Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Успехи в социалния сектор, липса на достатъчно инвестиции

0 коментара

Продължаващият ръст на Брутния вътрешен продукт в България е причина за общата положителна оценка на развитието на българската икономика през първите три месеца на годината, посочена в редовния доклад на Центъра за икономическо развитие.

Според поредното изследване на центъра, държавата регистрира успехи в социалното осигуряване, заетостта, развитието на нормативната уредба в екологията, подпомагането на земеделските производители. Позитивна е динамиката на развитие и в банковия сектор, туризма, промишлеността.

Остават обаче проблемите в привличането на чуждите инвестиции, както и в темпа на икономическия ръст. България се нуждае от много по-голям обем чужди инвестиции и 8 - 10 процента годишен икономически ръст, за да може да настигне останалите страни кандидатки за членство в ЕС, смятат експертите от центъра. Около 4% е очакваният ръст на БВП за първото тримесечие на тази година и около 5% - годишният. Миналата година ръстът на БВП за първото тримесечие беше 3,6 %, а за годината - 4,8 на сто.

Чуждите инвестиции за първите три месеца на тази година са 181,5 млн.долара , с 55 млн. повече от същия период на миналата година.

Освен по отношение на чуждите инвестиции, в доклада са оценени отрицателно политиките на държавата по отношение на приватизацията, реформата в здравеопазването и в съдебната система, секторната политика в транспорта и в сферата на информационните и телекомуникационните технологии.

Експертите от Центъра за икономическо развитие оценяват позитивно промените в данъчната среда, но определят като трудно започването на бизнес.

Според оценките, изпълнителната власт не толкова стимулира, колкото не пречи на развитието на бизнеса.

Докладът на центъра включва и бизнесанкета сред управителите на 400 предприятия. Положителна промяна се наблюдава при оценката им за практическото прилагане на законодателството. От друга страна обаче, според бизнесмените законодателната дейност е несигурна и не създава възможност за планиране.

В отговор на въпрос, съпредседателят на центъра, бившият вицепремиер Александър Божков заяви, че няма значение дали Министерството на икономиката ще бъде разделено или не. Важното е то да работи, а това сега не е така, каза Божков. По думите му идеите за разделяне на министерството идват, защото никой не смее да каже, че вицепремиерът Николай Василев трябва да бъде сменен.

Повече от година Центърът за икономическо развитие изследва и публикува 3-месечни доклади за развитие на българската икономика, които съдържат три компонента. Единият събира на едно място всички важни статистически показатели. Освен това се събират и по-важните елементи на държавната икономическа политика, въз основа на които се прави анализ. На трето място е бизнес климатът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.