Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В бюджета има грешки за милиарди, твърди КНСБ

5 коментара
Председателят на КНСБ Пламен Димитров критикува проекта за бюджет на правителството, снимка БГНЕС

В проекта за бюджет на служебното правителство има допуснати няколко сериозни грешки, които изкривяват дефицита с милиарди левове. Това обясни президентът на КНСБ Пламен Димитров в неделя пред Нова тв. На първо място данъчните приходи в проектобюджета са доста подценени, каза той.

“С близо 20 милиарда лева ще нарасне БВП. Това казва Министерството на финансите. И БНБ казва същото. Обикновено около 40 на сто от БВП са данъчните приходи. Аритметиката показва, че те трябва да нараснат със 7-8 милиарда, а те са заложени да растат с 5 милиарда. Тоест 2-3 млрд. сме скрили като буфери в приходната част“, коментира Димитров.

Той има критки и към разходната част на бюджета: “Заложените капиталови разходи на държавата са за над 10 милиарда лева, при положение че никога не сме изпълнявали повече от 7.5 милиарда лева. Миналата година изпълнихме 5.5 млрд. при планирани 8.2. Има огромна дупка или казано с други думи - има надписани капиталови разходи. По същия начин стои въпросът с издръжката на всички ведомства и министерства. Тя е увеличена доста сериозно. Бих казал, че там 1.5 милиарда са завишени, а в същото време заплатите и разходите за заплати са подценени”.

Според КНСБ държавата трябва да събере поне 3 милиарда лева повече данъци от записаното и да изхарчи близо 3-4 милиарда лева по-малко. Това свива прогнозираният бюджет дефицит до около 3% от БВП.

“С аритметика за 2-3 минути става ясно, че има няколко грешки в бюджета и подценени числа, които са сериозни. Говорим за милиарди. Не е толкова страшна цялата картинка (с финансите на държава)”, посочи Димитров.

Според него балансът в държавните финанси може да се постигне чрез увеличение на събираемостта на данъчните приходи или с преструктуриране на данъците.

“С едно минимално увеличение на някои данъчни ставки може да се постигне една устойчивост на данъчните приходи”, коментира той.

“Бюджетът на държавата не е състоянието на държавата, а представлява прогноза какво би станало, ако всъщност няма действия от тази държава“, допълни Димитров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #5

    Селската мекица - министър на финансите е човек на Владито Горанов, чийто заместник беше. Незнайно защо тази велика специалистка с вид на счетоводителка на ТКЗС беше оставена на поста си от Асен Василев.

  2. Десен бесен
    #4

    С такива сметки всеки второкласник може да стане финансов министър. После се хвалят кой какъв бюджетар бил. Целта на упражнението е пРезидента и гербавите да обикалят по медиите и да обясняват как държавата при Асен Василев е фалирала и дефицита ще ни бъде 6,2%. Яд ги е, че парите за "правилните" фирмички секнаха и държавата дръпна. Втора по ръст на идустриалното производство, първа по ръст на заплатите в ЕС. Затова нападнаха и пенсионерите. От тях НЕ МОЖЕ да се КРАДЕ!

  3. асен
    #3

    толкова може клъстата специалистка на реZидента!

  4. lindentown
    #2

    Когато заложиш чувствително по-малко данъчни приходи, това означава, че искаш да се застраховаш за несвършена работа от страна на държавата и НАП. И при евентуално преизпълнение на приходите да се хвалиш колко си добър. А когато заложиш чувствително повече капиталови разходи, това означава, че имаш намерение да раздаваш ударно пари на "наши хора". С една дума, да крадеш.....

  5. Един препатил
    #1

    Класика в жанра - залагаш по-малко приходи и повече разходи. Така получаваш излишък, който харчиш на воля в края на годината. За повече подробности - при Кирил Ананиев, който това упражнение го отиграва повече от 20 години при всички правителства.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.