Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Ирак е спокойно след произнасянето на присъдата над Саддам Хюсеин

7 коментара
В Ирак е спокойно след произнасянето на присъдата над Саддам Хюсеин

Иракските власти частично отмениха 24-часовия полицейски час в столицата Багдад ден след като Саддам Хюсеин бе осъден на смърт заради престъпления срещу човечеството, предаде в понеделник ББС.

Гражданите вече могат да излизат по улиците на столицата и в две други провинции, но все още е забранено движението на автомобили. Багдад бе опразнен за два дни преди произнасянето на присъдата, за да се избегнат евентуални безредици.

Произнасянето на присъдата бе посрещнато със сцени на радост в шиитския квартал на свещения град Наджаф, докато в родния град на Саддам жителите не се съобразиха с полицейския час и излязоха на улицата с плакати на своя герой.

Три години след залавянето на бившия иракски лидер изблиците на сепаратистко насилие доведоха страната до ръба на гражданската война и според иракчаните съдебното решение ще успокои обстановката, подчертава ББС.

Съдебното решение автоматично ще бъде обжалвано пред съдебен състав от девет съдии. В неделя бившият иракски лидер бе осъден на смърт чрез обесване заради избиването на 148 жители шиити на селището Дуджаил през 80-те години на миналия век след извършен срещу него несполучлив атентат.

Процедурата по обжалването на присъдата на Хюсеин и шестима други обвиняеми, двама от които също осъдени на смърт, а един на доживотен затвор и трима на 15 години, най-вероятно ще отнеме няколко седмици. Ако присъдата бъде потвърдена, изпълнението ѝ трябва да стане в срок от 30 дни след решението.

Кореспондентът на ББС коментара, че обесването може да бъде извършено след два или три месеца, въпреки че има доста въпросителни относно процедурата.

От друга страна, някои юристи твърдят, че изпълнението на присъдата трябва да бъде отложено, за да може съдът да се произнесе и по друго дело срещу Саддам за зверствата, извършени срещу кюрдите в Ирак. Но иракските власти уверяват, че изпълнението на смъртното наказание няма да бъде изкуствено отлагано, за да завърши и другото дело.

Адвокатите на Хюсеин заявиха пред ББС, че не са получили официалното известие за смъртното наказание – изискване, което те твърдят, че е задължително преди обжалването.

Това е техническа подробност, но показва колко неефективни са много от правилата и разпоредбите, според които се води процесът, коментира ББС.

Междувременно решението на съда продължава да предизвиква противоречиви реакции сред международната общност.

Иракският премиер Нури Малики определи решението на съда като “присъда на една цяла тъмна ера”.

Американският президент Джордж Буш коментира, че това е паметно събитие за усилията на иракския народ да замени управлението на тирана с това на закона.

Иракският президент Джалал Талабани, който е на посещение във Франция, заяви в понеделник, че след като възможностите за обжалване на присъдата над предшественика му се изчерпат, решението ще подлежи на изпълнение, без да изисква подписа му.

Трибуналът, който осъди Хюсеин, е този, който привежда в действие присъдите, така че не е необходимо президентът да ги подписва, уточни Талабани.

Британският премиер Тони Блеър коментира, че е против смъртното наказание, независимо дали става въпрос за Саддам или за който и да било друг. Според него обаче процесът дава възможност да си припомним как изглеждаше Ирак в миналото - жестокостта, тиранията, стотиците хиляди убити и войните.

Съветът на Европа призова иракските власти да не изпълнят смъртната присъда срещу Хюсеин. “Саддам Хюсеин е безмилостен диктатор, който трябва да бъде наказан за престъпленията си, но ще бъде напразно и погрешно да го екзекутират", каза генералният секретар на Съвета на Европа Тери Дейвис. Той допълни, че Ирак няма нужда от повече насилие и още по-малко от екзекуция, дирижирана от държавата.

Подобен призив отправи и председателят  на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа Рене ван дер Линден. Той коментира, че екзекуцията на Саддам само ще засили напрежението в Ирак.

Висш представител на Ватикана определи смъртната присъда срещу Саддам като "ненужна" и "контрапродуктивна", предаде ДПА. Председателят на Папския съвет за справедливост и мир на Ватикана -  кардинал Ренато Рафаеле Мартино, припомни, че смъртното наказание е престъпление.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Библията
    #8

    "процесът дава възможност да си припомним как изглеждаше Ирак в миналото - жестокостта, тиранията, стотиците хиляди убити и войните."А сега Ирак е това, което е бил в най-стари времена: райската градина, наричина в Библията "Еден". Всички праведници ще отидат там.

  2. rusofob
    #7

    Европейците да не се правят на света вода ненапита.Само преди 60 години (че и по малко) в Европа са се водели многобройни дела и са били изпълнени многобройни смъртни присъди. Как щяха да реагират тогава ако беше дошъл примерно мексиканския президент и им беше казал че е нехуманно и недемократично да се изпълняват смъртни присъди?Да не говорим как реагираше същата тази Европа на безкрайните смъртни присъди в социалистическия лагер? А как реагира сега? Нима в Китай не се изпълняват смъртни присъди?

  3. rusofob
    #6

    Да си направи пълен преглед на собствените си греди и после да описва треските на другите.

  4. от USA
    #5

    И да приложи днешните си слабоватички аргументи към Нюрнбергския процес. Би ли било напразно и погрешно висшите нацистки ръководители да бъдат екзекутирани? Би ли било напразно и погрешно да бъдат екзекутирани онези, които организираха Холокоста.Преди Европа да говори простотии, нека се извини на Германия за "напразните и погрешни екзекуции" на водещи германски държавници и генерали. Ако Европа смята, че Нюрнбергският процес е бил правилен, тогава да признае правилността и на присъдата над онзи плужек Саддам.

  5. Ха-ха-ха
    #4

    демокрацията е най-голямото робство измисляно някога, всеки прави каквото си иска и казва че това е било в името на демокрацията, не искаме демокрацията, а свобода за всички хора. Свободата да не бъдеш роб в собствената си родина - Земята.

  6. Приятел
    #2

    Позновам се с много кюрди от Ирак.В страна в която живея има и сомалиици,босненци и др.Кюрдите са единствено работливите от всички зруги .Сомалииците не можеш да ги накараш на работа.Много преди да хаванат Саддам Кюрдите все се молуха някай да опука на центъра на Багдад.Не се случи.Да избройвам ли престъпленията на Саддам.Няма нужда.Положението е много деликатно.Синните и шеитите са едни срещу други.Бин Ладен е за сунните.САЩ и Великобритания са почето за щеитите.Те пак са част от Иран.Иран е протев САЩ и ето ти кръгът се затвори.Иди се оправяй.Всички искаме там да има демокрация,но уви с тия чалмати ходжи това не става.

  7. Американец
    #1

    би ли превел на ЗЕМЕН език изказването си?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.