Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украинска авиокомпания насочила към Еритрея самолетът с оръжие, задържан в Бургас

0 коментара

Най-вероятно частната украинска авиокомпания Воларе, собственик на задържания в Бургас самолет с 30 т оръжие, е променила полета и е включила кацане в Еритрея, показват получените досега отговори от Чехия, Грузия и Украйна на българските запитвания. Съветът за сигурност на ООН също започна разследване на случая със самолета.

BGTEAM @ BATM Advanced Communications

Украинският самолет Ил-76 бе задържан по искане на Националната служба за сигурност на летището в Бургас на 28 април. Самолетът все още е в Бургас. Той е бил натоварен в Чехия с 30 т автомати "Калашников" и боеприпаси. Износител на специалната продукция е чешката фирма "Томас CZ", която е наела товарния самолет на частната украинска авиокомпания "Воларе". Като получател на товара в документите е била посочена частната грузинска фирма "Гама Център", действаща от името на министерството на отбраната на Грузия.

Самолетът е излетял от чешкото летище Острава-Моснов. Първоначално обявеният полет е бил Острава - Бургас - Тбилиси. При междинното кацане за зареждане на бургаското летище, като следващ пункт на кацане на самолета по документи е било посочено летище в Еритрея, след което той - отново според документите, е трябвало да лети от Еритрея за Тбилиси. От 24 март 1999 г. на Еритрея е наложено пълно оръжейно ембарго от Съвета за сигурност на ООН.

Веднага след задържането на самолета България чрез Министерството на външните работи поиска официалните позиции на замесените страни - Чехия, откъдето е излетял самолетът, Украйна, чиято собственост е, и Грузия, закъдето е трябвало да лети след междинното кацане в Бургас. От Чехия са потвърдили, че са дали разрешение за сделка с оръжие за Грузия, а не за Еритрея. От Тбилиси пък са посочили, че маршрутът на полета включвал само Острава - Бургас - Тбилиси, без междинно кацане в Еритрея. От Украйна са съобщили, че не могат да поемат отговорност за действията на частна фирма, каквато е "Воларе". Според информация нареждането до командира на полета да промени маршрута и да включи в него и кацане в Еритрея е дошло от авиокомпанията - собственик на самолета.

И ООН започна разследване

Съветът за сигурност в понеделник започна разследване, което да установи дали украинският товарен самолет се е опитвал да превози оръжие за Еритрея в нарушение на оръжейното ембарго на ООН, предаде Ройтерс.

Съветът подготвил писмо, с което Ройтерс разполага, до Еритрея, Украйна и още четири страни, сред които и България. В писмото се иска информация за пратката автомати Калашников, боеприпаси и други оръжия в самолета, собственост на частната украинска авиокомпания Воларе.

Срокът на оръжейното ембарго, наложено на Етиопия и Еритрея по време на поредната офанзива в тяхната гранична война, изтича в сряда в полунощ, информира Ройтерс, след което комисията, наблюдаваща санкциите, ще бъде разпусната. Дипломатите от ООН обаче искат да разберат дали санкциите са били нарушавани по време на ембаргото.

Украйна отрича да е извършвала каквито и да било нарушения, пише още Ройтерс. Но тя е спомената в няколко доклада на Съвета за сигурност заради важната ѝ роля в нелегални оръжейни доставки за различни африкански страни, разкъсвани от конфликти, с което е нарушила санкциите на ООН. Доклад от декември м.г. на комисия, назначена от Съвета за сигурност, съобщи за украински оръжия, доставени с помощта на британски посредници в Буркина Фасо, откъдето са били транспортирани до бунтовниците в Сиера Леоне в нарушение на санкциите.

В информацията на Ройтерс се цитира и българският посланик в ООН Стефан Тафров, уведомил комисията по санкциите за инцидента в Бургас. "Не искаме да виним никого. Имаме отлични отношения с Украйна. Само се опитваме да установим истината", е заявил Тафров пред Ройтерс.

Неназован украински дипломат е казал пред агенцията, че оръжията не са били предназначени за Асмара, Еритрея. Имало разрешение за доставянето им само до Грузия по договор между Воларе и израелска фирма, наречена Унитаг, която се споменава в писмото. Той твърди, че отклоняването към Асмара била прибавено, само за да се вземе допълнителен неуточнен товар, който трябвало да се пренесе до Грузия заедно с оръжието.

Украинският дипломат, който настоял за анонимност, заявил, че и доставчикът - чешката фирма Томас CZ, и получателят - частната грузинска фирма Гама Център, действаща от името на министерството на отбраната в Тбилиси, впоследствие уверили писмено българското министерство на външните работи, че оръжията са предназначени за Грузия, а не за Асмара. Но самолетът на Воларе нямал разрешение да носи военна техника, "така че в момента украинските власти продължават разследването си", казал украинският дипломат.

Посланикът на Еритрея в ООН Ахмед Тахир Бадури заявил, че неговата страна няма връзка със самолета с оръжие. "Правителството на Еритрея няма нищо общо с тази доставка. Правителството не е купувало никакво оръжие по време на ембаргото", казал той пред Ройтерс.

За да установи истината за предполагаемите нарушения на санкциите, Съветът за сигурност иска информация от България, Чехия, Грузия и Израел, както и от Еритрея и Украйна, и е подготвил писма до всяка от тези страни.
"Комисията би оценила високо, ако вашите власти предприемат бързо и щателно разследване, за да докажат или опровергаят предоставената информация", се казвало в писмото, подписано от посланика на Мавриций Анунд Неуор, председател на комисията на Съвета за сигурност по санкциите срещу Етиопия и Еритрея.

Архив по темата

Съветът за сигурност на ООН разследва случая с украинския самолет с оръжие, който бе задържан от българските власти на летището в Бургас
съобщава в. "Вашингтон пост"
15 май 2001 г.

МВнР чака официалната позиция на Чехия, Украйна и Грузия за задържания самолет с оръжие
1май 2001 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.