Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите отказаха проверка на военни сделки за 5,6 млрд. лева

0 коментара

Въпреки обединението на лявата и дясната опозиция, с един глас разлика управляващото мнозинство на НДСВ, ДПС и Новото време успя да отхвърли искането на Демократи за силна България (ДСБ) за създаване на анкетна комисия, която да установи законността и целесъобразността на сключените договори и планирани проекти за модернизация на въоръжените сили на България.

От общо 223 -ма народни представители, 111 подкрепиха искането на тъмносините, като за него се изказаха и от СДС, и от БСП. 104 депутати гласуваха против, а 8 се въздържаха.

От ДСБ настояха и за спиране изпълнението и сключването на нови договори до приемането на Стратегията за сигурност, която преди две седмици Консултативният съвет по национална сигурност (КСНС) към президента върна за доработване. Без тази стратегия не могат да се изготвят и военна доктрина и план за модернизация на въоръжените сили, на чиято база да се прецени от каква техника и въоръжение има нужда българската армия при новите рискове и заплахи за сигурността.

Сключените договори от страна на министерството на отбраната без наличието на стратегическите документи е незаконно, тъй като Народното събрание не се е произнесло по тях и не може да се поемат финансови задължения от страна на държавата, се сочи в мотивите на ДСБ, които преди дни настояха с писмо до президента сделките на военното министерство да бъдат спрени.

Първанов ще направи проверка на сделките

В сряда следобед Георги Първанов съобщи, че не само заради писмото на Иван Костов, а и по други сигнали ще направи проверка за извършващата се модернизация на въоръжените сили и е готов да предостави информацията на парламентарните групи.

Президентът обаче отказа да свика заседание на КСНС по въпроса с обяснението, че консултативният съвет не е контролен орган и че темата за контрола върху въоръжените сили трябва да бъде предмет на работата на парламента.

НС дори не е информирано за договаряните доставки

Правителството е осъществило договорки без участието на НС, което дори не е информирано, заяви Костов в изказването си пред парламента. Той посочи две вредни последици от действията на правителството - финансовите задължения на държавата се натрупват опасно и ще трябва да бъдат изплатени от бъдещите правителства през следващите 10-15 години.

Целесъобразността на договорите е също неустановена, защото не е ясно, какви ще са стратегическите цели на България и какви действия са необходими за постигането им.

В настоящия момент действа старата военна доктрина, несъобразена със съвременните предизвикателства и актуалната ситуация, подчерта и лидерът на ДСБ Иван Костов от трибуната, като припомни, че действащата в момента стратегия е приета преди три важни събития: приемане на плана за съкращения в армията, влизането на България в НАТО и началото на войната с тероризма след атентатите от 11 септември 2001 г.

Без преоценка на новите заплахи и рискове, съответно установяване на задачите и средствата за справяне с тях, които да залегнат в новата стратегия за сигурност, сключените договори и сделки за закупуване на техника и превъоръжение са нерегламентирани, категоричен беше Костов.

"Това правителство иска да задължи следващите кабинети да плащат неговите задължения, които възлизат на 5-6 милиарда лева", изтъкна Костов. Според него с действията правителството ощетява и невоенния сектор, защото приоритетно се модернизира армията. Според една актуализирана стратегия цивилният сектор всъщност има много важна и съществена роля за борбата с тероризма например, разясни Костов и припомни, че на българската пожарна не се отпускат необходимите 300 милиона за модернизирането ѝ.

Колегата му Асен Агов изчисли с точност, че българските данъкоплатци ще трябва да заплатят за модернизацията 5 милиарда и 650 милиона лева, каквато е стойността на сключените сделки от кабинета на Сакскобургготски. Агов припомни, че още на 1 декември миналата година ДСБ са поставили въпроса във външната комисия в парламента. В отговор от четири страници обаче военният министър Николай Свинаров не е дал убедителни аргументи защо тази огромна сума трябва да бъде похарчена.

Цонко Киров от НДСВ опонира, че посочените милиарди не са верни. Според него ставало дума за 143 плюс 195 милиона лева, а създаването на временна анкетна комисия целяло само и единствено забавяне на модернизацията.

Говорителят на БСП Ангел Найденов го репликира, че в рамките на четирите години от мандата, управляващите са на път да реализират само два проекта и нямат основания да твърдят, че създаването на комисията би попречило и забавило модернизацията на въоръжените сили.

Коалиция за България подкрепи създаването на временна анкетна комисия, тъй като само четири от проектите, които са посочени като приоритетни - закупуването на нови транспортни хеликоптери, ремонта и възстановяването на хеликоптерите Ми -17 и Ми - 24, купуването на нови транспортни самолети и проектирането и изграждането на целева корвета - са на стойност 2, 2 млр. лева - тоест, половината от средствата, които са предвидени за 34 проекта.

Найденов определи като скандален и провала на сделката за ремонт и модернизация на изтребителите МиГ-29.

