Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Кипър започват да лекуват болни котки с хапчета срещу Covid

2 коментара
В Кипър бушува епидемия от котешки коронавирус, който е отнел живота на хиляди домашни и бездомни животни. Сн. Pixabay

Ветеринарните служби в Кипър започват да лекуват котки с човешки лекарства срещу Covid в опит да спрат разпространението на вирулентен щам на котешки коронавирус, който е убил хиляди котки. Службите вече са са получили първа партида хапчета против Covid от запаси, които първоначално са били предназначени за лечение на хора, съобщи "Гардиън".

Министерството на здравеопазването обяви, че започва лечението на 8 август, празнуван като Международен ден на котката.

Ще бъдат използвани общо около 80 000 хапчета срещу Covid.

Ветеринарните власти в Кипър прибягват до човешките лекарства заради тревожно увеличение на случаите на котешки инфекциозен перитонит (FIP), причинен от котешки коронавирус, който, ако не се лекува, почти винаги е фатален.

Вирусът беше засечен за първи път през януари в столицата на Кипър – Никозия. В рамките на три до четири месеца заболяването се е разпространило по целия остров, според ветеринарната асоциация на Кипър.

Експерти от университета в Единбург, разследващи огнището в сътрудничество с кипърските ветернарни власти установиха, че в рамките на 12 седмици броят на случаите на FIP, потвърдени с PCR тестове, се е увеличил 20 пъти в сравнение с предходната година.

Д-р Харалампос Атипа, старши преподавател по ветеринарна клинична патология, който ръководи екипа на Университета в Единбург, каза проучванията са фокусирани върху идентифицирането на възможната мутация, която е довела до този силно вирулентен щам.

Въпреки че мутиралият котешки вирус не е свързан с Covid-19 и не може да бъде прихванат от хора, molnupiravir - активната съставка в хапчетата против Covid, се оказа полезна за котки, диагностицирани с FIP.

Вирусът се отделя с изпражненията на заразени котки и след това се разпространява чрез контакт. Котешкият коронавирус е регистриран за първи път през 60-те години на миналия век. Огнища на FIP, макар и редки, са се случвали преди това в Обединеното кралство, САЩ, Тайван и Гърция, но винаги са били ограничени до развъдници.

В Кипър вирусът изглежда е приел много по-вирулентна форма, като дори домашни любимци стават жертва.

Дружеството за защита и хуманно отношение към котките на острова (PAWS) наскоро направи драматичното твърдение, че около 300 000 котки - домашни и бездомни - са загинали в резултат на скоростното предаване на болестта от януари. Местните ветеринарни лекари определиха тези данни като "преувеличени“ и казаха, че смъртните случаи на котки са около 8000 през първата половина на 2023 г., но не оспориха сериозността на епидемията.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. John Doe
    #2

    Няколко проучвания САЩ доказаха, че вирусът може да се предава от котки и други домашни и диви животни на хора.

  2. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Глобализма е болест!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.