Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Увеличават се дългосрочните договори за изкупуване на ток

1 коментар
Увеличават се дългосрочните договори за изкупуване на ток

Всеки производител на електроенергия от възобновяеми енергийни източници  (ВЕИ), който е излязъл на пазара до 31 декември 2010 г., ще сключва договори с НЕК за 12-годишно изкупуване на електроенергията по преференциални цени. По-високите стойности ще се определят от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да края на 2022 г.

Това предвижда проектозаконът за насърчаване използването на възобновяеми енергийни източници, алтернативни енергийни източници и биогорива, одобрен от Министерски съвет на заседанието му в четвъртък. Той обаче изключва от обхвата си водноелектрическите централи с мощност над 10 МВ.

В мотивите за приемането на проектодокумента се посочва, че така ще се увеличи делът на енергията от ВЕИ, ще се намали вносът на първични енергийни ресурси и конкурентноспособността на българската промишленост ще нарасне.

Въвеждането на нови задължителни дългосрочни договори за изкупуване на ток обаче ще блокира либерализацията на енергийния пазар и в следващите години. Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров вече призна, че с множеството дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията по инвестиционните проекти в ТЕЦ-овете в комплекса “Марица Изток”, пазарът се деформира и на практика в страната ни още известно време няма да има свободен енергиен пазар.  

С проектозакона за първи път се предвижда насърчаване на производството на топлинна енергия за охлаждане от ВЕИ чрез издаването на сертификати за произход. Вносителят смята, че по този начин ще се намалят и вредните въглеродни емисии във въздуха, излъчвани от горивните инсталации, транспорт и промишлени предприятия.

Според кабинета така ще се стимулира и потреблението на биогорива в транспортния сектор, а по-широкото използване на биомасата за производство на енергия ще осигури устойчиво развитие на селското стопанство и лесовъдството.

Производителите и вносителите на течни горива за нуждите на транспорта да предлагат на пазара горива от нефтен произход, смесени с биогорива в определено от закона за атмосферния въздух процентно съотношение. Примесите ще се правят и продават само в данъчни складове, лицензирани по закона за акцизите и данъчните складове.

Приемането на проектозакона за насърчаването на използването на ВЕИ е продължение на приетата през октомври 2006 г. национална програма с мерки за действие до 2015 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Санчо
    #1

    Грозните вятърни кули с отчайващо ниско КПД и висока себестойност на продукцията скоро ще цъфнат в БГ. Днес при 50 лева изкупна цена на мегаватчас от ТЕЦ домакинствата плащат тока по 16 стотинки, правете си сметката колко ще струва токът когато вятърните генератори, разни слънчеви панелки и други неефективни тъпотии почнат да бълват енергия по 200 - 500 лева за мегаватчас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.