Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украйна има нужда от пари, а не от оръжие

4 коментара

Петро Порошенко, украинският президент, пристига във Вашингтон днес, за да се срещне с президента на САЩ Барак Обама. Посещението му със сигурност ще доведе до нови призиви да се доставят оръжия на изстрадалата му страна, за да се защити срещу руска агресия.

Подобни призиви са погрешни.

Украйна не се нуждае от повече оръжия, за да води война, която не може да спечели и само удължава страданията ѝ. Това, от което се нуждае, е икономическа помощ.

Без военна намеса на НАТО с войници на терен, Украйна не може да се изправи срещу Русия във военно отношение. Нещо повече, лидерите на НАТО дадоха да се разбере, че алиансът няма да се намеси.

Украинската армия, която отдавна е жертва на същата корупция и лошо управление като останалата част от публичния сектор, не е достоен противник за руската военна машина. Повече оръжия няма да помогнат.

Тя има нужда да изгради нова армия - професионална, добре обучена, добре екипирана, с правилно функциониращите вериги за командване и контрол, разузнаване и логистика на модерна сила. Това ще струва пари, международна помощ и години, ако не и десетилетия. Хвърлянето на още оръжия на съществуващата смесица от зле обучени редовни войници, доброволци и финансирани от украинските олигарси частни армии, само ще удължи агонията.

В контраст с това, икономическата помощ е от жизненоважно значение. Международният валутен фонд очаква, че украинската икономика ще се свие с над 6 на сто тази година. Очаква се инфлацията да достигне 19 на сто.

Безработицата, в момента на равнище от почти 9 на сто, се покачва. Износът е спаднал с близо 10 на сто в резултат на конфликта, показват официалните данни.

Посетители на столицата Киев съобщават, че електричеството се изключва два пъти на ден. МВФ предупреждава, че Украйна може да има нужда от още 19 милиарда долара външно финансиране до края на 2015 г., ако конфликтът в източната част продължава.

Цената на войната не е известна, но със сигурност ще е висока.

Няма съмнение, че това тежи на Порошенко, когато говори за прекратяването на огъня в Източна Украйна като за "спечелване на мира". Украйна има нужда от мир, за да възстанови страната, далеч по-спешна задача от отмъщаването за руската агресия.

Украйна освен това се нуждае от много повече помощ, отколкото е получила от Запада. Пакетът от 17 милиарда долара, получени от МВФ през май, е обвързан с болезнени икономически реформи. Помощта на САЩ от началото на кризата миналата година изостава далеч зад думите - по-малко от 250 милиона долара, включително техническа помощ с реформите, международна конференция на тема как да се проследяват откраднати държавни активи, и наблюдение на изборите.

На хартия ЕС беше по-щедър с пакета си от помощи на стойност от 14 милиарда долара, но общото изглежда по-добре от отделните си части. Той включва 2 милиарда долара в заеми и "най-много" 10 милиарда долара в заеми за възстановяване. Има, разбира се, и техническа помощ, която да подтикне Украйна да въведе предизвикващите притеснения реформи.

Опитът на други страни, от Русия през 90-те години до Гърция през 2010 г., показва, че разпоредените от МВФ реформи – цената за заемите на организацията - винаги задушават растежа.

Теорията е, че краткосрочната икономическа болка за населението води до дългосрочни печалби, но ако една страна не разполага с основите, които правят възможен растежа - политически институции, имуществени права, върховенство на закона и така нататък - печалбите са трудни за постигане.

Украйна няма избор, освен да приеме тъжната реалност, че не може да отблъсне руска агресия. Да разреши на Донецк и Луганск, и двете области в ръцете на украински бунтовници, подкрепяни от руски войски, да живеят със специален самоуправлващ се статут и да се фокусира върху вътрешното възстановяване и реформи е единствената опция пред Порошенко.

Приятелите на Украйна могат да помогнат. Те трябва да окажат натиск за мироопазващи сили със санкцията на ООН в Източна Украйна, които да пазят прекратяването на огъня. И те трябва да излязат с по-стабилни пакети за икономическа помощ, за да помогнат на страната да издържи икономическата криза и да заздрави управлението си. Ако, както мнозина казаха, съдбата на цяла и свободна Европа зависи от това, то тази цена си струва да се плати.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #4

    Отрива топлата вода Юджин Ръмър от в. "Файненшъл таймс... Това беше ясно още когато Нюланд раздаваше Курабийки на Майдана по Рождество 2013.... Амам фаши.стката хунта от икономика не разиба и бандеровската включително... Затова сега проблеми за хохлят.ките....

  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3
  3. НаскоКостов
    #2

    Оръжията създават или рушат?

  4. Kurt_deactivated_1433320998
    #1

    е как ще има икономика, като дулото на Джуджето-сатрап е опряно в слепоочието на Украйна. Кой бизнес ще иска да инвестира в нещо, което Путин може да открадне веднага?! ПЪРВО и най-важно е перфектна военна машина на Украйна. Да видим как тогава Русия ще СПЕЧЕЛИ война в Украйна!!! Тогава започва всичко останало!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.