Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управлението на водите у нас е останало в миналия век

5 коментара

“Концентрирайки се върху водата, мога да кажа, че България в момента се намира в миналия век. Управлението ѝ е разделено между 5-6 министерства, няколко държавни агенции и комисии, между няколко общини, между няколко частни и държавни компании. При това положение насърчаването не само на зелено иновативно мислене е трудно – насърчаването на каквото и да е мислене и движение в една посока е трудно”. Това заяви заместник-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев по време на откриването на форума “Зелени иновации”. В неговите рамки бяха обсъдени устойчивото развитие извън климатичните промени и евентуалните приложения на иновативното зелено мислене.

 

Според Симидчиев страната ни трябва да извърви трудния, но правилен път на осъзнаването на държавния приоритет за развитие, където трябва да попадне водният сектор. “Това не означава изземането и централизирането на функцията по водоснабдяване, например, от държавата. Означава обаче поемането на отговорността за вземането на важни и понякога болезнени решения, които единствено могат да поддържат инженерните ни системи устойчиви”, посочи той.

 

Зам.-министърът припомни, че в момента усилено се работи по стратегия за развитието на водния сектор. В нея ще залегне управлението на водния ресурс, дефинирането на собствеността на различните системи и принципите на взаимоотношенията между отделните участници в процеса – независимо дали са оператори, собственици, регулатори, обясни зам.-министърът на регионалното развитие.

 

Според него водата сама по себе си не представлява интерес в промишления смисъл на този термин. Заедно с водната инфраструктура обаче нещата се променят.

 

“Когато нещата там са ясни и предвидими, тогава е възможно и прилагането на дългосрочни добри практики, включително и в зелени решения. Тогава ще дойдат добрите практики, например в пречистването на отпадъчните води – когенерация, съвместно третиране на утайките заедно с хранителни отпадъци, използването на водната енергия за производство на електрическа енергия и т.н”, посочи той.

 

Според него всички компании от водния сектор биха могли отсега да започнат да прилагат системи за измерване на въглеродния отпечатък на дейността им и съответно да предвидят дейности спрямо възможностите си за намаляването му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Допълнение към въпроса на № 1. И не само цената на водата, която се продава от държавата на Софийска вода (такса водно право)е интересна, но и върху какво количество вода се прилага. Дали това е замереното от водомерите на потребителите, или това което Софийска вода взима на входа на водоснабдителната система? Последното е повече от два пъти по-голямо от това, което се консумира от софианци!!! Но се разхищава по тръбопроводната мрежа.

  2. Анонимен
    #4

    И тоя започва да се проявява като първооткривател на факта,че коня яде трева!Кой ги избира и им дава възможност да правят и говорят простотии?

  3. Анонимен
    #3

    Това момче идва от Софийска вода. Всяка негова стъпка трябва да се наблюдава с повишено внимание.

  4. Анонимен
    #2

    В миналия или в по-миналия? Дайте да се уточним.... щото немците и в миналия са си управлявали водата добре...

  5. Анонимен
    #1

    Г-н Зам.Министър, По каква цена представляваната от теб държава продава националното богатство "вода" на френската фирма "Софийска вода"? Дайте най-после тези данни, за да може и слепият да види как се ценообразува в тази фирма, какви са и къде отиват печалбите?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.