Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В България има дискриминация, пренаселени затвори, неефективно правораздаване

57 коментара
В България има дискриминация, пренаселени затвори, неефективно правораздаване

30 страници са отделени на България в годишния доклад за 2005 г. на Държавния департамент за практиките на страните в областта на човешките права. Докладът, който обхваща преглед на човешките права и свободи в 196 страни, бе огласен от държавния секретар Кондолиза Райс в сряда вечерта.

Документът е съсредоточен върху действията на правителствата в изпълнение на поети от тях задължения по международни споразумения, като информацията за него е събирана от общодостъпни източници.

Дискриминация и полицейско насилие

България, както и много други страни, е упрекната в дискриминация спрямо етнически и верски малцинства, спрямо жени, деца и хора с недъзи, в трафик на хора. Друго нарушение в България, което се изнася във всеки годишен доклад в последните години, са лошите условия в затворите и местата за временно задържане. Тези условия - пренаселеност, липса на вентилация, на санитарни условия и често на светлина, се смятат за нехуманни по международните норми.

Броят на затворниците в България е 11 324, намиращи се в 12 затвора, което, според доклада, надхвърля 3 пъти капацитета на местата за изтърпяване на наказания.

В доклада се съдържат сведения за брутално третиране на затворници в България. Цитирани са ред примери за нарушения от страна на полицията, а за съдебната система се казва, че остава корумпирана и неефикасна.

Правителството няма достатъчно средства за контрол върху полицията и съдебната система, които могат да остават ненаказуеми, се казва още в документа.

Като пример за полицейско насилие се посочва смъртта на Ангел Димитров -Чората на 10 ноември миналата година, починал от мозъчен кръвоизлив, причинен от побой при задържането му от полицията. В документа се изтъква, че е бил направен опит да се скрият истинските причини за смъртта на Димитров и че в крайна сметка следствието срещу заподозрените полицейски служители е било прекратено поради липса на доказателства. 

В относително добро състояние в България, според доклада, е свободата на пресата. Държавните осведомителни агенции, БТА и Българско национално радио, са били най-обективните и надеждни източници на информация и най-сериозни критици на правителството.

Нарушени права на жените и децата

Докладът изброява ред нарушения на правата на жените в България. Според данни на българската полиция една от всеки четири жени в страната е била жертва на домашно насилие. По данни в доклада 40% от жените в България страдат от сексуален тормоз на работното си място. Има неравенство между мъже и жени по отношение на възможностите им за професионална реализация, както и разлика в заплащането. Заплатите на жените в частния сектор са с 24% по-ниски от тези на мъжете, се отбелязва в анализа на Държавния департамент.

Друг голям проблем в България остават детските права. Детските интереси, според доклада, не са достатъчно защитени от държавата. Има данни за експлоатация на детски труд. Според статистики през 2000 г. 14% от децата в България на възраст от 5 до 17 години работели, и то не в семейния бизнес.

Според доклада почти липсват грижи за бездомни деца и за деца в рискова ситуация. Условията в държавните институции за деца са лоши, медицинските грижи са неадекватни. Липсват специални училища за деца с увредени способности за учене.

Проблем са и насилието върху деца, детската просия, проституция и търговията с деца въпреки известно намаляване на тези нарушения в сравнение с 2004 г. Децата от малцинствен произход страдат от дискриминация, най-вече децата от ромски произход.

Търговията с хора, предимно жени и момичета, продължава да бъде голям въпрос. Отбелязват се ред други нарушения на човешките права в сферите на третирането на деца с физически или умствени недъзи, дискриминация спрямо ромите и социална дискриминация спрямо сексуалните малцинства.

Посочва се, че условията на труд в България също не достигат стандарта на установените човешки права. Един аспект на този проблем е, че минималната заплата от 150 лева не осигурява достатъчно висок стандарт на живеене.

Корупция и ширеща се престъпност

В доклада се изразява още загриженост от широката, ширеща се престъпност и корупция в страната ни. В отделен абзац без коментар се споменава, че през 2005 година са били убити 25 известни личности, като в повечето случаи мотивите се търсят в процеси, развиващи се вътре в самите престъпни групировки.

