Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украйна е готова да изнася зърно през Черно море и без Русия, Кремъл каза, че това "носи рискове"

4 коментара
Украйна е готова да изнася зърно през Черно море и без Русия, Кремъл каза, че това "носи рискове"

Украинският президент Володимир Зеленски каза, че Киев е готов да продължи износа си на зърно през Черно море, въпреки обявяването от Москва на "де факто“ края на споразумението за тези доставки, предаде Франс прес.

"Дори и без Русия трябва да се направи всичко, за да можем да използваме този коридор (за износ) през Черно море. Ние не се страхуваме“, каза Зеленски в коментари, споделени от неговия говорител Сергий Никифоров във Фейсбук.

Във всекидневното си видеообръщение, излъчено снощи, украинският президент добави, че е изпратил "официални писма до турския президент (Реджеп Тайип) Ердоган и до генералния секретар на ООН (Антониу) Гутериш, за да им предложи да продължат“ износа.

"Украйна, ООН и Турция могат съвместно да осигурят функционирането на продоволствения коридор и проверката на корабите“, увери Зеленски.

По-късно вчера той написа в Телеграм, че е провел телефонен разговор с Гутериш, с когото се е споразумял да работят заедно за подновяването на доставки на украинско зърно през Черно море, посочва Ройтерс.

По думите на Зеленски почти 33 милиона тона украинска селскостопанска продукция са били изнесени в 45 страни по споразумението, сключено през юли 2022 г. от Украйна и Русия с посредничеството на Турция и ООН.

Москва обяви вчера "де факто" края на това важно споразумение за световното снабдяване със зърно, няколко часа след нощна атака на украинската армия с морски дронове срещу Кримския мост, който е стратегическа инфраструктура за Руската федерация. Русия критикува пречките пред собствения си износ на храни и торове, затруднен от санкциите. Тя също така обвинява богатите страни, че печелят от по-голямата част от украинския износ, предназначен за развиващите се страни.

Володимир Зеленски, напротив, потвърди, че "60 процента от обемите“ на украинския зърнен износ са изпратени в Африка и Азия.

Кремъл: Без гаранции за сигурност от Русия е рисковано

Кремъл предупреди днес, че опитите за изпращане на зърно от украинските черноморски пристанища без гаранции за сигурност от Русия ще носят рискове, тъй като Киев използва тези води и за военни дейности, предаде Ройтерс.

"Става дума за район, който е близо до военна зона... Без подходящи гаранции за сигурност там възникват определени рискове. Така че, ако нещо се приеме официално без участието на Русия, трябва да бъдат взети предвид тези рискове", каза на брифинг с журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. По думите му "очевиден факт" е, че водите, използвани от корабите със зърно, се ползват от Киев и за военни цели - нещо, което Украйна отрича.

Песков каза, че най-бедните страни в Африка са имали най-малко полза от сделката, но че Русия е готова да продължи да им доставя зърно безплатно. Русия все още е готова да замени безплатно доставките на украинско зърно за нуждаещите се страни след оттеглянето си от сделката за зърно, увери той, цитиран от ТАСС. Песков отбеляза, че Москва е в контакт в африканските си партньори и въпросът ще бъде обсъден на срещата на върха Русия-Африка в Санкт Петербург следващата седмица.

ЕС ще продължи да подкрепя всички усилия за възобновяване на споразумението

ЕС ще продължи да подкрепя всички усилия за възобновяване на споразумението за износ на зърно от Украйна през Черно море и призовава Русия да преразгледа решението си за оттегляне от сделката и незабавно да възобнови нейното изпълнение. Това се посочва в изявление на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел.

ЕС решително осъжда решението на Русия, с което допълнително се изостря световната продоволствена криза, възникнала с войната срещу Украйна и блокадата на украинските морски пристанища. Русия трябва да прекрати незаконното блокиране на тези пристанища и да позволи свободното на корабоплаване в Черно море, допълва Борел от името на ЕС.

Той посочва, че споразумението е от решаващо значение за осигуряване на украинския зърнен износ към световните пазари. Частичното отваряне на Черноморските пристанища допринесе за понижаването на цените на храните, повишени от войната. Цените на основните храни по света спаднаха трайно в последната година, което доведе до намаление на показателя на цените на храните на Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) с 23 на сто спрямо март 2022 г., се отбелязва в изявлението.

