Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В БАН работят 17 учени от Украйна

0 коментара
В БАН работят 17 учени от Украйна

В момента в около десетина института на Българската академия на науките (БАН) работят около 17 украински изследователи. Това съобщиха от БАН във вторник, когато председателят на академията акад. Юлиан Ревалски заедно с ръководството на академията се срещна с украински учени, получили подкрепа от институцията и започнали работа там.

Ревалски припомни, че веднага след началото на войната в Украйна БАН е инициирала подкрепа за украинските учени, като в знак на солидарност им предостави почивните си бази за настаняване и обяви дарителска кампания за украинските бежанци. Около 25 учени и техните семейства са били настанени в базата в столицата и около 100 бежанци са приети в почивната станция във Варна. Освен това е решено, ако има желаещи украински учени да продължат работата си в България, да бъдат назначени в институтите на БАН.

Гласувана е и специална програма от бюджета на БАН, от която да се изплащат възнагражденията на украинските учени.

"Работим много упорито и по въпроса как да приемем повече млади хора - докторанти", разказа още Ревалски.

В момента в различни институти на БАН своята научна дейност продължават 17 учени от Украйна, разказа и проф. Михаил Станчев. Той отбеляза, че от присъстващите на днешната среща 11 учени - петима са доктори на науките, четирима са доценти, основната част са историци, но има и биолог, икономист, изкуствовед, физик. Основната група е от Харков. Петима от тях са с български произход - бесарабски и таврийски. Като учени ние продължаваме да работим и да правим всичко възможно да допринасяме за научното сътрудничество между двете страни, каза още той. 

Украинските учени споделиха спомени от напускането на Украйна и разказаха как са приети в България и за работата си тук. Сред участниците в срещата е доц. д-р Мария Тортика, която в момента е част от екипа на Института по балканистика с Център по тракология (ИБЦТ-БАН) и разказа за участието си в съвместен проект на ИБЦТ-БАН и Националния археологически институт с музей при БАН, свързан със запазването и популяризацията на културното наследство в Украйна. 


“Ние изпълняваме най-обикновен човешки дълг, към който добавяме и колегиален. Вие знаете колко усилия са необходими един човек да се формира като учен - това е дълъг процес, който не свършва само с образованието, продължава с докторат и поне още няколко години след това. Да се формира един учен е дълъг процес, изискващ много труд, радвам се, че имаме възможност да подпомогнем нашите колеги да продължат своята професионална  дейност в този труден за тях момент”, каза акад. Ревалски.

Той припомни, че в Харковския университет се намира най-активният ни българистичен център извън България. Той допълни, че центърът носи името на първия председател на Българското книжовно дружество Марин Дринов. Дринов е бил професор в Харковския университет, отбеляза Ревалски. В тази връзка имаме по-специална връзка с нашите колеги от Украйна, посочи още той. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.