Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Копенхаген ни сочат нуждата от реформи в правосъдието и МВР

0 коментара

На срещата на върха в Копенхаген, която официално ще започне утре следобяд, България и Румъния ще получат пътни карти и увеличение на предприсъединителните помощи.

Тази инфомация е разпрострнена от датското председателство в анотирания дневен ред на срещата.

Пътните карти, представени от Европейската комисия, посочват на България и Румъния ясно формулирани цели и им дават възможност да определят скоростта на процеса на присъединяване. Съществено е България и Румъния да се възползват от тази възможност, като ускорят подготовката си.

Съюзът подчертава важността на съдебната и административната реформа, които ще тласнат напред подготовката за членство. Съюзът ще увеличи значително предприсъединителните помощи, които трябва да се използват гъвкаво и да се насочват към приоритетни области като правосъдие и вътрешни работи.

Другото очакване на София и Букурещ - Брюксел да поеме твърд ангажимент за дата за присъединяване, изглежда няма да се осъществи.

Позовавайки се на заключенията на Европейския съвет от Брюксел и поставяйки го в зависимост от по-нататъшен напредък в изпълнение на критериите на членство, датското председателство днес потвърди също така, че целта е България и Румъния да бъдат приветствани като членове на Европейския съюз през 2007 г. Съюзът потвърждава, че преговорите за присъединяване с тези страни ще продължат въз основа на досегашните принципи и всяка страна ще бъде оценявана по собствените ѝ постижения.

Днес говорителят на Министерски съвет Любомир Тодоров обаче заяви, че България има реални шансове да получи в Копенхаген нова пътна карта визираща датата 2007 целево, а не индикативно - т.е., ангажираща в по-висока степен Евросъюза през 2007 ние да станем негови членове. Според него, ако все пак датата бъде индикативна, това пък ще бъде компенсирано с по-големи финансови помощи от страна на ЕС.

"Реформата в съдебната система не може да бъде ярък негативен фактор за решенията, които ще се вземат в Копенхаген", заяви Товород на въпрос дали забележките на Брюксел за съдебната реформа няма да се отразят на евентуалния резултат за България от срещата.

Дневният ред на европейската среща на върха в Копенхаген на 12 и 13 декември включва две основни теми: разширяването на Европейския съюз и функционирането на Европейския съвет в бъдещия разширен ЕС.

Според т.нар. анотиран дневен ред точка първа предвижда приключване на преговорите за присъединяване с 10 страни - Естония, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Словакия, Словения, Унгария и Чехия. ЕС очаква тези страни да станат пълноправни членове на 1 май 2004 г. Договорът за присъединяването им трябва да бъде подписан на 16 април 2003 г. в Атина.

Срещата на държавни и правителствени ръководители на 15-те страни от ЕС ще бъде открита на 12 декември в 18.30 българско време с пресконференция на председателството в конгресния център Бела в Копенхаген. Първата работна сесия на Съвета е в 10 ч. на 13 декември, втората в 15 ч. След 17.45 са разговорите с лидерите на страните кандидатки.

Датското председателство е оповестило готовността си да удължи при необходимост срещата и през уикенда, за да се постигнат целите на срещата.

Оповестяването на тази готовност идва от трудностите във финалната права на преговорите с 10-те страни, от първата вълна. Проблемите се оказаха особенно остри с Полша, която досега отказва да приеме условията, предложени от ЕС за присъединяването ѝ. Полската икономика е силно зависима от селското стопанство, поради което Варшава настоява за по-високи селскостопански субсидии от ЕС и иска да постави въпроса в Копенхаген въпреки предупрежденията на датското председателство.

Датското председателство на ЕС предупреди днес, че отделни страни-кандидатки няма да могат да блокират най-голямото разширяване в историята на ЕС в навечерието на Европейския съвет в Копенхаген.

"Председателството на ЕС не може да отиде по-далеч. Нищо повече не можем да извадим от джобовете", заяви датският министър на външните работи Пер Стиг Мьолер на пресконференция в Брюксел. Той говори след края на срещата на външните министри от ЕС, последната преди Съвета на ЕС в Копенхаген, на който трябва да приключат преговорите за присъединяване на 10 страни кандидатки от първата вълна на разширяването.

Решени сме да приключим преговорите с толкова кандидатки, колкото е възможно, и се надяваме те да са 10, заяви датски представител, пожелал анонимност. Той добави, че готовите страни-кандидатки не бива да изчакват неподготвените.

Датският външен министър Пер Стиг Мьолер беше съвсем директен и предупреди вчера Полша, че прави рискован залог. Когато се опитвате да спечелите всички карти наведнъж, може и да изгубите всичко, каза той. Външните министри от ЕС днес утвърдиха пакета предложения на датското председателство, отнасящи се до разширяването, с изключение на финансовите аспекти, които ще бъдат решени окончателно на срещата на върха в Копенхаген. Тогава ще бъде решен и въпросът за селскостопанските квоти, по който страните кандидатки също имат възражения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.