Отчита се, че по силата на споразумението и по сухопътните коридори в ЕС досега са били изнесени близо 33 милиона тона зърно и храни до 45 страни, включително Афганистан, Етиопия, Кения, Судан, Сомалия и Йемен. Пояснява се, че дори след началото на войната Украйна е останала най-големият доставчик на пшеница за Световната програма за прехраната с над половината от доставките на пшенично зърно.

Русия продължава да използва храната като оръжие и с прекратяването на участието си в споразумението едностранно блокира един от основните пътища за износ от Украйна на зърнени храни. Тя е единствено отговорна за прекъсванията на доставките на зърно в световен мащаб и за повишаването на цените на храните по света, заявява Борел.

Коментарите

"Файненшъл таймс" припомня, че Русия преустанови за кратко участието си в споразумението и през ноември, но ден по-късно, след намесата на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, Москва се върна към изпълняването на истанбулските споразумения.

Сега обаче решителността на Русия е по-голяма, казват източници, запознати с хода на преговорите.

Москва загуби интерес към сделката, след като западните санкции попречиха на износа на руски храни и торове. Въпреки че САЩ и ЕС въведоха облекчения за руските износители на селскостопанска продукция и отвориха вратички за улесняване на плащанията към голяма руска държавна банка, Москва се оплака, че не е направено достатъчно, за да може селскостопанските ѝ стоки да се върнат на световните пазари, пише още "Файненшъл таймс".

Дейвид Харланд, директор на базирания в Женева "Център за хуманитарен диалог", който е помогнал в преговорите в Истанбул, заяви, че Русия "чувства, че не получава много в замяна и може и да продължи да притиска Украйна", като същевременно добави, че Ердоган все още може да убеди Русия да се върне.

Карлос Мера, ръководител на отдел "Пазари на селскостопански стоки" на "Рабобанк" (Rabobank), каза, че с отпадането на черноморската зърнена инициатива Украйна ще трябва да се пренасочи към износ през сухопътните си граници и по-малките пристанища по река Дунав. Това ще увеличи разходите и ще намали печалбите на производителите. Подобни промени също така биха могли да ги подтикнат да засеят по-малко зърно през следващия сезон, което ще се отрази върху износа в дългосрочен план.

Неправителствената организация "Международен спасителен комитет" определя сделката за зърното като "спасителен пояс за 79 страни и 349 милиона души, които са на фронтовата линия на продоволствената несигурност", пише британското сп. "Тайм".

Загубата на милиони тонове храна от Украйна идва в момент, в който различни конфликти и сушата стават причина редица държави да са все по-зависими от вноса на продоволствия. Това "ще доведе до нестабилност и недостиг на храни, както и до повишаване на цените", заяви пред изданието Шашват Сараф, който отговаря за региона на Източна Африка.

В най-новия доклад на Организацията на ООН по прехрана и земеделие, публикуван този месец, се посочва, че 45 държави се нуждаят от продоволствени помощи, като в повечето случаи гладът във въпросните страни се дължи на високите цени на хранителните продукти.

Въпреки че сушата може да бъде проблем и за основните доставчици на зърно, някои анализатори смятат, че други страни произвеждат достатъчни количества, за да компенсират загубите от Украйна.

Европа и Аржентина увеличават износа си на пшеница, а тази година в Бразилия има отлична царевична реколта, отбелязва сп. "Тайм".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #4

    Ще взриви чужди кораби, които пренасят жито за Африка ?

  2. В и К
    #3
    Отговор на коментар #2

    Руската кочина винаги е права за българските русофили, дори когато греши.

  3. Milanova Magda
    #2

    Права е РФ!

  4. pkanchelov
    #1

    ...С края на сделката за зърното Лилипутин едва ли е целял да създаде проблеми на най-важния си сътрудник Китай. По-скоро се е целел в Турция. Анкара е следващият най-голям вносител на зърно от Украйна след Китай. Лидерът на Русия не се изказва ласкаво за турския президент Реджеп Ердоган, откакто Анкара реши да разчисти пътя пред Швеция за пълноправно членство в НАТО. Така, заедно с Финландия, Алиансът добавя към редиците си два нови члена, които поддържаха неутралитет преди началото на войната в

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.