Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украйна има "Призрака на Киев", а къде са руските ВВС?

27 коментара
МиГ 29 е гръбнакът на украинските ВВС

Преди нахлуването на Русия в Украйна, американското разузнаване предсказваше мащабна руска атака по въздух, която да осигури бързо контрола върху небето над Украйна и да разчисти пътя за пехотата. Но първите шест дни от война объркаха западните военни анализатори, защото Москва действа необяснимо деликатно с въздушните си сили. Американските военни не могат да си обяснят какво точно се случва и какво подхранва нежеланието на Русия да включи по-активно в бойните действия своите ВВС. Това се казва в анализ на Ройтерс по темата.

"Руснаците изглежда не са готови да поемат големи рискове със собствените си самолети и пилоти“, каза висш служител на отбраната на САЩ, пожелал анонимност.

Русия има огромно превъзходство по въздух, като численост на бойната авиация и огнева мощ, но въпреки това Украйна все още има активни ВВС, а нейната противовъздушна отбрана се смята за жизнеспособна. Това са факти, които объркват военните експерти.

След началото на войната на 24 февруари анализаторите очакваха руската армия да се опита незабавно да унищожи военновъздушните сили и противовъздушната отбрана на Украйна. Това би била "логичната и очаквана стъпка, както се вижда в почти от всеки военен конфликт от 1938 г. насам“, пише мозъчният тръст RUSI в Лондон в своя статия, озаглавена "Мистериозният случай на изчезналите руски ВВС“.

Вместо това самолетите на украинските военновъздушни сили все още извършват отбранителни полети и доставят боеприпаси на пехотата. Украинската артилерия разполага с ракети земя-въздух, които са в състояние да заплашват руските самолети и създават риск за руските пилоти, които се опитват да подкрепят сухопътните сили.

“Има много неща, които (руснаците) правят, но са объркващи“, каза Роб Лий, който е военен специалист по Русия в Изследователския институт за външна политика на САЩ. Преди конфликта той твърдеше, че в самото начало на войната Русия ще "използва максимална сила“.

"Защото всеки ден в повече има цена и рискът се увеличава. А те (руснаците) не правят това и е наистина трудно да се обясни поради каква причина", казва Лий.

Експертите са объркани как Русия използва своите ВВС, докато САЩ отхвърля призивите на Киев за създаване на зона, забранена за полети над Украйна.

Западните военни експерти виждат доказателства за липсата на координация на руските военновъздушни сили със сухопътните войски. Множество руски колони на пехотата са изпратени извън обсега на прикритието на руската противовъздушна отбрана. Това прави руските войници уязвими за атака от украински сили, включително от турски дронове с американски и британски противотанкови ракети.

Дейвид Дептула, който е пенсиониран генерал от ВВС на САЩ, който е бил командир на забранена за полети зона над Северен Ирак, също изразява своята изненада.

“Руснаците откриват, че координирането на военни операции с използването на няколко рода войски не е лесно, както и че не са толкова добри, колкото предполагаха, че са. Докато руснаците се представят по-слабо, украинската армия надхвърля очакванията“, каза Дептула пред Ройтерс,

Опитът на Украйна от последните осем години е от битките с подкрепяните от Русия сепаратистки сили, което беше статична окопна война в стила на Първата световна война. За разлика от тях руските сили придобиха боен опит в Сирия, където се намесиха на страната на президента Башар ал Асад и демонстрираха известна способност да синхронизират наземните маневри с изтребители и дронове.

Способността на Украйна да поддържа функциониращи своите ВВС е видима демонстрация на устойчивостта на страната пред атаката. Това подсилва морала на армията и цивилните, казват експерти.

Войната доведе до митологизиране на украинските ВВС, включително създаването на историята за пилота на украински изтребител, за който се твърди, че е свалил сам шест руски самолета (други източници твърдят дори за десет - бел.прев.). Той вече е известен като “Призракът на Киев“. Проверка на фактите на Ройтерс разкри, че клип от видеоиграта Digital Combat Simulator е използван, за да покаже как украински изтребител сваля руски самолет. Това се използва онлайн за да затвърди мита за “Призрака“.

