Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

US-сайт: Либия не е готова да се върне в международната общност

6 коментара
US-сайт: Либия не е готова да се върне в международната общност

Вестник “Мъртъл Бийч сън” помества в неделя в своето интернет издание статия от Труди Рубин, автор на коментаторска  колонка във вестник “Филаделфия инкуайърър”, за историята на българските медицински сестри, обвинени в предумишлено заразяване на стотици либийски деца с вируса на СПИН.

“Либийският лидер Муамар Кадафи сключи сделка със САЩ и европейските ни съюзници да се откаже от ядрената си оръжейна програма в замяна на вдигане на икономическите санкции срещу Триполи и край на международната му изолация, но тежкото положение на българските медицински сестри показва, че Либия не е готова да бъде приветствана обратно в международната общност”, пише журналистката, цитирана от БТА.

“Сестрите очевидно не са виновни”, изтъква Рубин и припомня, че международни експерти по СПИН и екип на Световната здравна организация, посетил Либия, заключиха, че вирусът е бил разпространен от неотговарящи на санитарните изисквания болнични практики, а Люк Монтание, откривателят на вируса, поканен в Либия от сина на Кадафи - Сейф ал Ислам, установи, че някои от децата са заразени преди пристигането на сестрите.

“Те явно са обвинени, защото либийските власти са се опитвали да отклонят обществения гняв от инфектирането на децата”, пише Рубин.

В статията се припомня, че Европейската комисия протестира за случая, а президентът Джордж Буш направи силно изявление, когато прие българския президент Георги Първанов в Белия дом.

“Позицията на правителството на САЩ е, че сестрите трябва да бъдат освободени, каза той. Но дали такива протести са достатъчни, за да спасят сестрите, когато петролните полета на Либия мамят западните инвеститори”, пита Рубин и задава въпроса как западните страни могат да правят бизнес с една страна, където чуждестранни гости рискуват да бъдат екзекутирани въз основа на теории за конспирации, противоречащи и на фактите, и на международните норми.

Междувременно в София бе отслужен молебен за здравето, живота и скорошното освобождаване на българските медици в Либия.

Съдебният процес е само един преходен етап, един момент от по-широкия обществен процес и мисля, че нашето сдружение ще има известно участие в това, каза преди началото на молебена адвокат Владимир Шейтанов, съучредител на  Сдружението за защита на гражданските права, чест и достойнство на българските медици в Либия, в което участват още 18 обществени дейци.

На 15 ноември се очаква Върховният касационен съд на Либия да се произнесе по жалбите срещу смъртните присъди на петте български медицински сестри.

“Ние се готвим и за развитието на тези събития след края на съдебния процес в Триполи. Това няма да е финалната точка”, добави адвокатът.

Той не се ангажира с прогноза за развитието и изхода на процеса. “Нещата, които се развиват в Либия, дават основания за предположения във всяка една насока”, каза Шейтанов. “Не бих искал десетина дни преди делото и решението на Върховния съд по какъвто и да било начин да се намесваме с някакви изказвания в тази насока”, каза Шейтанов.

От своя страна депутатът от Коалиция за България и наблюдател в Европейския парламент Евгени Кирилов коментира пред БНР, че въпреки широката обществена и политическа подкрепа на България по случая с осъдените български медицински сестри, не трябва да подхранват илюзии за лесен и бърз благоприятен изход за съдбата им.

“Трябва да сме наясно, че натискът върху Либия трябва да расте, защото става дума за драстично нарушаване на човешки права. Поради това и цялата Парламентарна асамблея реагира с изключително силен документ” каза Кирилов.

Той обаче предупреди, че би било вредно да се успокояваме, че случаят, така или иначе, ще намери разрешение.

Според депутата диалогът с либийската страна за съдбата на българките ще продължи. “Самият аз се надявам, че най-после либийската страна ще поиска да обсъди изхода от тази ситуация, защото, мисля, че те достатъчно ясно вече разбират, че са навлезли в доста безизходен вариант. Но да бъдем чисти оптимисти и нищо да не правим, не е правилният подход”, заключи Кирилов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Космополит
    #7

    Време е да се осмисли историята с Либия като се отговори на още няколко въпроса, между които: колко пари даде българската държава по този случай и колко лекарства за раковоболни в България можеха да се купят с тия пари; колко политически ресурс беше похабен, тъй като на всяка международна среща вече 6 години се иска помощ по този случай, (а там нешата са даваш нещо, за да получиш друго нещо), вместо да се договарят инвестиции или друга подкрепа на България. Затова драги "орм" на нас не ни искат признанията,

  2. orm
    #6

    явно не съм се изразил добре или ти нещо си пропуснал, но за мен признанието е равнозначно на съгласие за всякакви финансови компенсаций на либийската страна в замяна на реабилитиращи присъди за медиците ни.А Кенеди може да е говорил за гражданите в САЩ, но какво ли би ми казал на мен, тъй като смятам че достатъчно съм дал на държавата и още давам, но в замяна не получавам и малкото което очаквам.А по въпроса англичаните са го казали най добре "... има само вечни интереси" и идеята сега е интересити на Либия и България да намерят своята пресечна точка.

  3. DP
    #5

    Ne zavijdam na tozi diplomat, koito prisastva v Libia prez vremeto na vaznikvane na incidenta s med. sestri. Ima6e mnogo drugi med. rabotnici, koito biaha obvineni i zadarjani. Poslannicite na tehnite darjavi v Libia si svar6iha rabotata i uspiaha da gi osvobodiat ot arest. Koi ostana? - Balgarite. Na6ite diplomati tam ne mojaha da gi osvobodiat i taka im lepnaha vinata. Za koi poreden pat se slu4va sa6toto: atentata s papata, sestrite, zalojnicite v Irak... Pitam se zasto mi e da sam grajdanin na takava darjava, koiato pet pari ne dava za podannicite si bilo to na rodna zemia ili v 4ujbina....???

  4. Космополит
    #4

    Дипломатите могат да свършат много неща, но не могат всичко. Например не могат да определят решенията на съдебната система на други страни, не могат да освобождават от арест и др. Да дойде някой си в полицията или да се обади по телефона и да наложи освобождаването на арестувани е възможно само при комунизма. Да се мисли, че това е възможно е също комунизъм, но очевидно цяла България мисли така. Ако поляците са успели да направят нещо, то е защото техните не са били толкова загазили - да не обяснявам

  5. orm
    #2

    нещата пак не са в наша полза.Натиска върху Либия закъсня за пореден път.Сега нашите нови приятели от Запад се чудят как хем да натиснат Кадафи, хем и да се разберат с него за евтин петрол.Жалко е че от това ще страдат нашите сънародници, но аз съм оптимист и мисля че рано или късно ще се "спазарим", колкото и грозно да е това.Целта според мен трябва да бъде да ги отървем на всяка цена, ако ще и да признаем че Министерски съвет работи за Моссад,ФСБ и ЦРУ взети заедно.:)

  6. сс
    #1

    къде са антиамериканските писачи,да сте чули досега другаря Путин или пък руска медия да заявява толкова ясни и категорични позиции???Нещо сте се изпокрили червени и жълти мушмороци....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.