Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите в Румъния мислят за предсрочни избори след Прага

0 коментара

Румънският премиер Адриан Нъстасе си тръгна вчера от президентския дворец Котрочени, казвайки че Румъния не се готви за предсрочни парламентарни избори, но уточнявайки, че възможността за организирането на такива избори е реалистична и би могло те да се произведат през първата половина на следващата година.

По думите на премиера и лидер на управляващата в Румъния формация, Социалдемократическа партия /СДП/ е решила единодушно, преди вчерашната среща с президента Йон Илиеску, че предсрочните парламентарни избори са най-подходящият път, по който Румъния може да се отправи към ЕС. Нъстасе спомена за вот на доверие, който СДП иска от населението след срещата на върха на НАТО в Прага, така както правителството иска вот на доверие от парламента във връзка с някои закони.

Йон Илиеску запазва досегашната си позиция, че евентуални предсрочни парламентарни избори биха отнели ценно време и биха изконсумирали енергия, която може да бъде насочена към други задачи, като например преговорите по присъединяване към ЕС, заяви президентският говорител г-жа Крецу. Президентът обаче остави отворена вратичка, заявявайки чрез своя говорител, че "ако публичната дискусия го наложи, президентът ще предприеме разговори с парламентарните партии на тема предсрочни избори, най-рано през декември тази година".

За първи път на румънската политическа сцена след революцията от декември 1989 г. партия, която е на власт, настоява за предсрочни парламентарни избори.

Съгласно румънската конституция президентът на страната може да разпусне парламента, ако той не е дал вот на доверие за сформиране на правителство в срок от 60 дни след първото искане и само след отхвърлянето на най-малко две искания за вот на доверие.

Преди да предприеме тази процедура президентът трябва да се консултира с председателите на двете камари на парламента и с лидерите на парламентарните групи. За да се стигне до разпускане на парламента, правителството трябва да подаде оставка или да бъде отстранено чрез гласуване в парламента. След това държавният глава трябва да започне консултации за номиниране на нов премиер. Веднъж номиниран, новият премиер трябва да състави кабинет, министрите трябва да бъдат изслушани в парламентарните комисии, след което трябва да се представят новата правителствена програма и списъка с членовете на изпълнителната власт, за да бъдат гласувани в парламента.

За да бъдат свикани предсрочни парламентарни избори, тази процедура трябва да се изпълни два пъти. Конституцията уточнява, че едва тогава президентът може да разпусне парламента, но никъде не се казва какво ще стане, ако той не иска.

СДП не е решила засега дали ще следва тази объркана процедура или ще настоява за произвеждане на предсрочни парламентарни избори след промяна в конституцията.

Мотивацията за нов етап, в периода 2003-2007 г., в присъединяването към ЕС след евентуален успех в Прага, има смисъл само в случай че единствената грижа на политическите лидери би била присъединяването към евросъюза. Съществува обаче естественото желание на СДП да продължи властта, решението да я приложи на практика в момент, когато държи най-добре в ръцете си юздите на държавата, както сочат социологическите анкети и реалната ситуация.

Чрез това решение СДП иска също да отдалечи във времето парламентарните избори от президентските, след като Йон Илиеску твърдо заяви, че няма да се кандидатира за нов мандат дори и ако бъде направена промяна в конституцията.

Сега СДП вече не се интересува от "локомотива" Йон Илиеску и иска да получи максимума, докато кандидатът за президент /най-вероятно Адриан Нъстасе/ ще може да направи една стриктно "президентска" кампания, опазена от ерозията, която би претърпяла управляващата партия до 2004 г. Ако парламентарните и президентските избори се отдалечат едни от други във времето, кандидатът на СДП ще се бори сам през 2004 г. /на президентските избори/ и ще може да говори само за конституционните правомощия на държавния глава, а не за проблемите на управлението, като бедността и безработицата.

В плюс, при предсрочни парламентарни избори опозиционните Демократическа партия /ДП/ и Партия Велика Румъния /ПВР/ няма да имат като кандидати Траян Бъсеску и Корнелиу Вадим Тудор, които възнамеряват да се кандидатират на президентските избори, а коалиция между ДП и другата опозиционна партия - Националнолибералната, въз основа на тандем Траян Бъсеску- Теодор Столожан, няма да има смисъл.

Най-голямото неизвестно в случай на предсрочни парламентарни избори е електоратът, и по-точно как ще реагира в една нова ситуация. В Румъния електоратът е нестабилен и трябва да бъде убеден, че предсрочните избори са за "доброто на страната", а не продължаването на мандата на сегашното правителство до 2004 г.

Решението на СДП за предсрочни избори може да бъде първата крачка към получаването на абсолютна власт в парламента и в страната, но може да бъде и началото на края.

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.