Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Уестингхаус" в битка с "Арева" и АСЕ за дострояването на АЕЦ "Темелин"

18 коментара
"Уестингхаус" в битка с "Арева" и АСЕ за дострояването на АЕЦ "Темелин"

Американската "Уестингахус" (Westinghouse), френската "Арева" (АREVA) и руската "Атомстройекспорт" (АСЕ) подадоха оферти за доизграждането на чешката АЕЦ "Темелин". Срокът за това изтече на 2 юли и сега операторът на атомната централа – ЧЕЗ, трябва да избира между три коренно различни предложения за строеж на ІІІ и ІV блок на АЕЦ "Темелин". Очаква се победителят да стане ясен до края на 2013 г.

Предложението на "Уестингаус", която е собственост на японската "Тошиба", е за проектиране и доставяне на два AP1000 реактора, чийто проект бе сертифициран през декември 2011 г. от Ядрената регулаторна комисия на САЩ, одобрен е от Службата на Великобритания за Ядрено регулиране и проектът отговаря на Европейските изисквания към ядрени централи (EUR).

AP1000 PWR е единственият дизайн реактори от поколение III+ в света, който е получил регулаторно одобрение както от САЩ, така и от Европа, съобщават от "Уестингхаус". Предложеният на ЧЕЗ проект обединява доказаните проектантски и конструкторски умения на "Уестингауз" и "Тошиба", комбинирани с водещата чешка компания "Метростав" и фирмата за ядрени устройства и контрол "I&C Energo s.r.o".

Френската оферта е за изграждане на реактор EPR™, който "Арева" презентира като реактор от поколение ІІІ+, който е лицензиран и се изгражда в Европа.

"Атомстройекспорт" предлага на чешката страна да построи двата нови реактора в АЕЦ "Темелин" по еволюционния проект ВВЕР-1200 в консорциум, воден от чешката "Шкода Джи Си", в която акционер е самата ЧЕЗ. Другият участник в консорциум MIR.1200 е руската "Хидропрес".

Първите два реактора на АЕЦ "Темелин" са руски ВВЕР-1000, които за известно време се зареждаха с ядрено гориво от "Уестингхаус". Ако търгът бъде спечелен от американската или френската компания, това ще преначертае ядрените граници в Европа, смятат специалистите.

“Офертата на "Уестингхаус" изпълнява и даже надхвърля всички задължителни изисквания на тръжната процедура за "Темелин", с цел предоставяне на ЧЕЗ на най-рентабилна оферта”, каза президентът на американската компания Шигенори Шига. Той изрази убеждението си, че разработваната през последните 20 години технология AP1000 чешкият оператор ще има най-безопасната и най-надеждна ядрена централа от следващо поколение, налична и достъпна на световния пазар, както и на най-ниските цени за инсталиране и експлоатация.

"Уестингхаус" ще добавя още чешки партньори през следващите седмици и месеци, което не само ще допринесе ползи за икономиката на страната, но и ще завърши проекта в АЕЦ "Темелин” на най-високите международни стандарти при едновременно изпълнение на поетите ангажименти за времеви график и бюджет, допълва компанията.

Според нея с прехвърлянето на част от дейностите по изработването на реактора с вода под налягане на чешки компании, ще се предоставят значителни възможности за бъдещи ядрени проекти в света.

В момента "Уестингхаус" има сключени договори за доставка на четири реактор AP1000 в Китай и шест – в САЩ, като очаква първите два лиценза за американските проекти да бъдат издадени в края на лятата или в началото на есента. В Китай строителството на четирите AP1000 напредва по график, като производството на ел. енергия от първия реактор ще започне в края на 2013.

Планирането на инвестициите в ядрената енергетика, обикновено обхваща периоди на развитие от 15-20 години напред и в този смисъл интересът на "Уестингхаус" към Чехия е ясен знак за това, че компанията обръща поглед и към Централна и Източна Европа, където е готова да предложи най-нови технологии за сметка на остарели инженерни решения от епохата на Съветския съюз.

След този ход на американския гигант, запознати смятат, че са налице всички основания да се очаква, че компанията ще прояви интерес и към изграждането на VІІ реактор в АЕЦ "Козлодуй”, каквато заявка официално даде и българската държава.

Гид за подаръци

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    Преди няколко години най-напредналите държави в света обединиха усилията си, за да търсят варианти за нови блокове, които да избегнат минусите на сегашните. Изискванията към новото поколение блокове бяха да работят предимно с отработено гориво, което задръства хранилищата, и по-малко със свежо. Друг критерий бе от отпадъчното гориво да не се отделят съединения, от които може да се прави ядрено оръжие. И най-важното изискване - реакторите да са напълно безопасни в случай на бедствие, земетресение,

  2. Анонимен
    #17


    03-09.07.2012 г., с. 14

    Индийците с оферта към кабинета за „Белене”

    Ако правителството откаже инвестицията, парите ще бъдат пренасочени към турската атомна централа в Измир

    ПЕТЯ МИНКОВА
    Индийският фонд, проявяващ интерес към проекта АЕЦ „Белене", вече има конкретна оферта към правителството, научи „168 часа". Най-общо предложението е всичко направено до момента да бъде оценено на около 30% от общата сума на проекта. Индийците предлагат да кредитират държавата така, че тя да държи 51% от общата

  3. Анонимен
    #16

    Ракети? Газ? Наука? Най-хубов корпус на реактора в света? Кой прави по-добре?))) Не знам...

  4. Анонимен
    #15

    #6 купи си руска кола Лада калина или още по-добре стар Москвич.Руснаците вече не са добри в НИЩО!

  5. Анонимен
    #14

    @2: проблемът с големите инфраструктурни проекти, е че някой ще се налапа с общите пари. Строежа на магистралите се спонсорира от бюджета на ЕС (така наречените оперативни програми), но АЕЦ ще го строиме със собствени сили. Нямам нищо против АЕЦ щото е най-добрата алтернатива в момента, но не мога да преживея няколко милиарда да отидат в джобовете на "наши" хора. До момента не се е намерило правителство в България, което да е достатъчно неподкупно и не рушветчийско, на което да повярвам, че ще направи АЕЦ, за да ни е светло и топло, а не за да се усвоят едни комисионни.

  6. Анонимен
    #13

    Bids in for new Temelin units 02 July 2012 Areva is putting forward its EPR design, as licensed in Finland and France and eventually also to be in the UK and USA. The AtomStroyExport consortium's bid is based on Gidropress' MIR-1200 third generation VVER model under construction at Leningrad Phase II and Novovoronezh Phase II. Westinghouse's AP1000 is undergoing design certification revisions soon to be complete in the USA and is in the licensing process in the UK. Researched and written by World Nuclear News

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  8. Анонимен
    #11

    And forgot to mention - still remember Fukushima? Made by the US! Specially for Japan)))

  9. Анонимен
    #10

    Westighouse still has much to be desired to constitute a competitor to nuclear suppliers like ASE and AREVA)) Let them learn more))) And get authorization - first of all - for their design from their own regulatory body - Nuclear Regualtory Commission. Or Europe wants to become a test area for their NPPs?))) Welcome then!

  10. Анонимен
    #9

    до 6 За сметка на това ние ще направим пробив на световния пазар с низкодимящи свещи за осветление, които още може да имат приложение и при евектно осветление за свадби и погребения

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.