Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите социалдемократи печелят изборите в Румъния

0 коментара

Управляващите социалдемократи (бивши комунисти) в Румъния водят на проведените в неделя избори за парламент и президент. Изходът от президентската надпревара ще стане ясен на втория тур, тъй като на първия нито един от кандидатите не спечели необходимите 50 процента от гласовете.

Победителят ще смени Йон Илиеску, който приключва втория си четиригодишен мандат като държавен глава.

В понеделник румънската опозиция поиска да бъдат разследвани твърденията за нарушения при общите избори, предаде агенция Ройтерс.

Наши представители в избирателните комисии в страната са сигнализирали полицията за измами, съобщи Йоан Онисей, високопоставен представител на опозиционния съюз между либералите и демократите. Онисей допълни, че не може да каже колко сериозни са нарушенията.

От службата на главния прокурор обявиха, че при тях не са постъпвали оплаквания.

Управляващата Социалдемократическа партия (СДП) е спечелила 34 процента от гласовете на парламентарните избори, а опозиционният съюз Справедливост и истина - 33 на сто. Това сочат частичните официални резултати от произведените парламентарни избори при преброени 36 на сто от гласовете, съобщава агенция Ройтерс.

При изборите за президент премиерът Адриан Нъстасе, който е кандидат на Социалдемократическата партия и Румънската партия на хуманистите, е получил 38 процента от гласовете, а опонентът му Траян Бъсеску е втори с 36 процента.

На трето място, с 11,6 на сто или 12,4 на сто се нарежда Корнелиу Вадим Тудор, лидера на крайно дясната партия Велика Румъния.

С оглед на тези резултати избирателите на Велика Румъния може да изиграят решителна роля във втория тур на президентските избори, коментира Франс прес. Корнелиу Тудор заяви, че ще обяви позицията си в средата на седмицата.

Социалдемократическата партия и Румънската партия на хуманистите водят и на изборите за парламент, където получават между 39 и 40 процента от гласовете. Опозиционният съюз между либералите и демократите Справедливост и истина на Траян Бъсеску е взела 33,5 - 35,5 на сто от гласовете, според сондажите по метода exit poll.

Сондажите отредиха на партията Велика Румъния 12 процента и на Демократичния съюз на унгарците в Румъния, представляваща 1,4 милиона етнически унгарци - около 6 процента.

След оповестяването на първите прогнозни резултати Адриан Нъстасе изрази увереност в победата на парламентарните избори и заяви, че партията му ще започне преговори за съставяне на ново правителство.

Бъсеску също обяви, че ще се опита да състави правителство, предаде Ройтерс.Той изрази увереност, че окончателното преброяване на гласовете ще му донесе по-добри резултати и призова властите да разследват изборните нередности.

Кметът на Букурещ съобщи, че разполага с видео доказателства за измама в изборите и каза, че управляващата партия е прехвърляла хора с автобуси от едно място на друго, за да гласуват по няколко пъти. По негова преценка по този начин се е получила разлика от 5 до 7 процента. Бъсеску призова властите да извършат проверки и да отстранят нередностите. Той съобщи, че ще се обърне към ЦИК и няма да се опитва да създава ситуация подобна на тази в Украйна.

Около 3000 румънски и 50 чуждестранни представители наблюдаваха изборния процес.

ЕС е критичен към румънското управление

Новото управление на страната ще има задачата да приключи в ускорени срокове преговорите с Европейския съюз, за да може Румъния да влезе в съюза заедно с България през 2007 година.

Критиките на ЕС към досегашното управление са за твърде бавния ход на структурните реформи, корупцията, проблеми със спазването на човешките права и свободата на медиите, припомня ББС.

Социалдемократите се радваха на стабилно управление, белязано от ръст на икономиката и намаляваща инфлация.

Преди изборите премиерът Нъстасе поиска да му бъде даден шанс да довърши започната работа.

"Румъния успя да стане най-бързо растящата икономика в Европа тази година", заяви той по време на телевизионен дебат по време на кампанията.

"Ние трябва да продължим нашата тежка битка срещу бедността и социалните проблеми и да влезем в Европа като уважавана нация", каза В предизборната си кампания опозицията акцентира на корупцията в управлението. Този проблем бе повдигнат и от неправителствените организации.

Проклятието на комунистическото минало

Този, който спечели президентските избори, ще може да преговаря от силни позиции с всички партии, а това, което е сигурно, е, че нито една партия не може да сформира правителство без съгласието на партия Велика Румъния, коментира първоначалните резултати от озиборите румънският вестник Зиарул де Яш.

Румънските всекидневници отбелязват, че на изборите е имало нарушения.

Разбира се, не сме Украйна, но нередностите са далеч над допустимото за страна, която си е поставила за цел на влезе в ЕС през 2007 г, отбелязва в редакционна статия Зиарул де Яш.

Изданието посочва, че изборният туризъм и многото нередности, отбелязани от сериозни неправителствени организации, потвърждават напълно модела на държава, която е почти абсорбирана от политическата власт. Това поставя Румъния в позиция, която не отговаря на претенциите на страната, изразявани на официално равнище, коментира вестникът.

Според Зиарул де Яш неделните избори без съмнение са били много важен момент от посткомунистическата история на Румъния, защото за първи път след 1990 г. вотът не е бил разглеждан като съревнование между прозападните сили и силите с проруска ориентация. Изданието посочва обаче, че инерцията и страхът от промяна отново са надделели.

Според в. Зиуа Румъния е преследвана от проклятието на комунистическото си минало. Липсата на реална политическа класа в Румъния е ключовият елемент, който позволява на Йон Илиеску да маневрира както пожелае, коментира Зиуа. Според вестника комунистическото бреме тежи на Румъния, а европейската социалдемокрация трябва да се отърве от този баласт.

Авторът на Зиуа посочва, че Адриан Нъстасе е част от бившия младежки елит на комунистите, специално създаден, за да наследи старата чаушескова гвардия. Авторът смята, че независимо от това кой ще сформира следващото румънско правителство, той е длъжен да прекъсне корените с комунистическото минало и нишките с Москва. Румъния има нужда от друго бъдеще, отбелязва в. Зиуа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.