Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украинската криза: Киев търси незабавни гаранции за сигурност от Запада и Москва

САЩ предупреди Украйна за руска инвазия в следващите 48 часа, Киев обяви извънредно положение (обновена)

41 коментара
Колаж: Mediapool
Украйна въведе късно вечерта в сряда извънредно положение и призова гражданите си да напуснат Русия, докато Русия започна да евакуира посолството си в Киев. Междувременно САЩ предупреди Украйна за руска инвазия в следващите 48 часа. Всички са в очакване за засилване на конфронтацията, след като президентът Владимир Путин призна независимостта на двата сепаратистки региона в Източна Украйна и получи съгласието на руския парламент да използва военни сили извън страната. 
 
Предупреждение от САЩ
 
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън е информирала украйнския президент Владимир Зеленски, че Русия подготвя пълномащабно нахлуване през следващите 48 часа, предаде Newsweek, като се позовава на служители на американското разузнаване. Съобщава се също така, че наблюдатели от въздуха са регистрирали нарушението на въздушното пространство на Украйна от страна на Русия. Според съобщенията руски самолет, вероятно разузнавателен, е извършил кратък полет над Украйна в сряда сутринта.
 
Източникът добави, че такова предупреждение е изпратено до Киев за трети път в рамките на един месец.
 
"Путин не може да задържи толкова много войници в полеви условия още дълго време", каза източникът, коментирайки вероятността от руска инвазия, предаде БГНЕС.
 
Пентагонът смята, че инвазията може да включва въздушни удари, крилати ракети и сухопътна операция. Заслужава да се отбележи, че руската атака може да дойде не само от окупирания Донбас, но и от Беларус към Киев.
 
Друг служител на администрацията казва, че операцията трябва да започне с кибератака, която да бъде последвана от сухопътна инвазия, вероятно през нощта. Отбелязва се обаче, че плановете на Русия могат да се променят в зависимост от ежедневните събития.
 
Украинската агенция УНИАН, която препечата новина, отбелязва, че ден по-рано президентът Байдън е заявил, че Русия все още може да започне мащабна военна офанзива срещу Украйна, включително от страна на Беларус.
 
Съобщава се също, че Службата за сигурност на Украйна е регистрирала струпване на руски военни на границата с Харковска област.
 
По-рано медиите съобщиха, че три украински града са заплашени от руска атака.
 
Извънредно положение в Украйна
 
Върховната рада (парламентът) на Украйна гласува на извънредното си заседание в сряда предложение за въвеждане на извънредно положение в страната от 24 февруари, предаде АФП.
 
Предложението бе подкрепено по-рано днес от Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна. Извънредното положение се въвежда на цялата територия на Украйна, с изключение на Донецка и Луганска области, съобщи агенция УНИАН.
 
"Ситуацията е трудна, но остава изцяло под наш контрол“, каза секретарят на Съвета за сигурност и отбрана на Украйна Алексeй Данилов пред депутатите преди гласуването.
 
"Основната задача на Русия е да дестабилизира Украйна отвътре, за да постигне целите си", допълни той.
 
Според него, извънредното положение няма да се отрази на живота на хората и на дейността на бизнеса в страната.
 
Съгласно украинското законодателство извънредното положение дава основание за въвеждане на редица мерки:
 
- установяване на специален режим на влизане и излизане, както и ограничаване на свободата на движение на територията, на която е въведено извънредно положение;
 
- ограничения за движение на превозни средства и техния преглед;
 
- засилване опазването на обществения ред и съоръженията, осигуряващи жизнената дейност на населението и народното стопанство;
 
- забрана за провеждане на масови прояви, с изключение на събития, чиято забрана е установена от съда;;
 
- забрана за стачки;
 
- принудително отчуждаване или отнемане на имущество от юридически и физически лица
 
По време на извънредно положение може да се въведат още:
 
полицейски час; проверка на документи при необходимост; личен обиск, оглед на вещи, автомобили, товари; ограничения за продажба на оръжия; изземване на регистрирани огнестрелни и хладни оръжия от гражданите, а от предприятията – учебна военна техника и взривни вещества; ограничаване на работата на медиите, забрана за изготвяне на информационни материали, насочени към дестабилизиране на ситуацията.
 
Максималният срок на извънредното положение е 30 дни или 60 дни на отделни територии на Украйна. При необходимост президентът на страната има правото да го удължи с не повече от 30 дни.
 
Украинското министерство на младежта и спорта реши да отмени всички спортни и обществени прояви в Украйна за най-малко 30 дни по време на извънредното положение.
 
