Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Либия няма кампания срещу български медици

0 коментара

България не смята, че в Либия се води кампания срещу нашите медици. Народното събрание не възнамерява и да излиза със специална декларация за обвиненията в биотероризъм към страната ни след произнесените смъртни присъди на 5-те медицински сестри за СПИН-делото в Бенгази, нито пък по разследванията срещу други наши медици, заради подадени жалби на пациенти.

Депутати от СДС, коалиция "Гергьовден, БЗНС-НС и Демократическата партия", "Новото време" и левицата настояха България да предупреди българските специалисти в Либия, че рисковете пред тях се увеличават след произнасянето на смъртните присъди за петте медицински сестри.

Министърът на външните работи Соломон Паси и председателят на Народното събрание Огнян Герджиков потвърдиха позицията си от вчера, че не се налага България да реагира остро на ставащото в Либия. Паси обаче повтори, че всеки от специалистите трябва да прецени сам риска, който поема.

МВнР и разузнаването: Дела срещу медици са редовна практика

Здравко Георгиев е в Триполи, другите шестимата медици можели да напускат Либия

Освободеният от затвора в Бенгази д-р Здравко Георгиев е пристигнал в Триполи, съобщиха от МВнР. В сряда сутринта заместник-министърът на външните работи Гергана Грънчарова заяви, че се работи върху варианта изходната виза на д-р Здравко Георгиев да бъде издадена върху пасаван. Имаме всички основания да смятаме, че скоро ще се прибере в България, добави заместник-външният министър.

още

Нашият анализ показва, че на този етап няма данни да се твърди, че има някаква организирана кампания, която да застрашава българите в Либия, коментира министърът на външните работи Соломон Паси след среща в Народното събрание. Паси, заедно с министъра на правосъдието Антон Станков бяха поканени от председателя на парламента Огнян Герджиков да информират председателите на парламентарни групи за ситуацията с българите в Либия. По-късно те се срещнаха и с депутатите от комисията по външна политика, отбрана и сигурност.

Всички българи, които работят там, са с частни договори, и всеки един от тях най-добре сам ще прецени рисковете, при които работи, каза външният министър.

По думите на Паси ситуацията със следствените действия срещу наши медици не е нещо обичайно. Напротив, аналогични случаи с трудовоправни въпроси между български работници и либийските власти са съществували винаги в двустранните отношения, защото ние сме имали много българи, които работят там, посочи министър Паси. Той добави, че в момента те са над 5 хиляди души и е съвсем естествено да се появяват такива инциденти.

По рано същия извод направи и зам.министър Любомир Иванов, който заедно с колегата си Иван Петков и директорът на дирекция "Близък Изток и Африка" на МВнР Петко Димитров разговаряха с директора на Националната разузнавателна служба ген. Кирчо Киров и със зам.шефа на служба "Военна информация" към Министерство на отбраната ген. Стефан Стефанов.

"Новото време" поиска международна изолация за Либия
Либия трябва да бъде поставена в международна политическа изолация, призова депутатът от "Новото време" Емил Кошлуков. "Трябва да се преосмисли цялата политика по случая", заяви Кошлуков пред Дарик радио и посочи, че очевидно цялата идея за "тиха дипломация" е рухнала и няма ефект от нея.
още

По думите на Иванов МВнР и разузнаването имат информация, че през миналите години това се е случвало най-редовно. Това е практиката в Либия и не можем да смятаме, че това са специални възникнали сега напрежения или кампания срещу българските медици там, каза още Иванов, цитиран от БТА. Той подчерта, че ситуацията трябва да се възприема спокойно и като нещо, което се е случвало "не от вчера и не от днес".

Иванов каза, че МВнР не е получавало сигнали от британското разузнаване от преди месец, че предстоят нови арести на български медици в Либия, каквито публикации се появиха в пресата. Той посочи, че на днешното заседание също не е станало въпрос за нещо подобно. Колкото до коментари в медиите, колкотои авторитетни да са те, смятам, че информацията, с която разполагаме ние, е доста по-точна, добави заместник-външният министър.

Ресурсът за международно въздействие не е изчерпан, смята Герджиков

Търсим подкрепа от здравните министри на държавите от ЕС
Загриженост за осъдените на смърт пет български медицински сестри е изразил Майкъл Мартин, министър на здравеопазването на Ирландия - страната, която в момента председателства ЕС по време на Консултативната среща на министрите на здравеопазването на страните-членки на ЕС. Българският зам.министър на здравеопазването Петко Салчев го е запознал с позицията на България по произнесените от либийския съд смъртни присъди, съобщиха от ведомството в София.
още

На въпорс от българска страна трябва да има декларация по обвиненията от либийската страна за биотероризъм председателят на Народното събрание Огнян Герджиков каза, че личното му мнение е, че не трябва да има подобна реакция от българска страна. Той отбеляза, че основните изводи от днешната среща в парламента са, че българската страна трябва много внимателно да се отнесе към сложния казус с българските медици.

