Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ултралиберален икономист е избран за президент на Аржентина

Хавиер Милей обещава шокова терапия за възстановяване на икономиката на страната

7 коментара
Хавиер Милей

Ултралибералният икономист Хавиер Милей ще бъде следващият президент на Аржентина. Той спечели вчерашния втори тур на президентските избори с 55.95% срещу своя съперник - министъра на икономиката Серхио Маса, който получи 44.04% от гласовете, съобщават световните агенции.

Няколко минути по-рано Маса призна поражението си и обяви пред своите симпатизанти, събрали се в неговия предизборен щаб в Буенос Айрес, че Милей "е президентът, когото мнозинството аржентинци са избрали за следващите 4 години".

Маса, който излезе начело на първия тур на 22 октомври, допълни, че се е обадил на Милей да го поздрави и да му пожелае късмет.

С победата на Милей страната ще се ориентира надясно на фона на недоволството от растящата инфлация и бедността. Инфлацията се покачи над 140 процента, а бедността се увеличи, докато Маса заемаше поста си.

Милей, който се самоопределя като анархокапиталист, предлага да се намали ролята на държавата и да се овладее инфлацията, докато министърът, срещу когото той се бори, предупреди хората за отрицателните последици от подобна политика. Изборите принудиха мнозина да решат кого от двамата смятат за по-малкото зло, отбеляза Асошиейтед прес.

Аржентина избра начело на страната да застане либертарианец с радикални възгледи за възстановяването на икономиката, страдаща от трицифрена инфлация, задаваща се рецесия и нарастваща бедност. Милей обещава шокова терапия. Плановете му включват закриване на централната банка, отказване от песото, приемане на долара и драстично намаляване на разходите - потенциално болезнени реформи, които обаче се харесаха на избирателите, разгневени от икономическите неволи, посочи Ройтерс.

"Изправени сме пред колосални проблеми: инфлация, стагнация, липса на истински работни места, несигурност, бедност и нищета", каза след победата си Милей. "Проблеми, които могат да бъдат решени само ако възприемем отново идеите на свободата. Няма място за постепенност, няма място за половинчати мерки", предупреди той.

Милей ще встъпи в длъжност на 10 декември и ще замени на поста президента перонист Алберто Фернандес.

"Поздравявам аржентинския народ за победата на Хавиер Милей. Надеждата отново изгрява в Южна Америка", написа бившият бразилски президент от крайната десница Жаир Болсонаро в социалните мрежи.

Съединените щати също поздравиха новоизбрания президент. Държавният секретар Антъни Блинкън приветства "високата избирателна активност и мирното протичане на вота". По думите му тези избори са свидетелство за силата на "аржентинските изборни и демократични институции".

В комюникето на Блинкън се казва още, че Съединените щати "очакват с нетърпение да работят с новоизбрания президент Милей и неговото правителство по общите приоритети". 

С моторна резачка и крайни идеи: Кой е Хавиер Милей

Най-важните символи на кампанията му бяха моторна резачка, с която щяла да бъде отрязана управляващата "каста", и множество доларови банкноти, на които бе отпечатан портретът на Милей. Когато той се появяваше, хората му подаваха банкноти за автограф, докато самият Милей развяваше огромен долар пред камерата.

Със своята радикална пазарно-либерална програма Милей намери много привърженици сред тази част от работническата класа, която е с най-ниски доходи.

"Положението е ужасно - намираме се в икономическа, политическа и социална криза", казва пред Дойче веле Ребека Флейтас от "Свободата напредва" - либертарианската и крайнодясна партия на Хавиер Милей. "Макар да бяхме една от най-силните икономически нации в света, сега бедността е 40 процента, децата са недохранени и не ходят на училище. Това, от което имаме нужда, е 180-градусова промяна", казва Флейтас. Символ на тази промяна е доларизацията, т.е. замяната на местното песо с американската валута.

Икономическото състояние на страната наистина е драматично: според последни данни на националния статистически институт на Аржентина INDEC 18,5 милиона души са бедни или изключително бедни (цялото население на страната е около 45 милиона), а инфлацията е достигнала 120 процента.