Така през следващите 30 дни в Украйна няма да се провеждат спортни състезания и тренировъчни лагери. Не се отменя участието украинските национални отбори в международни състезания.
 
Извънредното положение в Украйна би позволило на властите да наложат ограничения върху медиите и придвижването на хората. 
 
Европа, САЩ и Великобритания налагат санкции срещу Русия като наказание за потъпкването на международното право в действията срещу Украйна, макар че тесният обхват на мерките предизвика ограничена реакция на пазарите, отбелязва агенция Блумбърг. 
 
По-късно Съветът на ЕС наложи санкции на 351 депутати от Руската дума. Преди ден САЩ също излязоха със санкции
 
В същото време Путин заяви, че остава отворен за "дипломатическо решение" на кризата, но само ако бъдат гарантирани сигурността и интересите на Русия. 
 
Зеленски иска гаранции за сигурността на Украйна
 
В опит да предотврати руска инвазия, президентът на Украйна Володимир Зеленски настоя в сряда за "незабавни" гаранции за сигурността на страната му от страна на Запада и Москва.
 
"Украйна се нуждае от гаранции за сигурността. Ясни, конкретни и незабавни", каза Зеленски. 
 
"Смятам, че Русия трябва да бъде сред страните, които да дадат ясни гаранции за сигурност", допълни той.
 
Украинският президент заяви, че е отправял многократни предложения за среща с Путин в опит да изпревари заплахата от цялостен конфликт в Източна Украйна. 
 
"Много пъти досега съм предлагал на руския президент възможността да седнем на масата за преговори и да говорим. Това е въпрос на диалог", заяви Зеленски на пресконференция заедно с лидерите на Полша и Литва. 
 
Той благодари на тези две държави, близки съюзници на Украйна, че са оставили отворени посолствата си в Киев, независимо от нарастващата заплаха от руска атака. 
 
Ударете с по-силни санкции, за да спрете Путин
 
Украинският външен министър Дмитро Кулеба призова западните лидери да не чакат. 
 
"Призовахме нашите партньори да наложат още сега повече санкции на Русия. Сега натискът трябва да се усили, за да спре Путин. Ударете неговата икономика и приближените му. Ударете повече. Ударете сега", написа той в Туитър, цитиран от АП. 
 
В същото време руският посланик в САЩ Анатолий Антонов коментира във Фейсбук, че "санкциите не могат да решат нищо"
 
"Трудно ми е да си представя, че има човек във Вашингтон, който да очаква Русия да ревизира външната си политика под заплаха от рестрикции", добави той. 
 
Руското външно министерство също осъди санкциите. "Русия е доказала, че колкото и да ѝ струват санкциите, тя е способна да минимизира щетите", се казва в изявлението.
 
Ердоган: Няма да признаем стъпки срещу суверенитета на Украйна
 
Турският президент Реджеп Ердоган е заявил в телефонен разговор на руския си колега Владимир Путин, че Турция няма да признае каквито и да е действия срещу суверенитета на Украйна и е предупредил срещу възникването на военен конфликт. 
 
Ердоган е заявил на Путин в сряда, че страната му няма да признае стъпки срещу териториалната цялост на Украйна, съобщи турското президентство, уточнявайки, че това е "принципен подход".
 
Турция, която е член на НАТО и в приятелски отношения както с Русия, така и с Украйна, се опитва да посредничи в решаването на кризата. 
 
"Президентът Ердоган, който поднови призива си въпросът да бъде решен чрез диалог, заяви, че е важно дипломацията да излезе на преден план и че Турция продължава конструктивната си роля в НАТО", се посочва в съобщението.
 
По думите на турския президент военен конфликт в Украйна няма да бъде от полза за никого. 
 
Ние имаме политически и военни отношения с Русия. Имаме също политически, военни и икономически отношения с Украйна. Искаме този спор да се реши без да се налага да избираме между двете страни, коментира Ердоган. Той е предложил тристранна среща в Турция между Путин и Зеленски, в която той да бъде посредник. 
 
Турция изгражда близко сътрудничество с Русия в отбраната и енергетиката, докато в същото време продаде високотехнологични дронове на Украйна и подписа споразумение за съвместно производство, предизвиквайки гнева на Москва, припомня Ройтерс.
 
Киев иска Турция да затвори двата пролива за руски кораби
 
Украйна разглежда присъствието на руски военни кораби в близост до нейните граници в Черно море като заплаха и ще поиска от Турция да затвори двата пролива за руски кораби, в случай на нападение от страна на Москва, заяви украинският посланик в Анкара Васил Боднар, цитиран от Ройтерс.
 
