Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Уесли Кларк взе преднина след първия тв дебат

0 коментара

Бившият командващ силите на НАТО в Европа генерал Уесли Кларк направи вчера своя дебют в телевизионни дебати за предстоящите през ноември 2004 г. президентски избори в САЩ.

С другите девет претенденти за номинацията на Демократическата партия за кандидат-президент той разисква най-горещите политически теми като Ирак, борбата срещу тероризма и икономическата политика, предаде ДПА.

Кларк, заедно с конгресмена от Мисури Ричард Гепхард и бившия губернатор на Върмънт Хауърд Дийн получи най-висок рейтинг за представянето си от две кабелни телевизии. Си Ен Ен обяви генерала от запаса за победител, а Ем Ес Ен Би Си присъди победата на Гепхард и Дийн.

В допитване от миналата седмица 58-годишният генерал Кларк излезе на първо място сред кандидат-президентите от Демократическата партия с 21 на сто одобрение, като изпревари дотогавашния фаворит Хауард Дийн.

За пръв път от началото на изборната кампания се появява демократ, който е в състояние да се пребори с Джордж У. Буш: на въпрос за кого биха гласували днес 49 на сто от американските избиратели посочват генерал Кларк, а 46 на сто - сегашния президент, посочва в анализа си Филип Жели във френския в. "Фигаро", цитиран от БТА.

Този резултат е отражение на безпрецедентния спад в популярността на Джордж Буш, който днес има одобрението на 50 на сто от американците - това е най-ниският му рейтинг от встъпването в длъжност досега.

Кларк, едва обявил кандидатурата си, вече е събрал близо един милион долара дарения в банковата сметка на своята кампания. Въпреки това мнозина се съмняват, че 58-годишният генерал ще стигне до края на битката.

Парадоксално, но една от основните причини за това съмнение към Кларк е афишираната подкрепа за него от семейство Клинтън. Бившият президент и съпругата му публично насърчиха генерала да се хвърли в изборните води въпреки пълната липса на опит в политиката. В предизборния щаб на Уесли Кларк могат да се открият имената на поне дузина бивши съветници на Клинтънови.

Тази подкрепа допринесе за бързото издигане на новия кандидат и накара основното ядро на Демократическата партия да го приеме сериозно. Никой не вярва обаче, че зад поведението на Клинтънови не се крият задни мисли. Бил Клинтън твърди, че в Демократическата партия има "две звезди" - неговата съпруга и запасният генерал с четири звезди. Когато го запитат дали Хилари, сега сенаторка от Ню Йорк, категорично се е отказала от борбата за президентския пост, той избягва прекия отговор.

"Това е решение, което тя трябва да вземе сама", каза неотдавна Бил Клинтън в своя реч в Калифорния.

Изтърваното от Клинтън изречение отново събуди спекулациите по въпроса за кандидатурата на Хилари. Коментаторите припомнят, че името на генерал Кларк първоначално се спрягаше за вицепрезидентския пост в двойка с Хилари Клинтън, ако тя се кандидатира за президент. Оттук до мисълта, че сега Уесли Кларк играе ролята на троянски кон, има само една крачка и целият американски печат вече я измина.

Според разпространяваните версии първата задача на Кларк е да неутрализира Хауард Дийн и неговите последователи, като демонстрира как един новак може да ги надмине само за седмица.

Същевременно той ще запази влиянието на Клинтънови в апарата на Демократическата партия. Освен това Кларк има "предимството" да е слаб кандидат, който ако бъде разбит от Джордж Буш през 2004 г., ще открие пътя за успешна кампания на Хилари Клинтън през 2008 г. Ако пък се срине точно преди финала, ще принуди демократите да се обърнат за помощ към нюйоркската сенаторка още през 2004 г.

Тези разсъждения може да изглеждат леко пресилени, но стартът на Уесли Кларк в президентската надпревара не ги оборва. Военният експерт, който през последните месеци критикува навред иракската авантюра на Джордж Буш, в първото си интервю като кандидат за президент бе заявил, че би гласувал в подкрепа на войната. Още на следващия ден той се поправи, че "в никакъв случай" не би направил подобно нещо. След това обясни, че е против отпускането на поисканите от Белия дом 87 милиарда долара за Ирак, тъй като "обстоятелствата" му пречат да одобри този ход. "Първата седмица от кампанията му бе триумфален парад, прекъсван от наранявания, които той сам си нанасяше", писа в. Вашингтон пост.

Аматьорството на Уесли Кларк кара политическите среди да си задават въпроси за мотивите, които тласкат професионалисти като Клинтънови да го подкрепят. В коментар за Ню Йорк таймс Уилям Сафайър не изключи възможността подкрепата да се дължи на "алтруизъм", но добави, че според него по-скоро става въпрос за "макиавелизъм".

Той подозира Бил и Хилари Клинтън, че "се надяват кандидатурата на Кларк да пропадне и така да им осигури обратен билет за Белия дом през 2004 или 2008 година".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.