Из улиците на столицата навсякъде се виждат подслони на бездомници, центърът е претъпкан с обменни бюра. Просяци се надяват да получат от посетителите на кафенетата по някое песо.

По витрините висят актуалните обменни курсове за долара, еврото и бразилския реал. Тази ситуация се превърна в трамплин за Хавиер Милей.

Почти 19-те милиона аржентинци, които живеят под линията на бедността, мислят само как да изкарат седмицата. Правителството на провалилия се ляв перонист Алберто Фернандес увеличи още веднъж минималната заплата непосредствено преди изборите.

Самият Фернандес обяви още през април, че няма да се кандидатира за втори мандат. Но това очевидно не помогне на перонисткия кандидат и вече бивш икономически министър Серхио Маса да стане президент.

Предложения на новия президент Милей са радикални: той иска рязко да свие държавните институции, да замени песото с американския долар и да облекчи режима за носене на лично оръжие. В национален и в международен план неговите позиции се радват на голямо медийно ехо, но има и сериозни съмнения доколко те са приложими. Немалко аржентинци се плашат от реториката му, а представителите на църквата се ужасяват от атаките срещу папата, когото обвинява, че е близък до социализма.

Себастиан Менескалди, заместник-директор на консултантската фирма EcoGo, вижда практически препятствия по пътя към замяната на валутата: "Доларизацията на аржентинската икономика е почти невъзможна от днес за утре, тъй като Централната банка не разполага с долари", казва той.

"Караваната на свободата" завърши турнето си. Сега остава да видим дали президентът Милей ще приложи на практика това, което обещаваше кандидатът Милей.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sgt. Pepper
    #7

    И в Гърция имаше един такъв, беше отцепил от Сириза, но вече никой не го помни.

  2. rapper90
    #6

    Милей си е крайно-десен тръмпист, който иска да премахне Аржентинската валута и да я замени със щатския долар. 'Ултралиберален' не е най-добрия начин да бъде характеризиран, освен в икономическия смисъл на думата. Ще се нагледаме на още профания след Тръмп и Болсонаро, пък и наще копейкиновци ще има да се надъхват и пенят покрай него.

  3. асен
    #5

    перонистите съсипаха страната с глупави политика. дано сега се оправи хубавата държава!

  4. Един препатил
    #4

    "Милей обещава шокова терапия. Плановете му включват закриване на централната банка, отказване от песото и драстично намаляване на разходите - потенциално болезнени реформи, които обаче се харесаха на избирателите, разгневени от икономическите неволи, посочи Ройтерс." ........ Малей-й, този в България няма да вземе и един процент!

  5. sloth
    #3

    Шоковата терапия е единственият възможен изход за Арженина да се спаси от спираловидна хиперинфлация, но успехът далеч не е сигурен, защото това ще влоши положението в краткосрочен план, а подобрението може да се усети чак от следващото поколение. Ние сме изминали, т.е. изгладували тоя път след жанвиденовата икономическа катастрофа. В сравниние с нас обаче, пред аржентинците има редица неблагоприятни фактори- техните съдеди не са водещи световни икономики та да улеснят излизането от стагнацията, няма да има предприсъединителни фондове от ЕС, няма дори как да има и значителна икономическа емиграция, която да вкарва пари.

  6. ABV
    #2

    В една от най-богатите страни в света на 4 юни 1946 г. президент става популиста-левичар Хуан Перон и започва безумна икономическа политика. Обаче хората си го обичат защото им раздава пари. От тогава до днес Аржентина е напълно провалена държава и няма никакви шансове за излизане от блатото. През 2001 българите предпочетоха да изберат мошеника-популист мутроцарО вместо реформи и модернизация на страната. Мутротиквата беше назначен от мафията за да бъдат "усVоени" щедрите евросубсидии и

  7. anton nikolov
    #1

    Перонизмът винаги е завършвал с икономически провал и хиперинфлация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.