По-рано този месец шест руски военни кораба и подводница преминаха през Дарданелите и Босфора към Черно море в рамките на военноморски учения, според твърденията на Москва, в близост до териториалните води на Украйна. В отговор на въпрос за присъствието на руски военни кораби близо до границите на Украйна, Боднар посочи пред Ройтерс, че корабите създават "голяма заплаха" за Киев, като добави, че съсредоточаването на руски кораби в Черно море е "масирано".
 
"Ние смятаме, че в случай на широкомащабна военна инвазия или начало на военни действия срещу Украйна - когато войната се случва не само де факто, но и де юре - ние ще поискаме от турското правителство да разгледа възможността за затваряне на черноморските проливи за страната агресор", каза посланикът.
 
Съгласно конвенцията от Монтрьо от 1936 г. Турция, която е член на НАТО, има контрол върху проливите Босфора и Дарданелите, които свързват Средиземно и Черно море. Конвенцията дава пълномощия на Анкара да контролира транзитното преминаване на военни кораби и да затваря проливите за чужди кораби по време на война и когато е застрашена. 
 
"Ние предложихме редица инициативи, като се започне от методи за консултации между нашите страни до създаване на общ механизъм за реакция на заплахи за сигурността в нашия район", заяви Боднар, като добави, че Украйна все още вярва, че дипломатическо решение е възможно.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Отбелязвам
    #41

    Путин върви по пътя на Милошевич. СССР и СФРЮ бяха изкуствени поробителски държави. След като се разпаднаха, Милошевич и Путин се опитаха да ги запазят чрез войни и геноцид срещу освободилите се от тях народи. Историята винаги се повтаря. И сега светът ще защити Украйна, както защити Босна и Хърватска, а джуджето Путин ще умре в килията на Милошевич в Хага. Рушняците ще го дадат. Няма мърдане!

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #40
  3. АниD
    #39

    KYIV, Ukraine (AP) - Russian President Vladimir Putin on Thursday announced a military operation in Ukraine, claiming it's intended to protect civilians.

    КИЕВ, Украйна (AP) - Руският президент Владимир Путин обяви в четвъртък военна операция в Украйна, твърдейки, че тя има за цел да защити цивилни.

    In a televised address, Putin said the action comes in response to threats coming from Ukraine. He added that Russia doesn't have a goal to occupy Ukraine. Putin said the responsibility for bloodshed

  4. И.Боянска
    #38
    Отговор на коментар #23

    Не се прави на объркан а стягай чемоданите. Хората са се нагледали и напатили от твоите работодатели - ногли окупатори.

  5. Ivo Ivov
    #37

    Последно инвазията ще бъде на 16-ти, 26-ти или 30-ти февруари? Аз вярвам на всяко предсказание от Петрич и Вашингтон, та затова питам! Хубаво са ги мобилизирали, ще чакат седмица, ще чакат месец, накрая ще им писне, и ще помолят Путин да ги нападне, и да се свършва с тоя запас! Хляб и зрелища! Там хляб няма! Остава само шашкане, страхуване от Путин и разчитане на лелеяната помощ от запада!

  6. John Doe
    #36

    Путин все повече разкрива истинското си уродливо лице на военнопрестъпник. Абсолютно задължително е да бъдат наложени сурови санкции и на него самия, и на неговите роднини и подставени лица - на всички тях трябва да бъде забранено да влизат в която и да е цивилизована страна от ЕС, САЩ, и Канада, до Австралия, Япония, и Нова Зеландия.

  7. В и К
    #35

    Най-добрата гаранция за сигурност на Украйна е единство и добра подготовка за подобаващо посрещане на путинските орди. Има добри исторически примери - как финландците са посрещнали сталинските орди, Дракула османските, и т.н. В същото време международната общност трябва да заеме недвусмислена позиция срещу путистан, тъй като това което се случва с Украйна в момента, може да се случи с всяка друга държава по света.

  8. Iosif Ivanov
    #34

    Въпросът е до термина, съшността е руската агресивна мечта на Путин за възстановяване империята в границите на СССР и негов тип управление - границите на СССР изчезнаха преди десетилетия, управлението неизбежно ще пропадне - само със зеле и без морков ще има отшелници, но клептократите олигарси ще се замислят,, буре с барут!

  9. Кико
    #33

    Както е тръгнал Жужомир, скоро да признава за независими де що има сепаратисти из Европа - баски, каталунци, фламандци, ирландци и даже може и да си направят алтернативен ЕС. А защо не и НАТО :)

  10. anton nikolov
    #32

    Медиапул, няма украинска криза, а има руска агресия в Украйна. Повтарянето на този шаблон обслужва руската теза за вътрешни проблеми,към които е причастна единствено Украйна.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.