Далеч не е изчерпан ресурсът, с който разполагаме чрез нашите приятели в ЕС, освен това има и други международни организации, на които много разчитаме за успешното решаване и приключване на този сложен казус, посочи Герджиков.

Не е полезно да се натрупва напрежение в българското общество, за да не се провокира ответно напрежение и в либийското общество, каза председателят на парламента след срещата. Той отбеляза, че е много важно България да използва по най-добър начин всички дипломатически средства, с които разполага.

Разширяват адвокатската защита на медицинските сестри

Най-вероятно ще бъде разширена адвокатската защита на петте медицински сестри, осъдени на смърт, съобщи министърът на правосъдието Антон Станков след извънредното заседание на парламентарната външна комисия по темата Либия.

Той отказа да уточни с български, с либийски или с други адвокати ще бъде подсилена защитата. Станков не коментира и дали разширението означава, че правителството не е доволно от досегашната защита на осъдените за умишлено заразяване със СПИН сестри.

Преди това министърът заяви, че очаква на втора инстанция либийският съд да се съобрази с доказателствата, които оневиняват българските медици. На въпрос дали смята, че на втора инстанция съдът ще приеме доказателствата, които оневиняват медиците, министър Станков отговори: "Очаквам не да приеме, а да се съобрази с тях".

Все още нямаме препис от присъдата, разполагаме с една извадка, която е направена на базата на публикации в либийските медии, поясни министър Станков. Вече сме пуснали обжалвания - т.нар бланкетни, немотивирани жалби срещу петте смъртни присъди, като мотивите към жалбите ще бъдат развити, когато се запознаем с мотивите за присъдата, уточни той. В срещата с Герджиков и шефовете на парламентарни групи, както и на заседанието на външната комисия, участва и адвокатът на медиците Пламен Ялнъзов, който запази мълчание.

Станишев: Западът да обвърже процеса срещу българите с реабилитирането на Либия

Лидерът на БСП Сергей Станишев коментира след срещата, че има основание за успокояване за развитието на процеса срещу медиците ни в Либия.

Основният инструмент според Станишев е подкрепата на международните ни партньори. Важно е ЕС, САЩ, Русия, арабските страни, с които имаме добри отношения, да поставят този проблем пред либийската страна, както са правили досега, за да бъде ясно, че Либия трудно ще постигне излизане от международната изолация, ако този въпрос не бъде решен, посочи лидерът на БСП.

По думите му решението на втората съдебна инстанция за СПИН-процеса ще се базира на политическа преценка във вътрешен и международен план, отбеляза Станишев.

Много е важно да има ясна и последователна стратегия на държавните институции как да се постигне целта българските медици да се върнат живи и здрави, посочи той и отбеляза, че е заявил готовността на БСП да окаже цялостно съдействие чрез своите международни контакти, както направили по време на посещението в САЩ.

ОДС иска от Симеон да реабилитира кабинета "Костов"

Според ОДС в търсенето на общ национален подход за изход от кризата с българските медици в Либия, правителството трябва да намери начин да опровергае всички слухове и спекулации, с които се правят опити за хвърляне на вина върху правителството на ОДС по случая. Това каза днес пред журналисти депутатът от ОДС и заместник-председател на Народното събрание Асен Агов преди извънредното заседание на комисията по външна политика, отбрана и сигурност.

Депутати от левицата обвиниха правителството на Иван Костов и неговата външна министърка Надежда Михайлова в бездействие още при задържането на нашите медици, които е можело да бъдат освободени преди предявяване на обвиненията към тях.

Сегашното правителството трябва да посочи всички факти, за да има национално разбирателство и този много тежък национален проблем да бъде разрешен, посочи Агов. ОДС уважава усилията на правителството, различаваме се в мнението си за подхода към защитата на медиците, но важното е да се намери коректния тон, за да се опровергаят спекулациите, добави той.

Агов каза, че напълно оправдава всички действия на правителството на ОДС за съдбата на българските медици в Либия и че е съвсем реален "политическият характер на цялата съдебна епопея в Либия".

Правителството на НДСВ твърдеше до произнасянето на присъдите, че делото е наказателно и едва от няколко дни откри, че медиците ни са изкупителна жертва в решаването на вътрешно-политически проблем за Либия.

Има "Бяла книга", в която са изброени фактите и от тях личи, че е направено всичко възможно да се облекчи съдбата на медиците ни в Либия, каза още Агов. По думите му през 1999 г., при среща в Южна Африка с тогавашния заместник-външен министър Марин Райков, либийският ръководител Муамар Кадафи е казал, че не може да се очаква благоприятно отношение към страна с НАТО-вска ориентация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.