България е спомената и в частта на доклада, посветена на правата на човека в Либия. За страната се казва, че Социалистическата народна либийска арабска джамахирия е авторитарен режим, управляван от Муамар Кадафи от 1969 г., се

отбелязва в началото на документа, свързан с джамахирията. Там става ясно, че има доста проблеми, с които страната трябва да се справи и се посочват като такива, свързани с правата на човека, неспособността на гражданите да променят правителство, отказ от справедлив публичен съдебен процес, мъчения, лоши затворнически услови, произволни арести и ограничения на гражданските права и свободи, и др.

Но докладът отбелязва, че все пак има известно подобрение, като наред с премахването на Народния съд през януари дава за пример и решението на Върховния касационен съд от 25 декември, където съдът прие жалбата на българските медицински сестри и палестинския лекар и върна за преразглеждане тяхното дело, в което те, припомня Държавният департамент, са обвинени в умишлено заразяване на 426 деца със СПИН през 1999 година.

САЩ – обект на критика заради скандалите със затворите в Гуантанамо и Ирак

За първи път тази година докладът на Държавния департамент съдържа забележки към САЩ за нарушаване на човешките права. Според коментаторите скандалите, свързани с третирането на заподозрени в тероризъм деца, затворници в Гуантанамо, в Ирак и Афганистан  са предизвикали достатъчно международно напрежение, за да принудят Държавния департамент да критикува САЩ.

Най-големи нарушители на правата на човека според доклада са Китай, Северна Корея, Бирма, Иран, Куба, Зимбабве и Беларус. Критика е отправена и към държавите от Западните Балкани - Албания, Босна, Хърватия, Македония, Сърбия и Черна гора и Косово.

Прави впечатление, че няколко нарушения се повтарят във всички тези държави - участие в трафик на хора, най-често секстрафик на жени и девойки, нарушения, свързани с корупция, както и дискриминация спрямо ромското население и други малцинства, също така и спрямо жени и деца с умствени и физически недъзи.

За първи път Държавният департамент официално упреква Косово в обществена враждебност спрямо сръбското малцинство и православната църква и в ограничаване на свободата им.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

57 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Генерал Кобалт
    #58

    Много добре ме разбра?

  2. касапина
    #57

    мила

  3. Чер Арапин
    #56

    ?

  4. нинчофоб
    #55

    Пишеш, че мразиш руснаците. После, че МАЙ повече мразиш американците. Обаче обичаш Костоф. Айде да се разбереш със себе си какво всъщност обичаш и какво/не кого/ мразиш, защо драскаш под статиите и какво сме ти виновни, та трябва да ти четем глупостите! Това костовряците наистина сте за лудницата!

  5. Наблюдател
    #54

    ,,България, както и много други страни, е упрекната в дискриминация спрямо етнически и верски малцинства,,Тази инф. за Кондолиза Райс идва от вас нали? А ето я истинската информация:1) От петте първи поста в държавата трима са на евреи (Дмитриевич, Кобурга и Пирински) и два са на цигани (Доган и Седефчев). Няма нито еди българин!!!2)Етническата ДПС с 6% електорат притежава 50% от власта и почти 100% от еврофондовете3)Циганските квартали с 0% ,,принос" в плащането на данъци получават 60% от соц. помощи

  6. Nina
    #53

    Не те рзабрах?

  7. Генерал Кобалт
    #52

    Щото те обича, а ти кажи на кого обърна внимание! А, си пишем не от вчера нали?Може би донякъде на Гого?

  8. reakzioner
    #51

    E aide sega, ti si ia znaesh nai dobre! Na horata tova im e hubavoto, 4e sa razli4ni i vazpriemat edno i sashto neshto po razli4en na4in. A da zavishdam, ne, to niama kakvo da se zavizda!

  9. Nina
    #50

    пак някой пише от мое име.

  10. Nina
    #49

    Какво например!? Май завиждаш,А? Какъв хубостник?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.