своя глава си определят днешните.

  8. ВОЛФ
    #12

    Мафиотския боклук, известен с престъпната си дейност, кражби и изнудвания, с охраната на обекти за продажба на алкохол и дрога на малолетни..... Е, този боклук няма свършване.....

  9. RURU
    #11

    Още Софиянски можеше да реши проблема с тея отпадаци,когато японците мисля преди 7-8 г му предложиха завод.Ама на нали такса смет трябва да иде в общината.

  10. nik
    #10

    Predlagam bojko borisov za orden "Stara planina".4udja se kude dreme sedef4ov,4e ne mu go e wru4il do sega."Boklukut" napulno go zaslujawa.Do sega suwsem uspe6no izpulnjawa postawenite mu(ot 4engesarsko-mutrenskia "sindikat")zada4i - "mudria" bulgarski narod s neturpenie o4akwa registraziata na bojkowata partia, za da se wturne kato GERBowa marka kum neja.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.