Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Копенхаген Турция най-вероятно ще получи условна дата за преговорите с ЕС

0 коментара

ЕС бавно се приближава към решението да даде на Турция условна дата за начало на предприсъединителни преговори при положение, че страната предприеме в рамките на две седмици някои ключови ходове във връзка с вътрешнополитическите реформи, Кипър и европейската отбрана, заявиха вчера европейски дипломати.

Според същите източници големите сили в ЕС работят по формула, предвиждаща начало на преговори с Турция през 2004 г. в случай, че страната приложи навреме ключовите реформи в сферата на човешките права и демокрацията, за да може да те да бъдат оценени следващата година.

"Това не е точна дата, но е повече от дата за датата. Можем да я наречем условна дата", отбеляза дипломат от ЕС.

Неофициалният лидер на Турция Реджеп Тайип Ердоган, чиято Партия на справедливостта и развитието спечели този месец парламентарните избори в страната, е на европейска обиколка с цел да осигури подкрепа за европейските амбиции на Турция.

Той обеща радикална ревизия на конституцията съгласно критериите от Копенхаген за политическите свободи, правовия ред и правата на малцинствата, и даде предпазливо окуражителни индикации по повод мирния план на ООН за Кипър.

При положение, че все още предстои да бъдат сформирани законодателни комисии и че следващата седмица ще бъде честван четиридневен официален празник, според дипломатите новото правителство има малки шансове да демонстирра законодателната си ешимост и да резервира билета си за преговорите за членство преди срещата на върха на ЕС на 12 декември.

"Новото правителство разполага с около една седмица да убеди Европа в сериозните си намерения за реформите, споразумението за Кипър и сътрудничеството по въпроса за европейската отбрана. Топката е в полето на Турция", коментира европейски дипломат.

Ключовите стъпки, които ЕС иска да бъдат извършени до 12 декември, включват законодателна програма с главен приоритет политическите реформи, подписване на рамково споразумение за преговори на базата на мирния план на ООН за Кипър, както и постигане на споразумение, предоставящо на ЕС сигурен достъп до оперативното ланиране и активите на НАТО в рамките на европейските военни операции.

Датският външен министър Пер Стиг Мьолер ще посети Анкара в понеделник, а премиерът Андерс Фог Расмусен ще осъществи обиколка на европейските столици, за да осигури консенсус по въпроса какво да бъде предложено на Турция на срещата в Копенхаген, която Дания ще председателства.

Според високопоставен официален представител на ЕС страните-членки все още не са решили по какъв начин да отговорят на искането на Турция за твърда дата за начало на предприсъединителни преговори.

"Моето впечатление е, че страните-членки все още не са взели решение и не са изяснили позицията си. В момента те си играят на изчакване, като всеки иска да види първо докъде са готови да стигнат останалите", коментира официалният представител.

"Но двете основни виждания са дата за датата и условна дата", допълва той.

Председателят на Европейската комисия Романо Проди продължава да твърди, че е прекалено рано да се определя дата на Турция, мотивирайки се с оценката на ЕС от миналия месец за напредъка на страната в сферата на човешките права.

Същевременно САЩ оказват силен натиск върху ЕС да приюти нейния жизненоважен стратегически съюзник, разположен на границата между Европа, Близкия Изток и Централна Азия.

Според високопоставен източник ЕС е дал на Ердоган списък от условия, включващ пълното премахване на изтезанията, намаляване на максималния срок на задържане на 24 часа, пълна свобода на изразяване на политическите убеждения, нов закон за медиите, ограничаващ намесата на държавата, ефективен политически контрол върху армията, ограничаване влиянието на Националния съвет за сигурност до чисто консултативни функции, пълно прилагане на разпоредбите на Европейския съд за правата на човека и защита на етническите и религиозните малцинства.

Във връзка с другите два въпроса един от западните дипломати в Анкара отбелязва: "Споразумението за европейска отбрана в основата си е готово за подписване в подходящия момент. Ако Турция успее да реагира бързо и подпише рамково споразумение за Кипър до 12 декември, смятам, че ще си отвори вратите на ЕС в Копенхаген".

Според някои дипломати Турция се опитва да започне преговори преди май 2004 г., когато ще бъдат приети десетте страни-кандидатки, които се очаква да приключат предприсъединителните преговори следващия месец. Мненията в ЕС по въпроса за графика обаче се различават значително.

Някои страни-членки смятат, че евросъюзът трябва да даде по-рано оценка на напредъка на Турция, още на срещата на лидерите на ЕС през юни 2003 г. в северния гръцки град Солун. Подобен срок според тях ще поддържа натиска върху Турция да ускори реформите и споразумението за Кипър.

Според други обаче тези шест месеца са твърде кратък период за действително прилагане на реформите в сферата на човешките права, а не само прокарването им на хартия. Някои смятат, че началото на преговорите с Турция трябва да бъде отложено, докато парламентите на страните от ЕС не ратифицират сегашната вълна на разширяване, за да се избегне негативната реакция на общественото мнение.

Холандия и Австрия са сред страните-членки на ЕС, които се противопоставят най-силно на определянето на твърда дата за Турция. Но дори и там крайните мнения изглежда се смекчават.

Австрийски официални представители заявиха, че Виена по принцип не е против приемането на Турция, но политическите, икономическите и институционалните критерии трябва да бъдат изпълнени.

"От наша гледна точка най-добрият вариант, който може да бъде постигнат на срещата в Копенхаген, е дата за датата. Новото турско правителство се нуждае от време, за да прецени дали е в състояние да изпълни дадените обещания", коментира високопоставен австрийски официален представител.

"След около година можем да видим как стоят нещата и тогава да говорим за определяне на дата за начало на предприсъединителни преговори", допълва той.

Говорителят Ян Якоб ван Дийк, който отговаря за европейските въпроси на холандската Християндемократическа партия на премиера Ян Петер Балкененде, заяви, че Турция е добре дошла в ЕС и че ислямисткото ѝ наследство не е пречка за приемането ѝ.

След което обаче добави: "Смятаме, че е прекалено рано за начало на преговорите. От Турция зависи дали ще изпълни критериите за членство в ЕС. Ако искат да бъдат приети бързо в евросъюза, трябва и бързо да се променят".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.