СДС: Губим 50 млн. долара, ако се подпише договора с Елбит

Николай Младенов от СДС също определи като резонно искането на колегите си от ДСБ за анкетна комисия и преустановяване на сделките. Той заяви от парламентарната трибуна, че предвидените сделки са неизгодни за страната, а израелската фирма Елбит, която е спечелила конкурса за ремонт и модернизация на хеликоптерите Ми-17 и Ми-24, няма сертификат от руската компания производител. Петдесет милиона долара ще загуби България, ако на тази фирма бъде поверена модернизацията, смятат СДС.

СДС настояват министър Свинаров да информира депутатите по този случай и призоваваха прокуратурата да се самосезира и да разследва случая.

Йордан Бакалов пък обяви, че сините разполагали с още документи, доказващи закононарушения от страна на Николай Свинаров във връзка с оръжейни сделки.

Свинаров не е сигурен в автентичността на документите на Елбит

В отговор на огласената от СДС информация, министър Свинаров отговори в кулоарите на парламента, че ако бъде установено, че има фалшифицирани документи от страна на фирмата, спечелила търга за ремонта на хеликоптерите, няма да има подписан договор. Той обаче отказа да оповести дали документите са били проверявани, но пък потвърди, че всички документи са представени, но българската страна не е сигурна в тяхната автентичност.

Той обаче упрекна индиректно СДС, като заяви, че "ако някой си мисли, че днешният некоректен натиск ще повлияе за вземане на решението - не е прав. Ако не бъде сключен договор, той няма да бъде сключен на основание моето решение, а не защото се изнасят некоректни данни в българския парламент".

Русия твърди, че сключването на договор с израелската Елбит за съветските хеликоптери на българската армия би било незаконно, заради липсата на сертификат от производителя. Свинаров обясни в сряда, че позицията на Русия е ясна - всичко, свързано с руското въоръжение и техника, да бъде ремонтирано и възстановено именно от Русия. "Нашият проблем е когато влизаме в НАТО, а не във Варшавския договор как да си направим процедурите", каза още Свинаров, но не посочи как ще бъде решен проблемът.

"Не държа всички хора, с които мислим да преговаряме, да казвам какви са мръсници и след това да се молим да сключваме с някого договор за модернизация на българската армия" - така Свинаров обясни, че не е коректно да се огласяват преждевременно договорки на българското правителство с други страни.

Парламентарният контрол не е за това как изпълнителната власт да си върши работата, а как я е свършила или не, отбеляза Свинаров, без да обяснява защо договорите за модернизация се сключват без одобрени стратегически документи за отбраната.

Разбирам добре, че депутатите от опозицията искат да участват в процеса на модернизация, но за това е необходимо да имат мнозинство и да си сформират правителство, допълни Свинаров.

Началникът на Генералния щаб ген.Никола Колев се солидаризира с мнението на министъра. Според него проектите по модернизация не трябва да спират, но е необходим парламентарен контрол над изразходването на средствата, както и осъществяване на проектите в съответствие със законовите процедури.

Сключените сделки са силно подозрителни

Последният договор, сключен от министър Свинаров, е с френската Юрокоптър, за доставка на 18 хеликоптера "Кугър". Министърът отказа да назове стойността на договора, за който се споменават цифри от 500 млн. до над 1 млр. лева. Тъй като парите не са предвидени в бюджета на военното ведомство, планът е впоследствие парламентът да одобри държавна гаранция. От министерството обявиха, че първоначално ще бъдат доставени три хеликоптера - според някои източници така участниците в сделката, осъществена с посредничеството на оръжейния бос Николай Гигов, ще могат да започнат да си консумират комисионните.

Според военни експерти, другият проблем с хеликоптерите е, че българската армия не се нуждае от поръчаните машини, които са твърде големи и неефективни за нуждите на българските военновъздушни и военноморски сили. Също така се изтъква, че многоцелевата корвета, която бе обявено, че ще купуваме на старо от белгийците, не е пригодена конструктивно за кацане на тежки хеликоптери. Поради тонажа си тези машини не са особено пригодни и за извършване на аварийно - спасителни операции, каквото би следвало да е едно от основните предназначения на шестте хеликоптера за военноморските сили.

Освен изтъкнатите от СДС проблеми с модернизацията на съветските хеликоптери Ми -17 и Ми -24, стои и въпросът доколко въобще е целесъобразно да се ремонтират и модернизират щурмовите Ми-24, при положение, че с тях България не може да участва в операции или учения на НАТО. Освен това е известно, че израелската Елбит вече се провали при изпълнение на договор за модернизация на румънските военни самолети МиГ 21.

Сделката за покупката на 6 учебно-тренировъчни самолети Пилатус (PC-9М и PC-12) е крайно неизгодна по няколко причини, обясниха експерти щом стана известен изборът на швейцарската компания "Пилатус" за доставката на самолетите.

Общата стойност на поръчката е 33 млн. евро, като един РС-12 струва 3 млн. евро, обясниха от МО. Справка на експертите показа, че един РС-12 струва по каталог 2,53 млн. евро, а един учебен РС-9М - 1,42 млн. евро. Така цялата поръчка би излязла около 11,05 млн. евро. Експертите обясниха също, че е абсурдно твърдението, че останалите пари до 33 млн. евро са за поддръжка и обучение на кадри.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.