САЩ изчисляват, че Русия използва малко над 75 самолета при инвазията си в Украйна, докато данни преди атаката сочеха, че страната  има потенциал да използва стотици от своите близо 2000 бойни самолета.

*Преводът и заглавието са на Mediapool.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #27

    Цитат на Мони Монев за руската авиация. "Диваци на тенекии"

  2. Филка Русофилка
    #26

    И нa мeнe ми ce чини, чe пpичинaтa дa ги нямa ca cпoмeнитe им oт Aфгaниcтaн. Пpeз 1986 г. муджaxидинитe c 250 oт тoгaвaшнитe cи Cтингъpи c 1000 paкeти cвaлиxa 269 pуcки xeликoптepи и caмoлeти c 340 изтpeлa. Ceгaшнитe Cтингъpи, кoитo им дaдoxa aмepикaнцитe и гepмaнцитe, вce щe ca пo-мoдepни oт тoгaвaшнитe, a и укpaинцитe нe ca муджaxидини.

  3. LoudSpeaker
    #25
    Отговор на коментар #7

    Пич, твоите БРДМ-и са минали 20 км? Уха.. Аз имах два, консервирани, като се наложи, единият въобще ме можа да припали, а с другия стигнах на 10-на км, там спря, позъзнахме малко, без да хванам нищо от учението, и се върнахме на топло. Аз не се загледах много, на наистина ли са с БРДМ-и рушняците? Горният спомен е от преди 35 год., а те БРДМ-ите още тогава си бяха архаично стари

  4. someone
    #24

    От ден на ден лъсва за какви боклуци в техническо отношение, за каква дезорганизация, липса на мотивация и тактика става въпрос, щом с цялата си многочисленост не могат да си извоюват предимство. Естествено джуджето се изнервя от всичко това, че не може да излезе победител от задънената улица, в която сам се вкара, че парите свършват и че вероятно до вчера лижещите го отзад, рязко обеднели олигарси, почват един по един да го напускат и да го молят да спре с лудостите си и затова плаши с атомните

  5. Milanova Magda
    #23

    Много е лесен отговора, не ползват авиацията за да намалят максимално разрушенията и жертвите.

  6. Solar Power
    #22
    Отговор на коментар #18

    Тапет по същата логика и аз мога да нападна Русия и да искам депутинизация и свобода за ескимосите. Откъде накъее ?!?!

  7. Капитан
    #21

    най-вероятно,имайки представа от соц армията,годните за летене самолети са значително по -малко... Останалите просто стоят на летищата с различни нередности по тях..

  8. fantom
    #20

    Прави ли ви впечатление на отсъствието във форума на множество известни проруски тролове. Май дори Путин не е доволен от ниското им ниво и е спрял да им аплаща.

  9. Уточнител
    #19

    Длъжници ли сме на Русия? (фотогалерия)
    Александър Тацов2022-03-02 353
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Skype
    Цариградска конференция Снимка: wikipedia.org
    Десетилетия наред, марксистката историческа наука, народното писателство и прогресивният печат облъчваха българския народ със заклинанието, че, видите ли, Русия самоволно и независимо решила да освободи България, като го постигнала с цената на 200 000 (!) жертви. Допреди десетина години, на входа на храма „Александър Невски“ се мъдреше паметна

  10. Valpet
    #18

    Защо Кремъл пипал деликатно с авиацията? Каква загатка!

    Ами нали ти го казаха бре тарланкоолу! Целта не е нито пълномащабна война, нито окупация на Украйна, а нейната демилитаризация (на първо място) и денацификация (на второ място, че е по-бавен процес), и също така- признаване на Крим, Донецк и Луганск от бъдещите украински власти.

    Първата по-бърза фаза на спец-операцията свърши. Сега остава бавната и продължителна фаза на агонизиране на сегашните украински власти и съответните националистични

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.