Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В българското правно образование липсва практиката

13 коментара

Основните слабости на образованието по право в България са липсата на практическа насоченост и на чуждо-езикова подготовка, слабото присъствие на европейското право и липсата на умения за съставяне на различни юридически документи. Това показват данните от изследване на "Алфа Рисърч", проведено сред 400 работодатели и 300 млади юристи, представено в сряда по време на дискусия за реформата на висшето образование по дейността.

Работодателите и младите юристи са на мнение, че методите на преподаване и изпитване не са модерни, а изискванията към студентите занижени.

За работодателите пък водещо място при назначаването на работа имат компютърната подготовка и владеенето на чужди езици, а не специализираната подготовка. Според 52% от работодателите при наемане са най-важни психологичните и личностните критерии, а според 45% разчитат на юридическата подготовка.

Най-честите дейности, които възлагат на младите юристи, са извършването на различни по характер справки, изготвяне на писма, извършване на предварителна подготовка на материали по съдебни дела, изготвяне на проектодоговори, куриерски услуги до институции.

Повече от половината - 55.5% от работодателите, оценяват подготовката на младите юристи с "Добър 4", 24.5 с "Много добър 5", 16% със "Среден 3", 2% със "Слаб 2" и 1% с "Отличен".

Над 50% от анкетираните работодатели са на мнение, че младите юристи са по-скоро неподготвени за практическата работа, а 24.5% смятат, че са по-скоро подготвени. 24.5% пък твърдят, че са напълно неподготвени, а едва 0.5% - че са напълно подготвени.

Според работодателите, най-добро е юридическото образование на Софийския университет, УНСС, Великотърновския университет, Пловдивския университет, Нов Български университет, ЮЗУ, Бургаски свободен университет, Варненски университет, Русенски унверситет. Според студентите университетите, в които са най-високи изискванията, са Софийския университет, Великотърновския университет, УНСС, Пловдивския университет, ЮЗУ, НБУ, Русенския университет, Бургаски свободен университет, Варненски университет.

Посланикът на Франция в България Етиен дьо Понсен, който присъства на дискусията, препоръча по-ефикасен контрол по отношение на връчването на дипломи, засилване на практическата насоченост на образованието, езиковата подготовка и усвояването на европейското право и други.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. практиката
    #14

    От доста време насам се наблюдава явлението - българското образование се свежда до юридическо и икономическо. Там е най-големият наплив от желаещи да получат висше образование. Всичко останало просто няма стойност поради остаряла система, закостенели преподаватели в пенсионна възраст, някои от които откровено дебилни от възрастта. Значи образованието в Б-я бълва юристи и икономисти. Някои с купени дипломи. И, както каза един чужденец, научил добре български и учещ в български институт: "У вас учат

  2. Запознат
    #13

    Българското правно образование се доминира от дърти професори със сталински манталитет и склонност да се занимават с лизане на Гоцевия задник, за да станат я съветници, а членове на Конституционния и някой друг висш съд (груевци,танчевци,токушевци,пткановци и т.н.)

  3. Кадията
    #12

    В България отдавна няма правно образование.Има Юридически факултет в Софийския Университет,където се дава свястна юридическа подготовка.Има и куп други екзотични местенца,където срещу съответното заплащане ще ти напечатат и връчат диплома на "юрист" с твоето име.И накрая имаме и Милиционерско училище в Симеоново,където нямои по-суетни милиционери им дават правоспособност на "юристи".Съчетано с всеобщата деморализация и перверзност на това,което е прието да се нарича "съдебна система",гарнирано с някой и друг КРАСЬО прави нещата да са такива каквито са.Гнусни и нетърпими...

  4. Де юре
    #11

    Право-само в СУ! Русе да си гледа ВИММЕСС, Търново да произвежда даскалици, УНСС-икономисти, ЮЗУ, Варна и Бургас са платени прогимназии за купени дипломи!

  5. реформа
    #10

    Правно образование за размерите на България като население и необходимости -само В СУ Св.Кл.Охридски!А самото правно образовнаие коренно да се реформира!Независимо къде се учи право студентите са стресирани от липсата на обективни критерии,от зубрене на номера на членове!?! и норми ,които са променливи.Недстатъчно усвояване на правната логика и на практиката е повсеместно.И като заключение казвам:Добро утро-,но никога не екъсно.

  6. Az
    #9

    izeti ot slujbite.

  7. адвокат
    #8

    ОТ света. Стоят в СУ я за престиж я да крадата защото и това може да се прави, я за някоя друга облага.Юристите които от тук нататък ще излизат от българските университети ще са все по-неподготовени.

  8. тракторист
    #7

    има един образователен център по право. Е вярно, след светлата дата там беше извършена най-голямата сеч - и с основание за комунистите, то ЗЗД си трее. Въпросът е, след като се навъдиха "пътуващи путкопредаватели" като Ахасфер /всичките излюпени под крилото на партията, барабар с Борето Велчев/, къде беше омразната им държава /чийто закон за защитата и бе обявен за най-фашсткия в историята на родината/ та да се намеси и да сложи поне мъничко ред та да не ставаме свидетели как разни чалгаджийки, мутреси

  9. българин
    #6

    На младите юристи им липсва най-вече морал, усещане за мисия, оптика за социалната справедливост. Просто защото знаковите юристи (в парламента, изпълнителната власт, съдебната власт, университетите) не могат да им дадат тези ценности, а са пример за най-комерсиално, криминално-лобистко и аморално поведение в професионалната си дейност. За да се намали броят на такива хора в обществото просто трябва да се обяват 10 нулеви години за юридическите специалности в хилядите ни университети.

  10. Випуск 91 СУ-ЮФ
    #5

    Нещата наистина са трагични с упадъка на това образование. А вярвам, че си давате сметка, че на този упадък в голяма степен се дължи и корупционния натиск в съдебната система. Та нали всички тези завършили в университета на с.Горно нанадолнище трябва да си намерят работа, а пазарът на труда не е толкова голям колкото произведените "юристи" през последните 10-25 години. Пък и на сводобния пазар няма да оцелеят. И затова си търсят държавна работа, на сигурно - в съд, прокуратура и пр. И отиват там с пълното съзнание, че ще правят от правораздаването бизнес...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.